چگونه دژنراسیون نوع خشک لکه زرد مرتبط با سن درمان می شود
12 شهریور 1402 ساعت: 08:6دژنراسیون خشک لکه زرد یا ماکولای شبکیه چشم مرتبط با سن بدین دلیل ایجاد می‌شود که ماکولا (بخش مرکزی شبکیه) نازک‌تر می‌شود و توده‌های کوچک پروتئین به نام دروسن در نتیجه تجمع مواد زائد شبکیه رشد می‌کنند. در نتیجه دید در نور کم و شناسایی جزئیات به وضوح دشوارتر می شود و خطوط مستقیم نیز ممکن است موج‌دار به نظر برسند. درمان این بیماری به مرحله و نوع آن بستگی دارد.
عوامل خطر این بیماری مشابه عوامل بیماری قلبی و حمله قلبی است. به همین دلیل، تغییرات سبک زندگی که به نفع قلب شماست ممکن است به بینایی شما نیز کمک کند. اصلاحات سبک زندگی که باید در نظر گرفته شود عبارتند از:

ترک سیگار

ایجاد تغییرات در رژیم غذایی مانند محدود کردن غذاهای سرشار از چربی‌های اشباع شده و خوردن یک رژیم غذایی سالم برای قلب پر از غلات کامل، میوه‌ها و سبزیجات

حفظ وزن سالم

مدیریت فشار خون

استفاده از محافظ در برابر آفتاب، مانند استفاده از کلاه لبه پهن و عینک آفتابی

ورزش منظم (حداقل 30 دقیقه فعالیت بدنی در روز)

مطالعه بیماری‌های چشم مرتبط با سن نشان می‌دهد که اصلاحات رژیم غذایی خاص، از جمله مصرف ویتامین‌ها و مواد معدنی خاص، می‌تواند دژنراسیون ماکولا خشک را آهسته کند. این ویتامین‌ها و مواد معدنی می‌توانند خطر ابتلا به دژنراسیون ماکولا خشک پیشرفته را تا 25% کاهش دهند.

ویتامین سی (500 میلی‌گرم)

ویتامین ای (400 واحد بین‌المللی)

لوتئین (10 میلی‌گرم)

زآگزانتین (2 میلی‌گرم)

روی (80 میلی‌گرم)

مس (2 میلی‌گرم)

در حال حاضر هیچ عمل جراحی وجود ندارد که بتواند این بیماری را درمان کند. با این حال راه‌هایی برای مقابله با پیشرفت بیماری وجود دارد و دانشمندان در حال بررسی درمان‌های جدید هستند.

از آنجایی که دید مرکزی کاهش می‌یابد، می‌توانید از ابزارهای کم بینایی مانند ابزارهای بزرگنمایی و رایانه‌های دستی برای کمک به فعالیت‌های روزانه استفاده کنید.

 تکنیک‌های کم بینایی مانند استفاده از منابع نور با لومن بالا، کاهش تابش خیره‌کننده و افزایش کنتراست، نیز می‌توانند به جبران کاهش دید مرکزی کمک کنند.

توجه کنید که این بیماری بر دید مرکزی تاثیر می‌گذارد اما بر دید محیطی تاثیر نمی‌گذارد. یک متخصص توانبخشی بینایی می‌تواند به شما بیاموزد که چگونه از دید محیطی خود برای مطالعه، خرید و حتی آشپزی استفاده کنید. 

همچنین می‌توانند به شما در خدمات حرکتی یا انجام ارزیابی‌های خانگی برای به حداقل رساندن خطرات و آسیب کمک کنند.

چندین درمان جایگزین که برای درمان یا کند کردن بیماری مورد مطالعه قرار گرفته‌اند عبارتند از:

طب سوزنی

• تحریک ریز جریان: استفاده از مقدار کمی جریان الکتریکی برای تحریک افزایش دید مرکزی است.

• رئوفرزیس: مشابه همودیالیز برای نارسایی کلیه، روشی است که در آن مقدار مشخصی از خون برداشته می‌شود، فیلتر می‌شود تا مولکول‌های بزرگی که مشکوک به تشدید بیماری هستند را از بین ببرد، سپس با خیال راحت به شما تزریق می‌شود.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو