موارد کووید19 دوباره در حال افزایش می باشد، آیا هنوز هم آلوده شدن خطرناک است؟
31 مرداد 1402 ساعت: 09:5اگرچه که کووید19 در حال تبدیل شدن به یک امر عادی جدید است، اما کارشناسان بهداشت و سلامت همچنان نگران کاهش ایمنی و علائم مداوم آن هستند.
آیا ابتلا به کووید همچنان خطرناک است؟
تحقیقات اخیر نشان می‌دهد که ایمنی در برابر عفونت قبلی کووید، محافظت قوی در برابر بیماری شدید ایجاد می‌کند. و همچنین شواهد قوی وجود دارد مبنی بر اینکه واکسن‌ها در برابر پیامدهای شدید محافظت می‌کنند و در اکثر جوامع مصونیت طولانی‌مدت ایجاد کرده‌اند.

در حالی که خطر بیماری شدید یا مرگ در حال حاضر برای افراد نسبتاً سالم بسیار کمتر است، اما این خطر هنوز برای افراد مسن، افرادی که بیماری‌های پزشکی مانند دیابت یا بیماری قلبی یا ریوی دارند و افرادی که دارای نقص ایمنی هستند، قابل توجه می‌باشد.

توجه به این نکته ضروری است که وضعیت اضطراری یک سویه جدید کووید ممکن است در هر زمان رخ دهد. پروتکل‌های ایمنی معمول همچنان باید اعمال شوند: تزریق واکسن‌های تقویتی، رعایت بهداشت مناسب دست، پوشاندن ماسک در مناطق شلوغ، و ماندن در خانه هنگام بیماری.

با توجه به اینکه مصونیت ناشی از کووید معمولاً کوتاه‌مدت است، علت عفونت‌های مکرر روشن می‌شود. حتی عفونت‌های متعدد منجر به مصونیت مادام‌العمر مانند آبله مرغان یا سرخک نمی‌شود. گونه‌های جدید کووید به ظهور ادامه خواهند داد، اما جهش‌های آن بسیار متفاوت از آنفولانزاست، که می‌تواند یک شبه تغییری شدید ایجاد کند.

این روزها برای اکثر افراد سالم بزرگترین خطر مرتبط با این بیماری، نوع طولانی‌مدت آن است. بر اساس بررسی انجام شده نزدیک به 11 درصد هنوز به مدت طولانی کووید را تجربه می‌کنند.

افراد مبتلا به کووید طولانی‌مدت می‌توانند طیف گسترده‌ای از علائم را داشته باشند که می‌تواند ماه‌ها یا حتی سال‌ها پس از عفونت باقی بماند. برخی از شایع‌ترین علائم گزارش شده شامل خستگی، تنگی نفس و مه مغزی است که با فعالیت‌های روزانه تداخل می‌کند.

محققان به مطالعه این بیماری برای دهه‌های آینده ادامه خواهند داد تا واقعاً آن را بشناسند. اما آنچه که در حال حاضر می‌دانند این است که بهترین راه برای جلوگیری از کووید طولانی‌مدت این است که در وهله اول از ابتلا به آن جلوگیری کنیم.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو