چگونه در پاییز امسال توسط ویروس بیمار نشویم؟
16 مهر 1402 ساعت: 17:7فصل بیماری‌های مرتبط با ویروس‌های تنفسی با فرارسیدن پاییز شروع می‌شود و ممکن است افراد بیشتری را در اطراف خود ببینید که قربانی سرماخوردگی، کووید19 یا شاید حتی ویروس سنسیشیال تنفسی و آنفولانزا می‌شوند. اما بدان معنا نیست که شما نیز باید بیمار شوید.
 در اینجا دکتر وینسلو (متخصص بیماری‌های عفونی و استاد پزشکی در دانشگاه استنفورد) به سوالاتی درباره بیماری‌ها پاسخ می‌دهد و چند روش شخصی خود را برای حفظ سلامتی بیان می‌کند.

پیش‌بینی شما در مورد کووید، آنفولانزا و ویروس سنسیشیال تنفسی در پاییز چیست؟

به طور کلی فکر می‌کنم که در هفته‌های آینده شاهد موارد زیادی از بیماری خواهیم بود. بخش بالایی از جمعیت حداقل درجاتی از مصونیت را دارند (از طریق عفونت قبلی یا واکسیناسیون)، بنابراین شاهد تعداد بالای بستری‌هایی که در سال‌های گذشته انجام دادیم، نیستیم. 

آنفولانزا و ویروس سنسیشیال تنفسی معمولاً بیماری‌های اواخر پاییز، زمستان و اوایل بهار هستند. در آن زمان است که افزایش می‌یابند، بنابراین فکر می‌کنم که در اواخر سال شاهد اعداد بسیار بالاتری خواهیم بود.

ارقام سازمان بهداشت جهانی نشان داد که مرگ‌و‌میر مربوط به کووید19 برای هفته منتهی به 23 سپتامبر 8 درصد افزایش یافته است. شما چه پیشنهادی می‌دهید؟

گمان می‌کنم این مرگ‌ها در میان اشخاص آسیب‌پذیرتر هستند. افراد مسن، افراد مبتلا به بیماری‌های زمینه‌ای و زنان باردار در معرض خطر بیشتری برای ابتلا به بیماری‌های شدید ناشی از کووید19، آنفولانزا و سایر بیماری‌های تنفسی هستند و نیازمند انجام کارهای بیشتری برای محافظت از خود هستند.

بهترین اقداماتی که افراد می‌توانند برای جلوگیری از بیماری انجام دهند چیست؟

بسیار مهم است که مردم نه تنها واکسن آنفولانزا و تقویت‌کننده جدید اومیکرون را دریافت کنند، بلکه واکسن جدید ویروس سنسیشیال تنفسی را در صورت واجد شرایط بودن دریافت کنند (برای اشخاص 60 سال و بالاتر و برای افرادی که در هفته 32 تا 36 بارداری هستند توصیه می‌شود).

آیا مردم باید نگران دریافت این همه واکسن باشند؟

واکسن‌ها از نظر ایمنی و اثربخشی به طور کامل آزمایش شده‌اند. قصد دارم شخصاً واکسن آنفولانزا و تقویت‌کننده اومیکرون را به طور همزمان دریافت کنم و پس از آن شاید چند هفته صبر کنم و واکسن ویروس سنسیشیال تنفسی را دریافت کنم. احتمالاً دریافت هر سه به طور همزمان بی‌خطر است، اما چون ویروس سنسیشیال تنفسی ممکن است تا اواخر پاییز به اوج خود نرسد، قصد دارم آن را دیرتر دریافت کنم.

آیا موارد دیگری وجود دارد که به مردم توصیه می‌کنید برای محافظت از خود انجام دهند؟

در طول این فصل ویروسی، مفید است که مناسب لباس بپوشید و از تجمع در فضاهای شلوغ اجتناب کنید. من اگر بخواهم بیش از چند دقیقه در یک محیط داخلی شلوغ باشم، ماسک می‌زنم.

در صورت شروع علائم بیماری چه کاری باید انجام داد؟

اگر علائم تنفسی دارید، توصیه می‌کنم آزمایش کووید بدهید. همچنین چند روز به خود استراحت دهید. معمولاً در چهار یا پنج روز اول پس از شروع علائم، بیماری بیشتر مسری است. این ویروس‌ها به راحتی از طریق سرفه یا عطسه پخش می‌شوند. شستن مکرر دست‌ها به محدود کردن انتشار کمک می‌کند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو