کووید19 با فشار خون بالای جدید مرتبط است
7 شهریور 1402 ساعت: 08:6بر اساس یک مطالعه اخیر، احتمال ابتلا به فشار خون بالا در افراد مبتلا به کووید19 در مقایسه با افرادی که آنفلوانزاداشتند، دو برابر بیشتر است. این آمار هشداردهنده است و نشان می‌دهد که بیماران بیشتری احتمالاً در آینده به فشار خون بالا مبتلا خواهند شد که ممکن است یک بار سلامت عمومی را به همراه داشته باشد.
در حالی که کووید19 به طور معمول در بیمارانی که از قبل مبتلا به فشار خون بالا بودند شدیدتر است، از جمله میزان بالاتر بستری شدن و مرگ در بیمارستان در مقایسه با افراد با فشار خون طبیعی، مشخص نیست که آیا این ویروس در واقع ممکن است باعث ایجاد این بیماری شود یا خیر.

محققان حدود 45000 نفر مبتلا به کووید19 و نزدیک به 14000 نفر مبتلا به آنفلوانزا بدون کووید19 را مقایسه کردند. 

بیش از 1 نفر از هر 5 نفر مبتلا به فشار خون بالا مبتلا به کووید19 در بیمارستان بستری شده اند.آنها دریافتند که 21 درصد از افرادی که با کووید19 در بیمارستان بستری شده‌اند، در مقایسه با 16 درصد افرادی که به دلیل آنفولانزا در بیمارستان بستری شده‌اند، به فشار خون بالا مبتلا شده‌اند. 

شرکت‌کنندگانی که کووید19 داشتند اما در بیمارستان بستری نشدند، ۱۱ درصد مبتلا به فشار خون بالا شدند، در حالی که فقط ۴ درصد آنفلوآنزا داشتند اما در بیمارستان بستری نشدند.

در میان افرادی که به کووید19 مبتلا شده‌اند، بالاترین خطر ابتلا به فشار خون بالا مربوط به افراد بالای 40 سال، مردان، افراد سیاه‌پوست یا افرادی با شرایط قبلی مانند بیماری مزمن انسدادی ریه، بیماری عروق کرونر یا بیماری مزمن کلیوی بود.

چرا کووید ممکن است فشار خون بالا را بیشتر کند؟

اگرچه این مطالعه برای کشف این موضوع طراحی نشده بود اما نویسندگان این نظریه را ارائه کردند که ویروس می‌تواند سلول‌های قلب را آلوده کرده و تنظیم فشار خون را مختل کند. آسیب حاد کلیه به علت کووید19 نیز می‌تواند یک عامل باشد.

دکتر لافین بیان می‌کند که نظریه‌های پیشنهاد شده توسط نویسندگان یکی از مکانیسم‌های بالقوه برای این افزایش فشار خون است، اما واقعاً علت آن را نمی‌دانیم. می‌دانیم که داده‌های در حال ظهور نشان می‌دهند که مسیرهای التهابی و با واسطه ایمنی در ایجاد فشار خون بالا نقش دارند، بنابراین ممکن است این مسیرها دخیل باشند.

بسیاری از عوامل خطر فشار خون بالا پس از عفونت کووید19 مانند سن، نژاد سیاه، بیماری مزمن کلیوی و بیماری عروقی به طور کلی عوامل خطر مشترک برای بروز فشار خون بالا هستند، بنابراین شاید یافته‌های این مطالعه نشان‌دهنده شتاب باشد.

توجه داشته باشید که غربالگری فشار خون بالا مهم است زیرا طبق گفته مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌ها این بیماری معمولاً هیچ علامتی ندارد.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو