فواید ترک سیگار برای افراد مبتلا به اسپوندیلیت آنکیلوزان (روماتیسم ستون فقرات)
18 شهریور 1402 ساعت: 19:6اسپوندیلیت آنکیلوزان یک بیماری خودایمنی التهابی است که بر استخوان‌های ستون فقرات تاثیر می‌گذارد، تحقیقات نشان می‌دهد که سیگار یک عامل خطر مهم برای بروز و پیشرفت این بیماری است.
خطرات سیگار کشیدن با وجود روماتیسم ستون فقرات

تحقیقات نشان می‌دهد که سیگار کشیدن با توانایی کنترل علائم این بیماری تداخل می‌کند.

افزایش درد

سیگار کشیدن می‌تواند درد مفاصل را در این بیماری تشدید کند. مطالعه‌ای نشان داد که افراد گروه سیگاری در مقایسه با افراد گروه غیرسیگاری، مدت زمان طولانی‌تری سفتی مفاصل صبحگاهی داشتند و تحرک ستون فقرات آنها کمتر بود.

خطر بیشتر بیماری قلبی و سکته مغزی

این بیماری افراد را در معرض افزایش خطر بیماری قلبی به دلیل التهاب مزمن قرار می‌دهد. هنگامی که التهاب مزمن به آئورت آسیب می‌رساند، می‌تواند جریان خون را مسدود کند یا به دریچه آئورت در قلب آسیب برساند. التهاب همچنین می‌تواند با سیستم الکتریکی طبیعی قلب تداخل داشته باشد و باعث تغییر در ریتم قلب شود. 

یکی از مشکلات قلبی عروقی مرتبط با این بیماری سکته مغزی است. سیگار کشیدن بیشتر، خطر بیماری قلبی و سکته مغزی را در افرادی که سایر عوامل خطر بیماری قلبی مانند روماتیسم ستون فقرات دارند، افزایش می‌دهد.

آسیب بیشتر به ستون فقرات

سیگار کشیدن با آسیب به ستون فقرات با پیشرفت سریع‌تر در روماتیسم ستون فقرات مرتبط است.

ممکن است ورزش و درمان کمتر موثر باشد

سیگار کشیدن به ریه‌ها و تنفس شما آسیب می‌رساند. هنگامی که روماتیسم ستون فقرات بر دنده‌ها تاثیر می‌گذارد، می‌تواند گشاد شدن قفسه سینه برای تنفس را دشوار یا دردناک کند. سیگار کشیدن همچنین می‌تواند درمان‌های خاص را برای این بیماری کم اثر کند.

فواید ترک سیگار برای افراد مبتلا به روماتیسم ستون فقرات

ترک سیگار برای افراد مبتلا به این بیماری به شدت توصیه می شود. داده‌های مطالعه‌ای نشان داد که افرادی که سیگار را ترک کردند در مقایسه با سیگاری‌های فعلی به سطوح پایین‌تری از فعالیت بیماری، عملکرد فیزیکی بهتر و بهبود کیفیت زندگی دست یافتند.

پیشرفت کندتر بیماری 

ترک یا کاهش سیگار ممکن است به کند کردن پیشرفت بیماری کمک کند. شواهدی وجود دارد که التهاب ناشی از استنشاق دود، سرعت پیشرفت آسیب بیماری را تسریع می‌کند. هنگامی که سیگار را ترک می‌کنید، این محرک به پیشرفت بیماری کمک نمی‌کند.

التهاب و سفتی کمتر

در مطالعه‌ای بر روی افراد مبتلا به اسپوندیلوآرتریت محوری (اسپوندیلیت آنکیلوزان نوعی از اسپوندیل آرتریت محوری است) محققان به این نتیجه رسیدند که در میان افراد سیگاری، ترک سیگار با فعالیت کمتر بیماری و عملکرد فیزیکی بهتر مرتبط است. وقتی افراد سیگار را ترک می‌کنند، التهاب در سراسر بدن آنها کاهش می‌یابد.

بهبود کیفیت زندگی

ترک سیگار می‌تواند کیفیت زندگی را بهبود بخشد و همچنین باعث بهبود فعالیت، تحرک فیزیکی و عملکرد ریه می‌شود.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو