چگونه به فرزندانمان انگیزه بدهیم؟
12 مرداد 1402 ساعت: 14:5همه ما قبل از این‌که هرگونه تلاش برای انگیزه دادن به فرزندان خودمان را شروع کنیم، باید بدانیم که والدین بهترین الگو و نمونه رفتاری برای بچه‌ها هستند. پس والدین باید از همان دوران خردسالی، به الگوهای رفتاری صحیح پایبند باشند زیرا بچه‌ها دائما درحال یادگیری از این الگوهای رفتاری هستند. از طرف دیگر، همه پدرها و مادرها باید از شیوه‌های سالم و صحیح برای انگیزه‌بخشی به فرزندان استفاده کنند زیرا شیوه‌های ناسالم مثل رشوه دادن به بچه‌ها قطعا الگوهای رفتاری نادرستی را در آنها به‌وجود می‌آورد. 

در ادامه با بهترین راهکارها برای انگیزه دادن به فرزندان آشنا خواهیم شد. 


1. وقت‌گذرانی باکیفیت و جذاب با بچه‌ها را به یک پاداش مهم تبدیل کنید 


به‌جای این‌که از بازی‌های ویدئویی یا تماشای تلویزیون به‌عنوان یک رشوه همیشگی برای انگیزه دادن به بچه‌ها استفاده کنید، باید وقت‌گذرانی فعالانه، جذاب و باکیفیت با بچه‌ها را به یک پاداش مهم و مناسب تبدیل کنید. این وقت‌گذرانی می‌تواند در قالب فعالیت‌هایی مثل دوچرخه‌سواری تفریحی، کتاب‌خوانی دونفره یا هر نوع فعالیتی باشد که بچه‌ها واقعا به آنها علاقه دارند. 


2. از غذا و خوراکی به‌عنوان پاداش استفاده نکنید 


استفاده از خوراکی‌ها و غذاهای مختلف مثل شیرینی‌های یا پیتزاها به‌عنوان پاداش، این پیام نادرست را به بچه‌ها انتقال می‌دهد که انسان‌ها می‌توانند از غذاها و خوراکی‌ها برای ترمیم احساسات دشوار، نامناسب یا منفی خود کمک بگیرند. همین روند به‌سادگی رابطه ناسالمی بین بچه‌ها و خوراکی‌ها به‌وجود می‌آورد که می‌تواند در دوران بزرگسالی هم ادامه پیدا کند. مطالعات نشان می‌دهند بزرگسالانی که مواجهه آنها با غذاها و خوراکی‌ها در دوران کودکی از طریق پاداش و مجازات بوده است، اساسا بیشتر با مشکل پرخوری و تلاش برای رژیم گرفتن مواجه می‌شوند. 


3. تلاش فرزندان خود را تحسین کنید، نه فقط نتایج نهایی را 


بچه‌ها همیشه به توجه و تحسین والدین نیاز دارند. پس اگر می‌خواهید به فرزندان خود انگیزه بدهیدع باید روی تلاش‌‌های آنها تمرکز کنید و همه‌چیز را به نتایج نهایی محدود نکنید. مثلا اگر فرزند کم‌سن شما یک نقاشی را به شما نشان می‌دهد، باید تلاش‌های او برای انجام این کار را تحسین کنید و درباره جزئیات کارش با او صحبت کنید. اگر هم فرزند شما درحال یادگیری یک ورزش جدید است، تمرکز شما صرفا نباید به برد و باخت محدود باشد، بلکه باید به تمرینات همیشگی و تلاش‌های دائمی فرزندتان توجه داشته باشید. 


4. همیشه آرامش خودتان را حفظ کنید 


وقتی که می‌خواهید ضرورت انجام دادن کاری را به فرزندتان یادآوری کنید یا نظم و انضباط خانه را حفظ کنید، همچنان باید آرامش خودتان را حفظ کنید و از رفتارهای پرخاشگرانه و عصبی دور بمانید. بچه‌ها اساسا روش‌های مدیریت احساسات مختلف را به‌واسطه تماشای رفتارهای والدین یاد می‌گیرند. پس اگر شما با آرامش و خونسردی مناسب با بچه‌ها رفتار کنید، آنها هم این الگوی رفتاری را از شما می‌آموزند. 


5. اهمیت ورزش کردن را به فرزندتان نشان بدهید 


اگر تلاش می‌کنید که انگیزه بیشتری به فرزندتان بدهید، بسیار مهم است که اهمیت ورزش کردن را برای او اثبات کنید. بنابراین ابتدا خودتان باید به ورزش اهمیت بدهید و درباره احساس دروین خودتان نسبت به ورزش کردن با بچه‌ها صحبت کنید تا فرزندتان هم این الگوی رفتاری را دنبال کند. فعالیت‌های ورزشی دونفره یا چندنفره خانوادگی باعث می‌شوند که بچه‌ها سریع‌تر فعالیت‌های ورزشی را به برنامه روزانه خودشان اضافه کنند. 

 

ترجمه: یوسف صالحی 

منبع: webmd

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو