ضرورت مرطوب‌سازی پوست سر برای تسکین خارش و توقف پوسته‌ریزی
24 شهریور 1402 ساعت: 11:6بیشتر ما به مرطوب‌سازی پوست صورت و بعضی از قسمت‌های بدن خودمان توجه می‌کنیم، اما کمتر پیش می‌آید که کسی به مرطوب‌سازی پوست سر هم توجه کافی داشته باشد. شاید بعضی افراد تصور کنند که پوست سر به مرطوب‌سازی نیاز ندارد، اما واقعیت این است که مرطوب‌سازی پوست سر برای پیشگیری از بروز علائمی مثل خشکی، پوسته‌ریزی و خارش ضروری است. 

گذشته از اینها، محافظت از پوست سر برای حفظ سلامتی فولیکول‌های مو نیز ضرورت دارد. اما مرطوب‌سازی پوست سر دقیقا با چه ترفندهایی انجام می‌گیرد؟ 

 

1. شامپوی همیشگی را عوض کنید

 

قبل از این‌که به افزایش رطوبت‌رسانی به پوست سر فکر کنید، بسیار مهم است که عوامل خشک‌کننده پوست سر را از روتین مراقبت از موها کنار بگذارید. اولین دشمن پوست سر شما، شامپوهای حاوی سولفات هستند. بنابراین یک شامپوی بدون سولفات تهیه کنید که ترجیحا حاوی ترکیبات آبرسان مثل آلوئه‌ورا باشد. 

 

2. از نرم‌کننده مخصوص پوست سر استفاده کنید 

 

به‌عنوان یک قاعده کلی، استفاده از نرم‌کننده بعد از به‌کارگیری شامپو برای محافظت از پوست سر ضروری است. اما امروزه نرم‌کننده‌های ویژه‌ای برای محافظت از پوست سر تولید و عرضه می‌شوند که هم کار آبرسانی به موها را انجام می‌دهند و هم برای پوست سر مفید هستند، درحالی که موها را بیش‌ازحد سنگین نمی‌کنند یا حالت روغنی به آنها نمی‌دهند. به‌گفته متخصصان، استفاده از یک نرم‌کننده مخصوص پوست سر درواقع یکی از ساده‌ترین و موثرترین راهکارها برای حفظ رطوبت پوست سر است. 

 

3. یک سرم مخصوص را به روتین روزانه اضافه کنید

 

اگر نرم‌کننده مخصوص پوست سر برای رفع مشکلات پوست سرتان کافی نیست و همچنان با پوسته‌ریزی یا تحریکات پوستی مواجه هستید، می‌توانید روزانه از سرم‌های مخصوص پوست سر استفاده کنید. این سرم‌ها بدون نیاز به آبکشی طراحی شده‌اند و درنتیجه می‌توانند رطوبت‌رسانی عمیق‌تر و باکیفیت‌تری را به انجام برسانند. البته بهتر است که سرم پوست سر انتخاب‌شده حاوی اسید هیالورونیک باشد. این ماده خاص در گروه ترکیبات هومکتانت قرار می‌گیرد و درواقع آب را به‌سوی پوست سر جذب می‌کند و درون بافت پوست سر نگه می‌دارد. 

 

4. هر هفته از ماسک پوست سر استفاده کنید 

 

درست همان‌طور که طبق یک برنامه هفتگی از ماسک مخصوص برای پوست صورت استفاده می‌کنید، بهتر است که از ماسک‌های مخصوص پوست سر هم کمک بگیرید. استفاده از این ماسک‌ها می‌تواند مزیت‌های مختلفی برای موها و پوست سر داشته باشد. این ماسک‌ها عمدتا حاوی ترکیباتی مثل مواد مغذی ضروری برای پوست سر و فولیکول‌ها هستند. معمولا استفاده یک تا دو بار از این ماسک‌های پوست سر در طول هفته برای رسیدن به بهترین نتیجه کافی است. 

 

5. گاهی اوقات از لایه‌بردار پوست سر استفاده کنید 

 

اگر پوست سرتان بسیار خشک است یا بیش‌ازحد دچار پوسته‌ریزی می‌شود، ترفند لایه‌برداری می‌تواند به شما کمک کند زیرا لایه‌برداری به‌خوبی سلول‌های پوستی مرده را از بافت پوست سر جدا می‌کند و همچنین باعث می‌شود که محصولات مرطوب‌کننده با کیفیت بهتری به پوست سر نفوذ کنند. البته لایه‌برداری پوست سر باید حداکثر یک‌بار در هفته انجام بگیرد و همیشه هم باید از محصولات لایه‌بردار ملایم مخصوص پوست سر استفاده کنید. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: realsimple

 

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو