فواید نقاشی با انگشت برای کودکان
3 شهریور 1402 ساعت: 15:6نقاشی با رنگ انگشتی فواید زیادی برای کودکان دارد و یکی از سرگرم‌کننده‌ترین فعالیت‌های آموزشی برای کودکان محسوب می‌شود. رنگ انگشتی باعث تقویت حس لامسه شده و خلاقیت کودکان را تقویت می‌کند. همه کودکان از سن شش ماهگی با کمک والدین می‌توانند با انگشتان خود نقاشی کنند. 

فواید نقاشی با انگشت برای کودکان

 

افزایش خلاقیت و تخیل


کودکان می‌توانند از طریق هنر به شیوه‌ای طبیعی احساسات خود را بیان کنند. به همین دلیل نقاشی با انگشت برای ابراز احساسات، تحریک قدرت تخیل و افزایش خلاقیت مفید است. علاوه ‌بر این کودک به کمک نقاشی با انگشت اولین گام‌های خود در دنیای هنر را برمی‌دارند.

 

بهبود هماهنگی حرکتی


یکی دیگر از فواید نقاشی با انگشت رشد هماهنگی حرکتی است. در واقع کشیدن رنگ روی کاغذ باعث بهبود مهارت‌هایی می‌شود که هنوز در کودکان تثبیت نشده است، مانند مهارت‌های دستی. 

 

در این تکنیک کودکان این امکان را پیدا می‌کنند تا بافت‌ها را کشف کنند و این مسئله تاثیر مثبتی روی بهبود مهارت‌های ظریف حرکتی دارد. به این ترتیب نقاشی با انگشت باعث می‌شود مهارت‌های دست‌ها، مچ‌ها و انگشت‌ها تقویت شود. 

 

نقاشی با انگشت برای تقویت اعتماد به نفس


زمانی که به کودک این اجازه و آزادی را می‌دهید بدون نیاز به ابزار دیگر و صرفا با کمک دست‌ها و انگشتان خود هر آنچه می‌خواهد را نقاشی و خلق کند باعث می‌شوید اعتماد به نفس و استقلال عمل کودک افزایش پیدا کند. اگر با دیدن کار کودک، او را تحسین کنید باز هم کمک زیادی به افزایش اعتماد به نفسش خواهید کرد.

 

نقاشی با انگشت برای کشف بافت‌ها و رنگ‌ها


زمانی که کودک با کمک دست‌ها، انگشتان و مچ دست‌هایش چیزی که دوست دارد را روی کاغذ خلق می‌کند، حس لامسه خود را رشد می‌دهد. به موازات آن نیز کودک با مفهوم بافت صاف و مرطوب آشنا می‌شود. اگر به جای کاغذ معمولی کاغذهای راه‌راه در اختیارش قرار دهید تجربه بسیار جذاب‌تری خواهد بود. این تکنیک همچنین به کودک کمک می‌کند تا قوه بینایی خود را تحریک کرده، رنگ‌های مختلف را بشناسد و از هم تمیز دهد.

 

نقاشی با انگشت برای افزایش تمرکز


از جمله فواید فوق‌العاده نقاشی با انگشت می‌توان به بهبود و افزایش تمرکز اشاره کرد. زمانی که کودک با انگشت نقاشی می‌کند توجه خود را فقط روی کاری که انجام می‌دهد متمرکز می‌کند بدون اینکه حواسش به چیز دیگری پرت شود. به این ترتیب کودک صبر و گوش دادن را نیز تمرین می‌کند چیزی که تا آخر عمر به آن نیازمند است.

 

نقاشی با انگشت برای رسیدن به آرامش


نقاشی کردن یکی از فعالیت‌های آرامش‌بخش است که معمولا در سکوت انجام می‌شود. در نتیجه به‌عنوان یکی از آرامش‌بخش‌ترین فعالیت‌های هنری شناخته شده است. نقاشی کردن به کودکان کمک می‌کند که آرام بمانند.

 

نقاشی با انگشت برای داشتن اوقات خوش


نقاشی با انگشت موقعیتی فراهم می‌کند که کودک در کنار دوستان یا سایر اعضای خانواده سرگرم شده و اوقات خوشی سپری کند، بنابراین می‌توانید یک عصر دل‌انگیز ترتیب دهید که کودک در کنار بزرگترها نقاشی کند و لذت ببرد. 

 

توصیه‌هایی برای نقاشی با انگشت با کودکان


هنگام خرید رنگ انگشتی از فروشگاه لوازم تحریر به طبیعی یا شیمیایی بودن محصول توجه کنید. مهم است رنگ انگشتی حین شست‌وشو با آب و صابون به‌راحتی پاک شود و بافتی داشته باشد که کودک بتواند به آسانی با آن نقاشی کند.


نقاشی با رنگ انگشتی را از 6 ماهگی شروع کنید. در این سن کودکان آمادگی رشد حس لامسه و درک هنری را دارد. 


از 6 تا دو سالگی لازم است که در حین نقاشی حواستان به کودکان باشد. چون ممکن است دست‌های آغشته به رنگ را به دهانشان ببرند. 


زمانی که کودک قصد نقاشی کردن دارد پیش‌بند ببندید یا لباس راحتی بپوشانید که بتواند با خیال راحت کثیف‌کاری کند.

 

یک دستمال مرطوب دم دست داشته باشید تا کودک بتواند در حین تغییر رنگ انگشت خود را پاک کند. 


یادتان باشد برخی کودکان اصلا دوست ندارند خود را کثیف کنند، بنابراین اگر کودک تمایلی به نقاشی ندارد به هیچ عنوان او را مجبور نکنید.

 

نقاشی با انگشت در خانه


سرگرم کردن و آموزش به کودکان در خانه می‌تواند کار بسیار ساده، راحت و به صرفه‌ای باشد. می‌توانید از نقاشی با انگشت برای خلق آثار هنری کودکانه استفاده کنید. حتما کودک و تمام اعضای خانواده را به این کار تشویق کنید. در نهایت رها باشید و از خلق آثار هنری خود و فرزندتان لذت ببرید.

 

ترجمه: فاطمه مهدی‌پور

منبع: etreparents

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو