میانگین سنی جانباختگان در تهران 71 سال، بالاتر از میانگین کشوری
فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران: تهران همچنان شهر آلوده و قرمز تلقی می‌شود
19 اردیبهشت 1399 ساعت: 16:2فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران می‌گوید تا زمانی که بیماری کرونا در تهران به کنترل درنیاید حتی اگر در همه استان‌ها و شهرهای کشور به حد قابل قبولی از کنترل نسبی بیماری دست یابیم باز هم کار ناقص خواهد بود و بیماری کنترل نمی‌شود.

به گزارش سلامت به نقل از ایسنا، فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران با تاکید بر اینکه در تهران نباید حساسیت مردم و مسئولان کاهش یابد، گفت: روزهای اخیر شاهد روند رو به افزایش آمار کشوری بیماران نسبت به هفته گذشته هستیم، اما این الگو را در تهران مشاهده نمی‌کنیم که این موضوع به دلیل این است که فعالیت‌های مدنی و کاری در تهران با یک هفته تاخیر شروع شد و ما نیز ممکن است در روزهای آتی شاهد تغییرات آماری باشیم.


 فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران در نشستی با اعضای مجمع خیرین کشور دیدار و گفت‌وگو کرد. دکتر علیرضا زالی تقارن ضمن تقدیر از تلاش‌های ارزنده مجمع خیرین کشور به ویژه در بحران کرونا گفت: کارنامه ارزنده مجمع خیرین کشور به ویژه در بحران شیوع کرونا بسیار درخشان است. با دلالت منطقی، سازنده و عالمانه مجمع خیرین کشور شاهد تحقق برنامه‌های بسیار مترقی در حوزه پیشگیری، حمایت، درمان و ابعاد لجستیکی در مقابله با بیماری کووید-۱۹ هستیم.


وی با اشاره به اقدامات عظیم و سعی بلیغ مجمع خیرین کشور، مستندسازی اقدامات صورت گرفته در کشور را ضروری برشمرد تا آرشیوی مدون و مستند در ذیل مجمع خیرین ایجاد شود که در سال های بعد به عنوان مستندی ارزنده برای فرهنگ‌سازی نوین در عرصه خدمت‌رسانی به مردم مورد بهره‌برداری قرار گیرد.


وی با تاکید بر این مطلب که تهران شرایط کاملا متفاوتی نسبت به سایر استانها و شهرها دارد، گفت: تا زمانی که بیماری کرونا در تهران به کنترل درنیاید حتی اگر در همه استان‌ها و شهرهای کشور به حد قابل قبولی از کنترل نسبی بیماری دست یابیم باز هم کار ناقص خواهد بود و بیماری کنترل نمی‌شود.


دکتر زالی با اشاره به شرایط ویژه تهران، این استان و شهر را نیازمند توجه ویژه‌تر دانست و به جمعیت بالا، چگالی بالای حضور سکنه تهران نسبت به همه استانها، محاط بودن تمام استان تهران با حاشیه شهر (مناطقی که از نظر سیستم‌های اجرایی، زیرساختی و بهداشتی و درمانی، اقتصادی، سیاسی و اجتماعی در اقل استاندارد قرار دارند)، فقدان مراکز بهداشتی و درمانی در برخی از نقاط حاشیه شهر، ۱۸-۱۳ درصدی سکونت غیر رسمی، بالاترین تعداد اتباع ، یک میلیون نفر جمعیت شناور روزانه، آسیب‌های اجتماعی مختلف اشاره کرد.


فرمانده ستاد مقابله با کرونا در کلانشهر تهران افزود: میانگین سنی متوفیان کرونا در تهران ۷۱ است که نسبت به میانگین کشوری بالاتر قرار دارد. طیف سنی مراجعان نیز بین ۴۹ تا ۵۵ سال است که این امر حاکی از تلاش موثر و کارآمد کادر درمان است.


وی با بیان این مطلب که ۶۸ درصد بیماران فوتی در تهران حتما یک بیماری زمینه‌ای داشته‌اند، شایع‌ترین علل زمینه‌ای را پرفشاری خون، دیابت، قلب، چاقی و چاقی برشمرد.


دکتر زالی با ذکر این مطلب که تهران همچنان شهر آلوده و قرمز تلقی می‌شود، گفت: در تهران همچنان با موارد جدید ابتلا به کرونا مواجه هستیم بنابراین هنوز در موج اول بیماری مستغرق هستیم و بیماری فروکش نکرده است. متاسفانه شتابی که در رهاسازی و بازگشایی‌ها رخ داد موجب شد بخش زیادی از الگوهای ما تغییر یابد.


وی با تاکید بر این مطلب که در تهران نباید حساسیت مردم و مسئولان کاهش یابد خاطرنشان کرد: روزهای اخیر شاهد روند رو به افزایش آمار کشوری بیماران نسبت به هفته گذشته هستیم، اما این الگو را در تهران مشاهده نمی‌کنیم که این موضوع به دلیل این است که فعالیت‌های مدنی و کاری در تهران با یک هفته تاخیر شروع شد و ما نیز ممکن است در روزهای آتی شاهد تغییرات آماری باشیم.

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو