تاثیرات قند خون پایین بر روی بدن
18 شهریور 1402 ساعت: 19:6اگر سطح گلوکز یا همان قند خون فرد خیلی پایین بیاید، ممکن است دچار هیپوگلیسمی شده و این مسئله می‌تواند خطرناک باشد زیرا ممکن است بر چندین سیستم بدن تاثیر گذاشته و بروز این حالت نیاز به مراقبت فوری پزشکی دارد.
هر سلول در بدن شخص برای عملکرد به انرژی نیاز دارد. منبع اصلی انرژی در کمال شگفتی قند بوده که به نام گلوکز نیز شناخته می‌شود. قند خون برای عملکرد صحیح مغز، قلب و گوارش ضروری است و حتی به حفظ سلامت پوست و بینایی افراد کمک می‌کند.

همانطور که در ابتدای مطلب به آن اشاره شد ،زمانی که سطح قند خون کمتر از حد طبیعی باشد، هیپوگلیسمی نامیده می‌شود. بسیاری علائم قابل شناسایی برای قند خون پایین وجود دارد، اما تنها راه برای اطلاع از داشتن قند خون پایین، انجام آزمایش قندخون است.

●رایج‌ترین دلایل قندخون پایین، مصرف برخی از داروهای درمان دیابت مانند انسولین است.

○در دیابت نوع 1، پانکراس دیگر نمی‌تواند انسولین تولید کند. در دیابت نوع 2، لوزالمعده انسولین کافی تولید نکرده یا بدن فرد نمی‌تواند به درستی از آن استفاده کند. مصرف بیش از حد انسولین یا داروهای خوراکی دیابت ممکن است  سطح قند خون را کاهش داده و منجر به هیپوگلیسمی شود.

با این حال، برخلاف تصور عموم، قند خون پایین منحصر به دیابت نبوده و اگر بدن بیش از آنچه که مورد نیاز است، انسولین تولید کند، ممکن است افت قند خون اتفاق بیفتد.

○یکی دیگر از دلایل احتمالی کاهش قند خون، نوشیدن بیش از حد الکل به ویژه در دوره‌های طولانی است. 

این موضوع می‌تواند با توانایی کبد در ایجاد تجمع گلوکز و سپس آزاد کردن آن در جریان خون در صورت نیاز تداخل داشته‌باشد.علل دیگر عبارتند از:

○اختلالات کلیوی

○هپاتیت

○بیماری کبد

○بی اشتهایی عصبی

○تومور پانکراس

○اختلالات غده فوق کلیوی

○سپسیس (معمولاً ناشی از عفونت‌های بسیار شدید)

سیستم گوارشی، غدد درون ریز و گردش خونپس از خوردن غذا، دستگاه گوارش کربوهیدرات ها را تجزیه کرده و به گلوکز تبدیل می‌کند. در اصل، گلوکز منبع سوخت بدن است.

با افزایش سطح قند، لوزالمعده هورمونی به نام انسولین ترشح می‌کند که به جذب گلوکز و استفاده از آن توسط سلول‌های سراسر بدن کمک می‌کند.

عوارض قند خون پایین:

به طور معمول، قند خون پایین باعث می‌شود بدن هورمون‌های استرس مانند اپی نفرین را ترشح کند. اپی نفرین مسئول علائم اولیه هشدار‌دهنده مانند گرسنگی و لرز است.

هنگامی که قند خون پایین به طور مکرر اتفاق می‌افتد، بدن ممکن است ترشح هورمون‌های استرس را متوقف کرده و نارسایی اتونوم مرتبط با هیپوگلیسمی یا HAAF را ایجاد کند. به همین دلیل بسیار مهم است که سطح قند خون خود را مرتباً بررسی کنید.

سیستم عصبی مرکزی:سطوح پایین قند خون می‌تواند باعث ایجاد مشکلات مختلفی در سیستم عصبی مرکزی شخص شود. علائم اولیه آن شامل ضعف، سبکی سر و سرگیجه است. سردرد ممکن است ناشی از کمبود گلوکز بوده، به خصوص اگر فردی مبتلا به  دیابت باشد.

عدم هماهنگی حرکتی، لرز، پوست سرد و تعریق می‌تواند با کاهش قند خون خود را نشان دهد. سوزن سوزن شدن یا بی حسی دهان از دیگر عوارضی است که ممکن است ایجاد شود. علاوه بر این، ممکن است فرد تاری دید، سردرد و گیجی را تجربه کرده و انجام کارهای روزمره و هماهنگی  حرکتی نیز دشوار است.

قند خون پایینی که درمان نشده و تشدید شود ممکن است بسیار خطرناک باشد زیرا امکان دارد منجر به تشنج، از دست دادن هوشیاری یا حتی مرگ شود.

مترجم: نگین خالقی 
منبع: Healthline
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو