آنچه که باید در مورد اختلال دوقطبی و خطر خودکشی بدانید
5 مهر 1402 ساعت: 07:7اختلال دوقطبی یک اختلال روانپزشکی است که شامل اپیزودهای خلقی است که به طور متناوب بین اوج سرخوشی (شیدایی) و پایین آمدن عمیق (افسردگی) تغییر می‌کند. تحقیقات نشان می‌دهد که با نرخ بالاتری از فکر و عمل خودکشی نسبت به افراد بدون این بیماری مرتبط است.
در طول دوره‌های افسردگی، افراد ممکن است غمگینی شدید، ناامیدی و از دست دادن علاقه به فعالیت‌هایی را که زمانی از آن لذت می‌بردند، تجربه کنند. این علائم همراه با اختلال بالقوه در عملکرد و الگوهای خواب می‌تواند به افزایش خطر فکر خودکشی کمک کند.

نکته مهم این است که بیشتر مرگ‌های ناشی از خودکشی در میان افرادی اتفاق می‌افتد که اختلال دوقطبی آنها درمان نشده ‌است. علائم هشداردهنده رایج مبنی بر اینکه فردی فکر خودکشی دارد، عبارتند از:

صحبت در مورد تمایل به مردن

بیان اینکه احساس گناه می‌کند یا احساس اضافی بودن می‌کند

احساس گرفتار شدن، ناامیدی، پوچی یا اینکه دلیلی برای زندگی کردن وجود ندارد

احساس آشفتگی، اضطراب یا پر شدن از خشم

احساس غم و اندوه شدید یا درد فیزیکی

کناره‌گیری از خانواده و دوستان

خداحافظی با عزیزان یا نوشتن وصیت‌نامه بدون هیچ دلیل منطقی برای انجام این کار

داشتن نوسانات خلقی شدید

افزایش مصرف مواد مخدر 

درگیر شدن در رفتارهای خطرناک مانند رانندگی ناایمن

خوابیدن بیشتر یا کمتر از حد معمول

تحقیق در مورد راه‌های مردن یا طرح‌ریزی

یکی از علائم هشداردهنده که مخصوص برخی از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی است، تغییر ناگهانی علائم افسردگی به سرخوشی یا بی‌قراری شدید است. نشانه بالقوه دیگر تغییر از آشفتگی شدید به آرامش ناگهانی است.

راه‌هایی برای مدیریت خطر خودکشی در صورت ابتلا به اختلال دوقطبی

تشخیص فکر خودکشی در خود یا یکی از نزدیکان می‌تواند ترسناک باشد. اما همه افراد مبتلا به اختلال دوقطبی تحت تاثیر این علائم قرار نمی‌گیرند. کارهایی وجود دارد که می‌توانید برای کمک به کاهش خطر انجام دهید.

به درمان اختلال دوقطبی خود پایبند باشید

بسیاری از افراد مبتلا به اختلال دوقطبی که بر اثر خودکشی جان خود را از دست می‌دهند، از برنامه درمانی برای این بیماری پیروی نمی‌کنند. درمان حرفه‌ای جنبه بزرگی از مدیریت خطر خودکشی است و می‌تواند به نظارت بر علائم و ارائه پشتیبانی لازم کمک کند.

دسترسی به ابزارهایی که می‌توان برای خودکشی استفاده کرد را محدود کنید

بر اساس تحقیقات در میان افرادی که با خودکشی می‌میرند، روشی که فرد برای پایان دادن به زندگی خود استفاده می‌کند، اغلب همان چیزی است که به راحتی می‌تواند به آن دسترسی پیدا کند. و طبق تحقیقات وقتی که دسترسی به ابزارهایی که معمولاً برای خودکشی استفاده می‌شود محدود می‌شود، میزان خودکشی کاهش یافته است.

با درمانگر یا عزیزان خود یک برنامه ایمنی ایجاد کنید

برنامه ایمنی ابزاری است که می‌تواند به نزدیکان کسانی که فکرخودکشی دارند، کمک کند تا از او محافظت کنند. این برنامه شامل شناسایی محرک‌ها، علائم هشدار‌دهنده و راهبردهای مقابله‌ای برای مدیریت بحران است.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو