دیابت نوع 2 در کودکان
5 مهر 1402 ساعت: 07:7سال‌ها پیش، به ندرت در مورد کودک مبتلا به دیابت نوع 2 شنیده می‌شد. پزشکان در گذشته تصور می‌کردند که کودکان فقط به دیابت نوع 1 مبتلا شده و حتی برای مدت زمان طولانی به آن دیابت نوجوانان می‌گفتند.
اما اکنون، بر اساس CDC، بیش از 208000 نفر زیر 20 سال به دیابت مبتلا بوده که این عدد شامل هر دو نوع دیابت1 و 2 می‌شود.

اگر‌ کودک شما مبتلا به دیابت نوع 2 است، موارد ضروری که لازم است بدانید آورده شده‌است.

●دیابت نوع 2 چیست؟

حتماً شنیده‌اید که از دیابت و قند خون بالا با هم نام برده می‌شود. دستگاه گوارش شما کربوهیدرات‌ها را به نوعی قند به نام گلوکز تجزیه کرده سپس لوزالمعده هورمونی به نام انسولین ترشح می‌کند که‌ گلوکز را از خون به سلول‌های شما،جایی که برای سوخت مورد استفاده قرار می‌گیرد، منتقل می‌کند.

در دیابت نوع 2، سلول‌های بدن فرزند شما به انسولین پاسخ نداده و گلوکز در جریان خون او جمع شده که این حالت مقاومت به انسولین نامیده می‌شود. در نتیجه سطح قند در بدن آن‌ها به اندازه‌ای بالا می‌رود که بدن قادر به کنترل آن نبوده و این حالت می‌تواند منجر به شرایط دیگری مانند بیماری قلبی، نابینایی و نارسایی کلیه در آینده شود.

●چه کسانی دیابت نوع 2 را دریافت می‌کنند؟دیابت نوع 2 بیشتر بر کودکانی تاثیر می‌گذارد که فاکتورهای زیر را داشته‌باشند:

○دختران

○اضافه وزن

○سابقه خانوادگی دیابت 

○سرخپوست آمریکایی، آفریقایی آمریکایی، آسیایی یا اسپانیایی/لاتینی

○مشکلی به نام مقاومت به انسولین داشته‌باشند.

تنها دلیل اصلی دیابت نوع 2 در کودکان اضافه وزن است. در ایالات متحده، تقریباً از هر 3 کودک یک نفر اضافه وزن دارد. زمانی که کودک بیش از حد سنگین شود، دو برابر بیشتر در معرض ابتلا به دیابت است.

یک یا چند مورد از موارد زیر ممکن است با اضافه وزن یا چاقی مرتبط باشد :

○تغذیه ناسالم

○عدم فعالیت بدنی

○اعضای خانواده دارای اضافه وزن باشند.

○به ندرت، یک مشکل هورمونی یا سایر شرایط پزشکی
دیابت نوع 2 در شرایط مشابه بزرگسالان،بیشتر بر کودکانی که وزن اضافی دارند تاثیر می‌گذارد.

●علائم آن چیست؟

در ابتدا ممکن است هیچ علامتی وجود نداشته باشد. با گذشت زمان، ممکن است متوجه موارد زیر شوید:

○کاهش وزن بی‌دلیل 

○گرسنگی یا تشنگی زیاد حتی بعد از غذا خوردن

○دهان خشک

○ادرار کردن زیاد

○خستگی

○تاری دید

○تنگی نفس

○بهبود کند زخم‌ها یا بریدگی ها

○خارش پوست

○بی حسی و گزگز در دست ها یا پاها

●این بیماری چگونه درمان می‌شود؟اولین قدم این است با  فرزندتان به پزشک مراجعه کنید، آن‌ها می‌توانند بر اساس سن، وزن و قد تشخیص دهند که فرزندتان اضافه وزن دارد یا خیر. آن‌ها قند خون را آزمایش کرده تا ببینند آیا کودک مبتلا به دیابت یا پیش دیابت است و در شرایطی که مبتلا به دیابت باشد، ممکن است چند آزمایش دیگر برای تشخیص نوع 1 یا نوع 2 آن لازم باشد.

پزشکان تا زمانی که اطمینان حاصل‌ کنند ممکن است برای کودک انسولین تجویز کرده و هنگامی که تایید کردند کودک مبتلا  به دیابت نوع 2 است، از شما می‌خواهند به آن‌ها کمک کنید تا سبک زندگی خود را تغییر دهند. پزشکان ممکن است پیشنهاد کرده که کودک دارویی به نام متفورمین مصرف کند.

 این دارو همراه با لیراگلوتاید و انسولین، تنها سه داروی کاهش دهنده قند خون هستند که برای کودکان کمتر از 18 سال تایید شده‌اند، اما سایر داروها در حال مطالعه و بررسی می‌باشند.

کودک شما باید هر 3 ماه یک بار آزمایش هموگلوبین A1c انجام دهد. این آزمایش میانگین سطح قند خون او را در آن دوره اندازه گیری می‌کند.

یکی از بهترین کارهایی که می‌توانید برای فرزندتان انجام دهید این است که او را در مدیریت شرایط بیماری خود مشارکت دهید. هرچه بیشتر خودشان اینکار را انجام دهند، اعتماد به نفس بیشتری خواهند داشت.

بهترین عملکرد خود را برای آنچه فکر می‌کنید فرزندتان می‌تواند انجام دهد، به کار ببرید. حتی زمانی که آن‌ها مسئولیت‌های بیشتری را بر عهده می‌گیرند، مراقب اوضاع باشید و در صورت نیاز از آن‌ها در کنترل شرایط حمایت کنید.

مترجم: نگین خالقی منبع: WebMD
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو