کم خونی فقر آهن ناشی از چیست و چگونه درمان می‌شود؟
2 شهریور 1402 ساعت: 10:6وجود سطوح پایین آهن می‌تواند به معنای کم خونی فقر آهن باشد. این موضوع امکان دارد به دلایل زیادی از جمله عدم مصرف آهن کافی یا تجربه از دست دادن خون رخ دهد.
این بیماری به نسبت شیوع زیادی دارد در صورتی که حتی بسیاری از مردم از ابتلا به کم خونی فقر آهن مطلع نیستند و شما ممکن است سال‌ها بدون دانستن علت، علائم بیماری را داشته‌باشید.

یکی از علل شایع کم‌خونی فقر آهن در زنان به علت دوره‌ی باروری، از دست دادن آهن در خون به دلیل قاعدگی شدید یا بارداری است. رژیم غذایی نامناسب یا برخی بیماری‌های روده‌ای که بر نحوه جذب آهن توسط بدن تاثیر می‌گذارند نیز می‌توانند باعث کم‌خونی فقر آهن شوند.

●علائم کم خونی فقر آهن چیست؟

علائم کم خونی فقر آهن در ابتدا می‌تواند خفیف بوده و حتی ممکن است متوجه آن‌ها نشوید. علائم کم خونی فقر آهن متوسط تا شدید شامل موارد زیر می‌باشد:

○خستگی عمومی

○ضعف

○پوست رنگ پریده

○تنگی نفس

○سرگیجه

○تمایل عجیب و غریب برای خوردن اقلامی که ارزش غذایی ندارند

○احساس سوزن سوزن شدن یا خزیدن در پاها

○تورم یا درد زبان

○دست و پاهای سرد

○ضربان قلب سریع یا نامنظم

○ناخن‌های شکننده

○سردرد

●علل کم خونی فقر آهن چیست؟ 

طبق گزارش ASH، کمبود آهن شایع ترین علت کم خونی است. دلایل زیادی وجود دارد که ممکن است فرد دچار کمبود آهن شود. مانند :

○مصرف ناکافی آهن:خوردن آهن کم در مدت زمان طولانی می‌تواند باعث کمبود در بدن شما شود. غذاهایی مانند گوشت، تخم مرغ و برخی سبزیجات برگ سبز سرشار از آهن هستند. از آنجایی که آهن در زمان رشد و تکامل سریع ضروری است، زنان باردار و کودکان خردسال بیشتر به غذاهای غنی از آهن بیشتر در رژیم غذایی خود نیاز دارند.

○بارداری یا از دست دادن خون به دلیل قاعدگی: خونریزی شدید قاعدگی یکی از علل شایع کم خونی فقر آهن در زنان در سنین باروری است. بارداری نیز همینطور است، زیرا بدن شما در این دوران به آهن بیشتری نیاز دارد تا اکسیژن کافی را برای نوزاد ایجاد کند.

○خونریزی داخلی: برخی از شرایط پزشکی می‌توانند باعث خونریزی داخلی شوند که درنهایت منجر به کم خونی فقر آهن می‌شود. به عنوان مثال می‌توان به زخم معده، پولیپ در روده یا سرطان روده اشاره کرد. استفاده منظم از مسکن‌های خاص مانند آسپرین نیز می‌تواند منجر به خونریزی در معده شود.

○ناتوانی در جذب آهن:برخی از اختلالات یا جراحی هایی که بر روده‌ها تاثیر می‌گذارند نیز می‌توانند در نحوه جذب آهن توسط بدن شما اختلال ایجاد کنند. حتی اگر در رژیم غذایی خود به میزان کافی آهن دریافت کنید، بیماری سلیاک یا جراحی روده مانند بای پس معده ممکن است میزان جذب آهن بدن را محدود کند.

○اندومتریوز:اگر به آندومتریوز مبتلا هستید، ممکن است در طول دوره‌های قاعدگی خونریزی شدیدی داشته باشید. حتی ممکن است ندانید که به آندومتریوز مبتلا هستید زیرا در ناحیه شکم یا لگن بوده و در خارج از رحم پنهان است.

○ژنتیک:برخی از شرایط مانند بیماری سلیاک  که ممکن است جذب آهن کافی را دشوار کند، از طریق خانواده‌ها منتقل می‌شود. 

هم‌چنین شرایط ژنتیکی یا جهش هایی وجود دارد که می‌تواند این این مشکل را افزایش دهد. یکی از این جهش‌ها TMRPSS6 است.این جهش باعث می شود بدن شما مقدار زیادی هپسیدین بسازد. هپسیدین هورمونی است که می‌تواند مانع از جذب آهن در روده شود.سایر شرایط ژنتیکی ممکن است با ایجاد خونریزی غیرطبیعی به کم خونی منجر شوند. به عنوان مثال می‌توان به بیماری فون ویلبراند و هموفیلی اشاره کرد.

●کم‌خونی ناشی از فقر آهن چگونه درمان می‌شود؟

نحوه درمان کم خونی فقر آهن بستگی به شدت مشکل و علت آن دارد. بیشتر اشکال این بیماری شامل کمبود آهن در رژیم غذایی یا مشکلاتی در جذب آهن مصرفی توسط بدن شما می‌شود. در ادامه چند گزینه برای درمان پیشنهاد شده‌است.

○مکمل‌های آهن

○رژیم غذایی

○درمان علت زمینه‌ای خونریزی

کم‌خونی فقر آهن شایع ترین نوع کم خونی است. این بیماری زمانی اتفاق می‌افتد که بدن شما آهن کافی نداشته‌باشد. علل بالقوه شامل نخوردن غذاهای غنی از آهن، از دست دادن خون به دلیل قاعدگی و ناتوانی در جذب آهن است.

مترجم: نگین خالقی منبع: Healthline
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو