بهترین روش‌های نگهداری گوجه‌فرنگی
11 شهریور 1402 ساعت: 13:6گوجه‌فرنگی‌، یکی از سبزی­های خوشمزه و پرمصرف است که به‌شکل خام و پخته در انواع غذاها و سالادها کاربرد دارد. طعم گوجه‌فرنگی‌های تازه و رسیده تابستانی اصلا قابل‌مقایسه با گوجه‌فرنگی‌های گلخانه‌ای نیست. از همین‌رو، می‌توان گوجه‌فرنگی را برای مدت‌ طولانی‌تری نگهداری کرد. 

برخلاف اکثر میوه‌‌ها و سبزیجات، محیط سرد برای نگهداری گوجه‌فرنگی مناسب نیست. زمانی که گوجه‌فرنگی در یخچال باشد، بافت و طعم اصلی­اش را از دست می‌‌دهد. از همین‌رو، بهتر است گوجه‌فرنگی تازه را در دمای محیط نگهداری کنید؛ البته در محیطی خنک و دور از نور. قرار دادن سبد روی گوجه‌فرنگی‌ها به ماندگاری طولانی‌تر و جلوگیری از فاسد ‌شدن شان کمک می‌کند. در این شرایط گوجه‌فرنگی حدود یک هفته سالم باقی می‌ماند. البته گوجه‌فرنگی‌های خیلی رسیده را نمی‌‌توان به این شکل نگهداری کرد زیرا خیلی زود فاسد می‌شوند. 

 

کنسرو کردن  گوجه‌فرنگی

اگر دوست دارید از طعم گوجه‌فرنگی برای مدت طولانی لذت ببرید، می‌توانید گوجه‌فرنگی‌ها را کنسرو کنید. گوجه‌فرنگی را بپزید و همراه با کمی نمک و سبزیجات معطر مانند ریحان، آویشن یا رزماری در شیشه‌ کنسرو بریزید. از سالم‌ بودن درب فلزی شیشه مطمئن شوید. پس از ریختن گوجه‌فرنگی داغ درون شیشه، بلافاصله آن را برگردانید تا بخار اضافی آن خارج شود و پس از سرد شدن، آن را جابجا کنید. روش دیگر کنسروکردن آن است که می‌توانید شیشه‌های گوجه‌فرنگی را در ظرفی از آب جوش چیده و چند دقیقه‌ای روی حرارت بگذارید.

 

نگهداری گوجه‌فرنگی در فریزر 

منجمد کردن نیز روش مناسب دیگری برای نگهداری گوجه‌فرنگی است. البته بافت و مزه گوجه‌فرنگی خام پس از انجماد تا حدی تغییر می‌کند. بنابراین، بهتر است گوجه‌فرنگی را خرد کرده و با کمی روغن حرارت دهید و سپس آنرا در فریزر بگذارید تا برای انواع غذاها آماده باشد.

 

خشک ‌کردن گوجه‌فرنگی

یکی دیگر از روش‌های نگهداری گوجه‌فرنگی، خشک ‌کردن است. این روش فضای کمتری می‌گیرد و حتی می‌توان هنگام سفر نیز به همراه داشت. برای این منظور، گوجه‌فرنگی‌‌ها را به‌شکل حلقه‌ای برش بزنید و در سینی فر بچینید. اگر کمی سبزی معطر یا روغن نیز روی گوجه‌فرنگی‌ها بزنید طعم خوشایندتری پیدا می‌کند. به این ترتیب، سینی را چند ساعت در فر با دمای پایین بگذارید تا کاملا خشک شود. یادتان باشد که اگر گوجه‌فرنگی‌ها رطوبت داشته ‌باشند و زود آنها را بردارید، خیلی سریع کپک می‌زنند. به این ترتیب می توانید گوجه‌فرنگی‌های خشک ‌شده را پودر کرده و در ظرف دربسته نگهداری کنید. 

 

ترجمه:‌ مریم سادات کاظمی

منبع: pressesante.com

چرا نباید با شکم خالی ورزش کرد؟ 

4 نوشیدنی‌ پیشنهادی برای هوای خیلی گرم​​​
4 راهکار برای مدیریت افزایش ناگهانی قند خون بعد از غذا​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو