چگونه آلرژی‌های تابستانی را مدیریت کنیم
26 مرداد 1402 ساعت: 19:5آلرژی‌های تابستانی می‌توانند باعث ناراحتی شوند. بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی فصلی متوجه می‌شوند که صورت و دستگاه تنفسی آنها (از جمله چشم‌ها، بینی، گلو و دهان) احساس خارش و تحریک دارد. ممکن است احساس احتقان داشته باشید یا اغلب عطسه کنید. همچنین دچار خارش و آبریزش چشم شوید و به طور کلی احساس ناراحتی کنید.
آلرژی‌های تابستانی معمولاً توسط محرک‌های محیطی ایجاد می‌شوند. یادگیری عوامل ایجاد‌کننده آلرژی و اجتناب از این محرک‌ها در صورت امکان، می‌تواند به شما کمک کند تا احساس بهتری داشته باشید و از ماه‌های تابستان لذت ببرید.

بزرگترین محرک آلرژی تابستانی گرده چمن است. بسیاری از انواع چمن می‌توانند آلرژی ایجاد کنند. اگر در اواخر تابستان علائم آلرژی دارید، ممکن است به علف‌های هرز حساسیت داشته باشید. هوای گرم و مرطوب در طول تابستان می‌تواند باعث رشد سریع کپک‌ها شود.

 آلرژی به کپک معمولا در طول پاییز به اوج خود می‌رسد، اما ممکن است آلرژی تابستانی ناشی از کپک را تجربه کنید، به خصوص اگر هوا مرطوب باشد. آلودگی هوا (از جمله گرد و غبار، دود ناشی از آتش‌سوزی‌ها و سایر آلاینده‌ها) می‌تواند باعث ایجاد آلرژی تابستانی نیز شود. به ویژه برای افرادی که در طول تابستان آسم آلرژیک را تجربه می‌کنند مشکل‌ساز است. 

 علاوه بر علائم تب یونجه، ممکن است در طول ماه‌های تابستان واکنش آلرژیک به نیش حشره را تجربه کنید. حشرات گزنده مانند پشه‌ها و زنبورها در طول تابستان فعال‌تر هستند، درست زمانی که افراد زمان بیشتری را در خارج از منزل می‌گذرانند و خطر نیش زدن را افزایش می‌دهند.

بیشتر افراد برای مدیریت آلرژی فصلی خود باید چند روش مختلف را امتحان کنند. بهترین راه برای مدیریت آلرژی‌های تابستانی این است که از محرک‌های خود اجتناب کنید. می‌تواند به این معنی باشد که وقتی تعداد گرده‌ها زیاد است زمان بیرون از خانه ماندن را محدود کنید. ماندن در داخل خانه با پنجره‌های بسته و تهویه مطبوع می‌تواند از ورود مواد آلرژی‌زا به خانه جلوگیری کند. 

استفاده از اسپری بینی می‌تواند به حذف آلرژن‌ها از بینی و کاهش علائم رینیت کمک کند. داروهای ضد آلرژی بدون نسخه، از جمله اسپری‌های بینی و آنتی‌هیستامین‌ها نیز می‌توانند علائم را کنترل کنند. کرم‌های استروئیدی موضعی بدون نسخه نیز می‌توانند به درمان واکنش‌های آلرژیک به گزش حشرات کمک کنند.

آلرژی‌های تابستانی رایج هستند اما اگر در فصول دیگر نیز آلرژی دارید، ممکن است بخواهید تغییرات آب و هوا را در طول سال پیگیری کنید. الگوهای آب و هوایی که می‌توانند آلرژی را تحریک کنند عبارتند از:

روزهای خشک و بادخیز

آب و هوای بارانی یا مرطوب

هوای سرد

گرما

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو