چطور در 10 دقیقه احساس گرسنگی را کاهش دهیم؟
15 مهر 1402 ساعت: 10:7احساس گرسنگی مداوم یکی از مهم‌ترین دلایل تمایل به ریزه‌خوری است. بسیاری از افراد بین وعده‌های غذایی به‌دلیل ضعف، تمایل به خوراکی‌‌های شیرین پیدا می‌کنند. این عادت به‌تدریج موجب اضافه‌وزن و افزایش قند خون می‌شود که بهتر است با رعایت چند توصیه ساده و کنترل گرسنگی از پیامدهای آن در امان ماند. 

در ادامه این مطلب به توصیه های کاربردی برای اقدام در جهت کاهش احساس گرسنگی در زمانی کوتاه، خواهیم پرداخت که به ترتیب عبارتند از:

 

1. نوشیدنی گرم بنوشید

نوشیدن چای یا دمنوش گیاهی در رفع احساس گرسنگی تاثیر دارد چراکه گرما نسبت به سرما اثر بهتری در کنترل گرسنگی خواهد داشت. نوشیدنی گرم همچنین به‌دلیل تغییر طعم دهان در رفع سریع‌تر احساس گرسنگی موثر است که از همین‌رو نوشیدنی‌هایی با طعم رازیانه، نعناع تند و آویشن ارجحیت دارد. البته مصرف انواع دمنوش‌های گیاهی در زمینه کنترل وزن و حفظ سلامت بدن نیز توصیه می‌شوند. این نوشیدنی‌ها خواص آنتی‌اکسیدانی بالایی دارند و به‌نظر می‌رسد به مقابله با احتباس آب در بدن نیز کمک می‌‌کنند. 

 

2. نفس عمیق بکشید

تکنیک تنفس عمیق نیز برای کاهش تمایل به ریزه‌خوری مفید است. برای این منظور توصیه می‌شود نفس عمیق بکشید و نفس تان را حداقل 5 ثانیه نگه دارید. این کار را 10 بار تکرار کنید.

 

3. خوراکی‌‌های با شاخص گلیسمی پایین انتخاب کنید

تمایل به تنقلات گاه ناشی از تغییر ذائقه برای خوردن تنقلات شیرین است. خوراکی‌های شیرین مانند انواع کیک، بیسکوئیت و شکلات به‌دلیل افزایش سریع قند خون موجب ترشح بالای انسولین نیز می‌شوند. هر زمان که این نوع خوراکی‌ها میل شوند، مقدار بالایی انسولین در بدن ترشح می‌شود و سپس افت قند خون واکنشی اتفاق می‌افتد. این فرایند تمایل به مصرف خوراکی‌های شیرین را به‌منظور رفع این نیاز بدن در پی خواهد داشت. اما مصرف خوراکی‌های با شاخص گلیسمی پایین در تغذیه روزانه به تنظیم قند خون کمک می‌کند. در این میان، سبزیجات، حبوبات، ماهی‌های چرب، تخم‌مرغ، نان و غلات سبوس‌دار شاخص گلیسمی پایینی دارند که در این زمینه موثر هستند. 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع:TopSante.fr

بهترین راهنمای صبحانه برای کنترل هوس‌های غذایی و کاهش وزن 

سبزیحات چلیپایی؛ محافظ طبیعی ریه‌ها در برابر عفونت​​​
مرغ در رژیم غذایی روزانه چه اهمیتی دارد؟​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو