میان‌وعده‌های تابستانی فراسودمند برای حفظ انرژی در طول روز
4 شهریور 1402 ساعت: 09:6این روزها مواد غذایی فراسودمند مورد توجه قرار گرفته‌اند، درحالی که خوشبختانه تعداد متنوعی از میوه‌ها، سبزیجات، غلات و حبوبات در گروه همین مواد غذایی سالم و سرشار از مواد مغذی قرار می‌‌گیرند. با استفاده از همین مواد غذایی فراسودمند به‌عنوان میان‌وعده در فصل تابستان می‌توانید مهم‌ترین مواد مغذی را با مصرف کم‌ترین حجم ممکن از خوراکی‌ها به بدن برسانید. مصرف منظم خوراکی‌های فراسودمند باعث می‌شود که فرایند هضم آهسته‌تر انجام بگیرد و درنتیجه شما هم کمتر احساس گرسنگی کنید.

در ادامه همین مطلب، با بهترین میان‌وعده‌های تابستانی فراسودمند آشنا خواهیم شد که به ترتیب عبارتند از:

 

1. پسته

یکی از بهترین خوراکی‌های فراسودمند برای فصل تابستان، پسته است. این خوراکی که مقادیر زیادی پروتئین دارد، احساس سیری مطلوبی به‌وجود می‌آورد و اسیدهای آمینه ضروری را هم در قالب ترکیبات گیاهی به بدن می‌رساند. بیشتر منابع پروتئینی گیاهی حاوی همه اسیدهای آمینه ضروری نیستند اما پسته مانند کینوا و سویا جزو استثناها محسوب می‌شوند و از این نظر هم اهمیت ویژه‌ای دارند. وجود فیبرهای غذایی و چربی‌های سالم در پسته نیز اثربخشی این خوراکی فراسودمند برای افزایش حس سیری را بیشتر می‌کند. 

 

2. ترکیب مغزهای خام و میوه های خشک

یکی از بهترین میان‌وعده‌ها برای تابستان، ترکیب چند نوع از خوراکی‌های فراسودمند با همدیگر است. مغزهای خام مانند پسته، بادام، گردو و دانه کدو می‌توانند در کنار میوه‌های خشک و شکلات تلخ قرار بگیرند تا یک میان‌وعده فراسودمند بسیار باکیفیت را در اختیار شما بگذارند. گردو و بادام به‌عنوان منابع عالی برای دریافت چربی‌های سالم و پروتئین‌های باکیفیت شناخته می‌شوند، درحالی که دانه کدو هم مقدار مناسبی منیزیم و آهن دارد. میوه‌های خشک نیز ترکیبات آنتی‌اکسیدانی را به بدن می‌رسانند درحالی که شکلات تلخ به تقویت خلق‌وخوی شما کمک می‌کند.

 

3. هندوانه 

بسیاری از خوراکی‌های فراسودمند دارای پروتئین یا فیبر زیاد هستند اما هندوانه به‌عنوان یک میوه فراسودمند به‌خاطر محتویات آب و الکترولیت خاصش اهمیت دارد. همین آب زیاد و ترکیبات الکترولیت مهم که در هندوانه جای گرفته‌اند، هم مایعات مورد نیاز بدن را تامین می‌کند و هم انرژی شما را در طول روز در سطح مطلوبی نگه می‌دارند. کم بودن کالری هندوانه نیز باعث می‌شود که احساس سیری مطلوبی پیدا کنید، بدون این‌که کالری دریافتی روزانه را افزایش داده باشید.

 

4. شیر 

مصرف یک لیوان شیر در هر روز می‌تواند ترکیبات مغذی باکیفیت و مهمی را به‌طور منظم به بدن برساند. هر لیوان شیر حاوی ترکیبات کربوهیدراتی، پروتئین و چربی‌های سالم است، درحالی که همه این درشت‌مغذی‌ها به شکل‌گیری احساس سیری کمک می‌کنند. شیر به‌طور کلی 13 ماده مغذی دارد که پروتئین‌های باکیفیت، ویتامین‌های B، کلسیم، ویتامین D، ید، پتاسیم و سلنیوم تعدادی از آنها هستند. 

 

5. تخم‌مرغ آب‌پز

اگر واقعا به یک میان‌وعده باکیفیت نیاز دارید اما وقت کافی برای آماده‌سازی میان‌وعده‌های خاص ندارید، قطعا مصرف تخم‌مرغ آب‌پز می‌تواند گزینه خوبی برای شما باشد. تخم‌مرغ آب‌پز خیلی سریع آماده می‌شود و مثل یک مولتی‌ویتامین کامل عمل می‌کند زیرا مجموعه متنوعی از ویتامین‌ها و املاح را به بدن می‌رساند. میزان پروتئین در هر یک عدد تخم‌مرغ به 6 گرم می‌رسد، درحالی که همین مقدار پروتئین به‌خوبی احساس سیری را تا وعده غذایی بعدی حفظ می‌کند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: eatthis

فواید و مضرات مصرف روزانه بستنی در تابستان 

این روزها آب آلبالو بنوشید!​​​
4 نوشیدنی‌ پیشنهادی برای هوای خیلی گرم​​​
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو