5 نکته جالب برای آموزش کودکان در مورد حفاظت از حیات‌وحش
9 شهریور 1402 ساعت: 17:6امروزه گونه‌های جانوری بسیاری در سرتاسر جهان در حال انقراض هستند. متاسفانه از دست دادن احتمالی این حیوانات می‌تواند عواقب جبران‌ناپذیری را برای سایر گونه‌ها ایجاد کند و در نهایت بر تعادل طبیعت، تاثیر سوء بگذارد. ما می‌توانیم با فعالیت‌های ساده هنگام اوقات فراغت خانوادگی و در کنار کودکان به حیوانات موجود در اکوسیستم خود کمک کنیم تا نسل بعدی حافظان حیات‌وحش را آموزش دهیم.

در اینجا به چند فعالیت آسان و سرگرم‌کننده اشاره کرده‌ایم که می‌توانید آنها را به لحظات آموزشی تبدیل کنید تا به تلاش برای محافظت از حیات‌وحش خود ادامه دهید.

 

1. در حیاط خود یک باغ کوچک درست کنید


کاشتن چند درخت و بوته گل در حیاط خانه، یک راه عالی برای گذراندن وقت اعضای خانه است و در عین حال به کودکان در مورد آنچه به رشد حیوانات کمک می‌کند آموزش می‌دهد. برای جذب موجوداتی مانند پرندگان آوازخوان، گربه‌ها، پروانه‌ها و... به باغ خود، مواد غذایی مناسبی برایشان در نظر بگیرید. گذاشتن یک ظرف مناسب آب، هم برای بقا و هم برای حمام کردن این موجودات زیبا حیاتی است. ایجاد سرپناه در برابر آب و هوای بد یا شکارچیان را نیز فراموش نکنید.

دادن مسوولیت به کودکان برای مراقبت از یک حیوان خانگی کوچک هم می‌تواند به آنها آموزش دهد تا به ایجاد خانه‌ای امن برای حیوانات اهمیت دهند. 


2. به پیاده‌روی در طبیعت بروید و از موجودات مختلف عکس بگیرید


یکی دیگر از فعالیت‌های عالی مرتبط با حیات‌وحش، تهیه یک دفترچه با تصاویر و حقایق سرگرم‌کننده درباره حیواناتی است که در پیاده‌روی با خانواده‌تان در طبیعت اطراف خود دیده‌اید. صحبت در مورد آنچه کودکان در طبیعت می‌بینند و توضیح درباره فعالیت‌های مختلف جانداران، اهمیت شناخت و حفاظت از حیات‌وحش را در آنها تقویت می‌کند. 


تهیه یک دفترچه شامل عکس‌هایی که خودتان یا فرزندتان از حیوانات، پرندگان و حتی حشرات گرفته‌اید می‌تواند منبع خوبی برای یادگیری در مورد آنها باشد و فرزندانتان را ترغیب می‌کند که با عشق و علاقه بیشتری به تعداد عکس‌های داخل دفترچه اضافه کنند. 


3. طبیعت را از منظری متفاوت تجربه کنید


یکی از بهترین راه‌ها برای دیدن حیات‌وحش به‌خصوص در سفر به دل طبیعت، کایاک یا به عبارتی قایق‌سواری در رودخانه است که به شما امکان می‌دهد بدون ترس از مزاحمت در زیستگاه طبیعی حیوانات، آن‌ها را با خیال راحت مشاهده کنید. همچنین می‌توانید در امتداد خط ساحلی دریا، دریاچه یا حتی مرداب قدم بزنید تا بهترین منظره از حیات‌وحش آبی و خشکی را به صورت یک‌جا ببینید. 


4. کودکان را با حیوانات اهلی در روستاها آشنا کنید


مطالعات نشان می‌دهد که کار با حیوانات، سطح استرس را کاهش می‌دهد، بنابراین سفر به روستا و دیدن حیوانات اهلی و مشارکت در مراقبت از آنها مثل غذا دادن، تمیز کردن محل نگهداری حیوانات، دوشیدن شیر یا زدن پشم گوسفندان، جمع کردن تخم مرغ‌ها، قشو کردن گاوها یا اسب‌ها و... یک تجربه یادگیری عالی برای کودکان و یک فعالیت آرام‌بخش برای والدین است.

 

5. خواندن کتاب‌های داستان با محوریت حیوانات


در ادبیات کودکان، داستا‌ن‌های زیادی با محوریت حیوانات و حتی از زبان آنها نوشته شده است. مثل روباهی که پایش در تله گیر کرده و درد می‌کشد یا ماهی کوچکی که در دریا داخل کیسه‌ای پلاستیکی گیر افتاده و راه فرار ندارد یا پرنده‌ای که فکر کرده ته سیگار غذاست و آن را خورده و مریض شده است. خواندن چنین داستان‌هایی برای کودکان که از زبان حیوانات نوشته شده و درد و رنج آنها از آلودگی محیط زیست را نشان می‌دهد، کودکان را به حفظ محیط زیست و پاکیزگی آن حتی در سال‌های بعد ترغیب می‌کند. یادمان باشد آینده حیات‌وحش در دستان ما و فرزندان‌مان است.  

منبع: todaysparent
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو