آیا نوشیدن آب می‌تواند پوست را درخشان کند؟
1 مهر 1402 ساعت: 11:7نوشیدن آب راهی عالی برای هیدراته نگه داشتن بدن، حفظ سلامتی و زیبایی ظاهری پوست است. اما آیا این بهترین راه‌حل برای از بین بردن تمام مشکلات پوستی است؟ در حالی که نوشیدن آب فواید زیادی برای پوست دارد، اما این نوشیدنی به تنهایی نمی‌تواند به شما کمک کند. 

فواید نوشیدن آب برای پوست چیست؟

 

بدن ما از 70درصد آب تشکیل شده است، به همین دلیل آب، یک ماده مغذی یا عنصر ضروری برای عملکرد صحیح بدن انسان است. از این‌رو بسیاری از مردم احساس می‌کنند که نوشیدن آب کافی، چین و چروک، خطوط ریز و یا پیری پوستشان را کاهش می‌دهد؛ باوری که متاسفانه درست نیست.

 

پوست ما از 3 لایه اصلی تشکیل شده است که شامل اپیدرم (روپوست یا خارجی‌ترین لایه پوست)، درم و هیپودرم می‌شود. هرکدام از این لایه‌های پوستی شامل زیرلایه و ضمائمی هستند که کارکرد خود را دارند و در حفظ ساختار کلی پوست نقش دارند. 

لایه‌های پایینی زنده هستند و به آب، هیدراتاسیون و رژیم غذایی متعادل نیاز دارند. با این حال، بالاترین لایه یا اپیدرم که شامل سلول‌های مرده است، باید مرطوب نگه داشته شود و از عوامل محیطی مانند آلودگی، خشکی و... محافظت شود. از این‌رو استفاده از مرطوب‌کننده به عنوان یک روتین مراقبت از پوست کاملا ضروری است.

 

برای داشتن پوستی شفاف و درخشان چقدر آب باید نوشید؟

 

یک فرد برای سلامتی مطلوب باید روزانه حداقل 2 تا 3 لیتر آب مصرف کند. این میزان برای مادران شیرده حدود 4 تا 5 لیتر آب است. همچنین افراد و کودکانی که در فضای باز ورزش می‌کنند یا افرادی که در آب و هوای گرم زندگی یا کار می‌کنند به آب بیشتری برای هیدراته ماندن نیاز دارند. 

 

یادتان باشد زندگی در مناطق یا آب و هوای گرم موجب تعریق زیاد بدن و دفع الکترولیت‌ها می‌شود. در نتیجه تمرکز ما باید روی مایعاتی با سطح الکترولیت بالا باشد، زیرا نوشیدن آب معمولی ممکن است کافی نبوده و گاهی منجر به کم‌آبی پوست شود. از جمله این نوشیدنی‌ها می‌توان به آب‌میوه‌هایی مانند آب نارگیل، آب ‌پرتقال، آب آلبالو و آب هندوانه اشاره کرد که منابع غنی از الکترولیت‌ها هستند.

 

آیا نوشیدن آب زیاد برای پوست عوارض دارد؟

 

عملکرد کلیه، دفع آب اضافی بدن است. وقتی آب بیشتری بنوشیم، کلیه‌ها ادرار بیشتری تولید می‌کنند و در نتیجه مشکل آب اضافی در بدن حل می‌شود. اما اگر بیش از حد نیاز بدنتان آب بنوشید، کلیه‌ها دیگر نمی‌توانند مایع اضافی را از بدن خارج کنند. به همین دلیل آب‌ها در بدن جمع می‌شوند و به مسمومیت با آب مبتلا می‌شوید که بسیار خطرناک است و حتی منجر به مرگ می‌شود.

 

اگر کسی کمتر از حد نیاز بدنش آب بنوشد، بدنش علائم کم‌آبی را نشان می‌دهد. در نتیجه‌ی کم‌آبی، پوست خشک می‌شود و با نیشگون گرفتن روی ساعد به آرامی سرجای خود برمی‌گردد یا منجر به ترک خوردن لب‌ها می‌شود که نشان می‌دهد فرد به نوشیدن آب بیشتری نیاز دارد.

 

علاوه بر آب آشامیدنی، سبزیجات و میوه‌های فصل نیز دارای مقادیری آب هستند، بنابراین افزودن سبزیجات یا میوه‌های فصل به رژیم غذایی روزانه افراد بسیار توصیه می‌شود زیرا علاوه بر مواد مغذی، مقداری از آب مورد نیاز بدن را هم فراهم می‌کنند. 

 

آیا نوشیدن آب به تنهایی می‌تواند پوست را پاکسازی کند؟

 

بدن ما مکانیسم‌های دفاعی مانند روده، مجاری تنفسی، کلیه و پوست را در اختیار دارد. این 4 عضو کانال‌های دفعی بدن ما هستند و مکانیسم‌های داخلی خود را دارند که بسیار پیچیده است و به خودی خود به پاکسازی سموم بدن کمک می‌کنند. بنابراین، نوشیدن آب به تنهایی نمی‌تواند یک راه‌حل تک مرحله‌ای برای پاکسازی پوست باشد. 

 

آنچه مهمتر است داشتن یک سبک زندگی متعادل و سالم است که شامل یک رژیم غذایی متعادل، ورزش منظم، خواب به‌موقع و عدم تحمل فشارهای روحی زیاد است. همه این موارد مهمتر از تمرکز بر نوشیدن آب به تنهایی است.

 

منبع: healthshots

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو