چه زمانی از نرم‌کننده‌های مدفوع به جای ملین‌ها استفاده کنیم؟
18 مهر 1402 ساعت: 15:7یبوست یک مشکل رایج است و به معنای عدم اجابت مزاج مکرر یا داشتن اجابت مزاجی است که به سختی دفع می‌شود. اکثر افراد می‌توانند با ترکیبی از تغییرات سبک زندگی و محصولات بدون نسخه مانند نرم‌کننده‌های مدفوع و ملین‌ها آن را درمان و مدیریت کنند.
برخی از انواع اصلی ملین‌ها عبارتند از:

ملین‌های حجیم‌ساز: اینها با اضافه کردن رطوبت و وزن به مدفوع عمل می‌کنند که باعث نرم‌تر شدن و دفع راحت‌تر می‌شوند.

ملین‌های اسمزی: اینها با کشیدن آب از بقیه بدن به روده ها عمل می‌کنند که مدفوع را نرم می‌کند و حرکات روده را افزایش می‌دهد.

ملین‌های محرک: اینها با تحریک روده‌ها عمل می‌کنند، که انقباضات روده بزرگ را افزایش می‌دهد تا مدفوع را مجبور به حرکت کند.

اکثر مردم در صورت نیاز می‌توانند با خیال راحت ملین مصرف کنند، اما افراد مبتلا به بیماری‌های مزمن پزشکی (به ویژه سابقه انسداد روده)، بیماری مزمن کلیه، ناهنجاری‌های الکترولیتی و همچنین افراد باردار باید همیشه قبل از مصرف با پزشک مشورت کنند.

نحوه عملکرد نرم‌کننده‌های مدفوع

اگر مدفوع شما خشک و سفت باشد می‌تواند بسیار مفید باشد. با افزایش محتوای آب در مدفوع عمل می‌کنند تا آب و چربی بیشتری را جذب کند و در هنگام اجابت مزاج نرم‌تر و راحت‌تر دفع می‌شود. به‌ویژه برای استفاده کوتاه‌مدت خوب هستند، مانند بعد از عمل جراحی که تحرک کمتری دارید و ممکن است برای جلوگیری از یبوست از مسکن‌های تجویزی استفاده کنید.

عوارض جانبی بالقوه نرم‌کننده‌های مدفوع، گرفتگی معده، درد معده، اسهال، ضعف، کهیر یا استفراغ است. در حالی که اینها به طور کلی بی‌خطر هستند، افراد باید قبل از مصرف با پزشک خود صحبت کنند، به‌ویژه اگر شرایط پزشکی زمینه‌ای داشته باشند.

چگونه متوجه ‌شوید که به نرم‌کننده مدفوع یا ملین نیاز دارید؟

باید شدت علائم و مدت زمانی که علائم را دارید بررسی کنید. همچنین باید شرایط و نیازهای خاص خود را در نظر بگیرید. به طور کلی، ملین‌ها شواهد بیشتری برای حمایت از اثربخشی در بیماران مبتلا به یبوست مزمن دارند و نرم‌کننده‌های مدفوع برای بیمارانی که گاه‌به‌گاه یبوست دارند مناسب‌تر است.

ملین‌ها به طور کلی بهتر هستند اگر:

علائم یبوست دارید (از جمله داشتن کمتر از 3 بار دفع در هفته یا عدم اجابت مزاج برای چند روز)

به دنبال تسکین سریع‌تر یا فوری هستید

نرم‌کننده‌ها به تنهایی کمکی نکرده‌اند

یبوست شدید یا مزمن دارید 

پزشک نوع خاصی از ملین را برای کمک به مدیریت بیماری توصیه می‌کند

نرم‌کننده‌های مدفوع به طور کلی بهتر هستند اگر:

میخواهید از یبوست جلوگیری کنید (به خصوص اگر در معرض خطر هستید زیرا شرایط پزشکی خاصی دارید یا داروهای خاصی مصرف می‌کنید)

مدفوع سفت و خشکی دارید که دفع راحت آن دشوار است

یبوست موقت یا خفیف دارید (به عنوان مثال فقط هنگام سفر)

پزشک به شما توصیه کرده است که از نرم‌کننده‌های مدفوع استفاده کنید

مهم است که به یاد داشته باشید همیشه باید قبل از شروع یک داروی بدون نسخه با پزشک خود صحبت کنید،  به خصوص اگر مطمئن نیستید کدام دارو را انتخاب کنید.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو