چرخه زندگی سرماخوردگی معمولی چگونه است؟
20 مهر 1402 ساعت: 21:7اگرچه احتمال ابتلا به سرماخوردگی در پاییز و زمستان بیشتر است، اما می‌توانید در هر زمانی در طول سال بدان دچار شوید و معمولاً دارای سه مرحله است که در طی آن ممکن است علائم مختلفی را تجربه کنید.
مرحله 1: روزهای 1 تا 3 

خارش گلو و گلودرد نشان‌دهنده یک سرماخوردگی قریب‌الوقوع بسیار آشناست و می‌تواند باعث افزایش لیوان‌های آب پرتقال و استفاده از ضدعفونی‌کننده دست شود. احتمالاً به یکی از 200 سویه ویروس سرماخوردگی برای 7 تا 10 روز آینده مبتلا شده‌اید. رایج‌ترین علائمی که در این مرحله باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

خارش گلو

بدن درد

خستگی یا ضعف

بنابراین خارش گلو، آبریزش بینی، بدن درد و حتی تب خفیف به این معنی است که در معرض خطر سرایت ویروس به همه اطرافیان خود هستید.

داروهای ضد‌احتقان و شربت سرفه مصرف کنید، اما از مخلوط کردن داروهای ترکیبی خودداری کنید.

به اندازه کافی بخوابید و استراحت کنید.

هیدراته بمانید.

مکمل‌ها یا پاستیل‌های بدون نسخه مدت و شدت علائم را کاهش می‌دهند. با این حال، یک عارضه جانبی ممکن است طعم بد یا حالت تهوع باشد.
راه‌های جلوگیری از انتشار ویروس سرماخوردگی در زمانی که هنوز مسری هستید:

در صورت امکان با ماندن در خانه، از تماس عمومی خودداری کنید.

از تماس فیزیکی با افراد دیگر مانند بوسیدن یا دست دادن خودداری کنید.

دست‌های خود را اغلب با آب و صابون بشویید.

سرفه و عطسه خود را در آرنج یا دستمال کاغذی کاملاً بپوشانید. بلافاصله دستمال را دور بیندازید و دستان خود را بشویید.

مرحله 2: روزهای 4 تا 7 

زمانی است که ویروس در اوج شدت خود است. ممکن است در این مدت متوجه شوید که همه چیز دردناک است و حتی ممکن است تب را تجربه کنید که می‌تواند هشدار‌دهنده باشد.

البته تب تا زمانی که ۳۹ درجه سانتیگراد نباشد نگران‌کننده نیست. تب‌های همراه با سرماخوردگی را می‌توان به راحتی با آنفلوآنزا اشتباه گرفت. باید به خاطر داشته باشید که آنفلوآنزا علائم کاملاً متفاوت و بسیار شدیدتری دارد که به شدت، سریع و معمولاً شامل سردرد است.
رایج ترین علائمی که در این مرحله از سرماخوردگی باید به آنها توجه کرد عبارتند از:

گلو درد

سرفه

احتقان یا آبریزش بینی

خستگی

درد

لرز یا تب خفیف

مشابه مرحله 1 بود، اگر علائم شما هنوز فعال هستند، هنوز می‌توانید بیماری را انتقال دهید. در حالی که بدن با ویروس سرماخوردگی مبارزه می‌کند، حفظ آب بدن در هر سه مرحله سرماخوردگی حیاتی است.

مرحله 3: روزهای 8 تا 10 

سرماخوردگی معمولاً حوالی روز دهم پایان می‌یابد. البته استثناهایی نیز وجود دارد. اگر هنوز اثرات را احساس می‌کنید، علائم شما بدتر می‌شود یا تب شما افزایش می‌یابد، وقت آن است که دوباره ارزیابی کنید و در مورد یک دوره درمانی متفاوت فکر کنید.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: healthline
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو