اولویت‌های غذایی برای کسانی که ورزش می‌‌کنند تا تناسب اندام داشته ‌باشند
1 مهر 1402 ساعت: 10:7فعالیت ورزشی منظم یکی از اصول مهم سلامت و پیشگیری از بیماری‌های مختلف است. البته از تاثیر ورزش بر حفظ تناسب اندام نیز نباید غافل شد چراکه به سوخت‌وساز بیشتر کالری‌ها کمک می‌کند و مانع از تجمع چربی‌ها در بدن می‌‌شود. 

اما در کنار ورزش توجه به اصول تغذیه صحیح نیز بسیار مهم است و افرادی که قصد کاهش وزن دارند حتما باید به چند نکته تغذیه ای نیز دقت داشته ‌‌باشند.

 

مصرف پروتئین‌ در هر وعده غذایی

پروتئین‌ها یکی از نیازهای ضروری بدن هنگام ورزش منظم است. حتی افرادی که به‌تازگی ورزش را در برنامه روزانه شان گنجاند‌ه‌اند نیز باید به دریافت کافی پروتئین توجه داشته ‌باشند. زمانی که فرد به تمرینات ورزشی می‌پردازد، رشته‌های عضلانی گسسته می‌شوند و از همین‌رو مصرف پروتئین‌ها برای تشکیل و بازیابی عضلات اهمیت دارد. دریافت پروتئین باید در طول روز و طی هر وعده غذایی تقسیم شود. گرچه گوشت منبع مناسب پروتئین است اما ماهی، لبنیات، تخم‌مرغ، کینوآ و حبوبات نیز سرشار از پروتئین هستند که به تامین نیاز بدن کمک می‌کنند. بنابراین، توصیه می‌‌شود پس از انجام تمرینات ورزشی، خوراکی سرشار از پروتئین‌هایی که سریع جذب می‌شود مانند ماست میل شود تا بازیابی عضلات هرچه زودتر اتفاق بیفتد. 

 

سبزیجات و میوه‌ها برای تامین آب بدن

معمولا افرادی که ورزش می‌کنند بیشتر تمایل به مصرف پروتئین و غلات دارند و از تاثیر میوه‌ها و سبزیجات غافل می‌شوند.  این خوراکی‌ها از چند جنبه برای ورزشکاران اهمیت دارد. نخست اینکه میوه‌ها و سبزیجات حاوی مقدار فراوان آب هستند و از آنجا که پس از فعالیت جسمانی مقدار آب بدن کم می‌شود، خوردن میوه‌ها و سبزیجات برای جلوگیری از کم‌آبی بدن اهمیت دارد. میوه‌ها و سبزیجات حاوی ترکیبات آنتی‌اکسیدانی به‌خصوص ویتامین‌های A،C وE نیز هستند که از بدن در برابر اکسیداسیون ناشی از فعالیت جسمانی محافظت می‌کند. البته افرادی که قصد کاهش وزن دارند، بهتر است بیشتر از سبزیجات استفاده کنند زیرا میوه‌ها قند بالایی دارند. 

 

آجیل؛ میان‌وعده ای مناسب

آجیل مانند گردو، بادام و فندق به‌دلیل وجود چربی‌های مفید برای ورزشکاران توصیه می‌شود. افرادی که تمایل به تقویت عضلات با انجام تمرینات ورزشی دارند، بهتر است از این خوراکی‌ها به‌عنوان میان‌وعده استفاده کنند. خوردن آجیل پیش از ورزش به تامین انرژی برای مدت طولانی نیز کمک می‌کند اما باید دانست که انواع مغزها کالری زیادی دارند و در مصرف آنها باید تعادل را رعایت کرد. 

 

ترجمه: مریم سادات کاظمی

منبع:TopSante.fr

فواید پیاز که شاید نشنیده‌‌اید! 

سبزیحات چلیپایی؛ محافظ طبیعی ریه‌ها در برابر عفونت​​​
آیا مصرف موز برای مبتلایان به دیابت مجاز است؟​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو