راه‌هایی برای مدیریت دیابت نوع 2 و سلامت قلب
26 مرداد 1402 ساعت: 19:5اگر دیابت نوع 2 دارید، مدیریت موثر وضعیت به معنای توجه به چیزی بیش از سطح قند خون است. مدیریت دیابت و تلاش برای کاهش خطر بیماری قلبی اهداف جداگانه‌ای نیستند و آنها ارتباط نزدیکی با هم دارند. در اینجا راه‌هایی برای مدیریت دیابت و بهبود سلامت قلب آورده شده است.
فعالیت بدنی زیادی داشته باشید

ورزش به طور مداوم نشان داده است که خطر بیماری قلبی عروقی را در افراد مبتلا به دیابت کاهش می‌دهد. به همین دلیل، تمرکز اولیه باید بر روی ورزش‌های هوازی مانند پیاده‌روی، آهسته دویدن، دوچرخه‌سواری، یا شنا باشد. تحقیقات نشان داده است که ترکیب ورزش‌های هوازی و مقاومتی ممکن است حتی برای افراد مبتلا به دیابت نوع 2 مفیدتر باشد، زیرا منجر به بهبود تنظیم قند خون می‌شوند.

از یک رژیم غذایی سالم برای قلب پیروی کنید

مصرف چربی و کربوهیدرات برای مدیریت دیابت و بیماری قلبی بسیار مهم است. اما باید به هر ماده غذایی که مصرف می‌کنید توجه کنید، نه فقط به مقدار کلی آن. به طور خاص باید چربی‌های اشباع را محدود کنید، زیرا می‌تواند سطح کلسترول LDL ناسالم را در خون افزایش دهد و منجر به تجمع رسوبات چربی به نام پلاک در شریان‌ها شود. 

همچنین باید از کربوهیدرات‌های تصفیه شده، از جمله قندهای تصفیه شده و غلات فرآوری شده که در بسیاری از خوراکی‌ها و دسرها یافت می‌شود، پرهیز کنید. این غذاها می‌توانند سطح قند خون را سریع‌تر افزایش دهند و با نرخ بالاتر بیماری قلبی مرتبط هستند.

حفظ وزن سالم

اضافه وزن یا چاق بودن اغلب توسط عوامل متابولیک پیچیده می‌شود که هم قند خون و هم خطر بیماری قلبی را افزایش می‌دهد، به خصوص اگر چربی اضافی در نواحی خاصی از بدن خود داشته باشید. کاهش 5 تا 10 درصد وزن بدن می‌تواند به بهبود فشار خون، کلسترول و سطح قند خون کمک کند.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن علاوه بر افزایش بالقوه قند خون در کوتاه‌مدت، می‌تواند اثرات عوارض دیابت را بدتر کند. در حالی که سیگار کشیدن بیشتر با خطر ابتلا به سرطان ریه شناخته شده است، اما با آسیب رساندن به دیواره رگ‌های خونی و افزایش تجمع پلاک، خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی را تا حد زیادی افزایش می‌دهد.

استرس را کاهش دهید

در زمان استرس مقابله با مدیریت روزانه بیماری، از جمله کنترل سطح قند خون می‌تواند سخت‌تر باشد. ورزش در کاهش استرس فوق‌العاده است و تکنیک‌های خاصی مانند بیوفیدبک، مدیتیشن و روان‌درمانی نیز ممکن است به کاهش استرس کمک کنند.

خواب کافی داشته باشید

استرس و کم‌خوابی کشنده هستند و اگر به‌طور مزمن هر شب به اندازه کافی نخوابید، در معرض خطر ابتلا به بیماری‌های قلبی و دیابت نوع ۲ هستید.
برای افسردگی کمک بگیرید

افسردگی می‌تواند حفظ یک سبک زندگی سالم و پیروی از درمان‌های توصیه‌شده را برای دیابت و سلامت قلب دشوار کند. افراد مبتلا به دیابت در معرض خطر ابتلا به افسردگی هستند. همچنین، افسردگی ممکن است خطر ابتلا به دیابت نوع 2 را در افراد افزایش دهد.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو