خدمات پیشگیرانه(پروفیلاکسی) دندان چیست؟
31 شهریور 1402 ساعت: 10:6به مراقبت‌های پزشکی اشاره دارد که برای محافظت از دندان‌ها و جلوگیری از بیماری لثه انجام می‌شود. شامل معاینه کامل دهان و دندان‌ها و همچنین تمیز کردن کامل با استفاده از جرم‌گیر اولتراسونیک، پین یا ابزارهای دیگر برای از بین بردن جرم، پلاک و کلسیفیکاسیون (تجمع کلسیم) است. سپس دندان‌ها پولیش می‌شوند و از فلوراید‌تراپی یا سیلانت دندان استفاده می‌شود.
خدمات پروفیلاکسی دندان که برای اقدامات پیشگیرانه در نظر گرفته می‌شوند، با استفاده روش‌های متفاوتی پیشگیری، و تشخیص زودرس از آسیب را برای دندان‌ها فراهم می‌کنند.

• معاینات دندانپزشکی: دهان را از نظر حفره، بیماری لثه، سرطان دهان و غیره بررسی می‌کند

• عکس‌برداری: هر گونه نشانه‌ای از پوسیدگی دندان را بررسی می‌کند

• تمیز کردن: توسط یک متخصص برای از بین بردن پلاک و جرم انجام می‌شود.

• جرم‌گیری یا روت‌پلنینگ: نوعی تمیز کردن یا تراشیدن برای از بین بردن جرم و رسوبات دیگر از روی دندان‌هاست

• کشیدن نخ دندان: غذا و پلاک‌های بین دندان‌ها را از بین می‌برد

• پولیش: لکه‌ها و پلاک‌های دندانی را از بین می‌برد

• درمان‌های فلوراید یا سیلانت‌ها: یک درمان دندانپزشکی (معمولاً برای کودکان) برای جلوگیری از پوسیدگی دندان

پروفیلاکسی دندان برای کودکان

کودکان در مورد مراقبت از دندان نیازهای منحصر به فردی دارند. آنها در برابر پوسیدگی و سایر مشکلات دندانی بسیار آسیب‌پذیر هستند. توصیه می‌شود که کودکان اولین معاینه دندانی و درمان پیشگیرانه خود را در 12 ماهگی انجام دهند، تا به مراجعه به دندانپزشک عادت کنند و ترسی نداشته باشند. به این ترتیب، دندانپزشک می‌تواند در صورت نیاز روش‌های پیشگیرانه را برای جلوگیری از پوسیدگی دندان انجام دهد.

سیلانت‌ها پوشش نازکی هستند که روی دندان‌های آسیاب کودک اعمال می‌شود تا به محافظت در برابر حفره‌ها (که پوسیدگی دندان نیز نامیده می‌شود) کمک کند. و بسیاری از مطالعات تحقیقاتی نشان داده‌اند که درمان‌های فلوراید به جلوگیری از پوسیدگی دندان کمک می‌کند.

چگونه از مشکلات دندانی جلوگیری کنیم؟

یکی از جنبه‌های پروفیلاکسی دندان آموزش به بیماران است که چگونه اقدامات پیشگیرانه را در خانه انجام دهند، مانند تکنیک‌های صحیح برای نخ دندان کشیدن و مسواک زدن منظم.

استفاده از نخ دندان همراه با مسواک زدن باعث کاهش التهاب لثه‌ها می‌شود و موثرترین اقدام پیشگیرانه‌ای که دندانپزشکان به بیماران خود آموزش می‌دهند.

مسواک زدن منظم برای سلامت دهان مفید است و به کاهش بروز حفره‌های دندانی کمک می‌کند. استفاده از خمیردندان حاوی فلوراید بسیار مهم است و مسواک‌های چرخشی نسبت به مسواک‌های سنتی در از بین بردن پلاک و کاهش التهاب لثه عملکرد بهتری دارند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو