علت چشمان اشک‌آلود چیست؟
23 مرداد 1402 ساعت: 20:5وقتی بیش از حد اشک تولید می‌کنید یا زمانی که سیستم تخلیه اشک طبیعی شما مسدود شده است، چشمان شما ممکن است آنقدر آبریزش کند که اشک‌ها بر روی پلک‌ها و گونه‌ها بریزد، انگار که دارید گریه می‌کنید.
 تولید بیش از حد اشک می‌تواند به دلایل مختلفی ایجاد شود، از جمله موارد زیر:

خشکی چشم

در حالی که ممکن است غیر‌منطقی به نظر برسد، یکی از علائم بیماری خشکی چشم ریزش اشک زیاد یا آبریزش چشم است. علائم دیگر عبارتند از: سوزش، تحریک و احساس شن که همگی می‌توانند منجر به تولید اشک بیش از حد شوند. 

موارد زیادی می‌توانند باعث آن شوند از جمله برخی داروها، محرک‌های محیطی مانند دود سیگار، بیماری‌های چشم یا پوست اطراف چشم، بیماری‌های سیستمیک مانند سندرم شوگرن، استفاده طولانی مدت از رایانه یا سایر دستگاه‌های دیجیتال.

آلرژی

واکنش‌های آلرژیک می‌تواند انواع علائم از جمله قرمزی، خارش و آبریزش چشم را ایجاد کند که به آن ورم ملتحمه آلرژیک گفته می‌شود. ممکن است بتوانید با اجتناب از محرک‌های آلرژیک در محیط خود از این نوع آبریزش چشم جلوگیری کنید.

عفونت

بخشی از پاسخ بدن شما به عفونت چشم می‌تواند تولید اشک اضافی باشد. ورم ملتحمه (التهاب بافتی که پلک‌ها را می‌پوشاند) و بلفاریت (التهاب حاشیه پلک) دو بیماری عفونی هستند که باعث آبریزش چشم می‌شوند. (همچنین می‌توانند دلایل غیر‌عفونی داشته باشند)

تحریک‌کننده‌ها

چشمان شما در پاسخ به انواع دیگر تحریکات مانند مژه، گرد و غبار، یا هر جسم خارجی دیگری در چشم، اشک اضافی تولید می‌کنند.

مجاری اشک مسدود شده

آب‌ریزش چشم‌ها ممکن است به دلیل انسداد مجاری باشد که معمولاً اشک‌ها را تخلیه می‌کنند، وضعیتی به نام انسداد مجرای اشکی. حدود 6 تا 20 درصد از نوزادان با این عارضه متولد می‌شوند، اگرچه بیشتر موارد خود به خود یا با درمان محافظه‌کارانه بهبود می‌یابند.

مشکلات پلک که منجر به آبریزش چشم می‌شود

عملکرد ضعیف پلک‌ها می‌تواند منجر به آبریزش چشم شود. برای اینکه اشک به طور یکنواخت روی چشم‌ها پخش شود و برای تخلیه مناسب به گوشه‌های چشم فشار داده شود، پلک‌ها باید به درستی بسته شوند. 

چرخش لبه پلک به بیرون که اکتروپیون نامیده می‌شود، از بسته شدن کامل چشم جلوگیری می‌کند و در نتیجه باعث خشکی و آبریزش چشم می‌شود. معمولاً پلک پایینی را تحت تاثیر قرار می‌دهد و در افراد مسن دیده می‌شود که به تدریج خاصیت ارتجاعی پوست خود را از دست می‌دهند.

اگر آبریزش چشم‌ها با درمان بدون نسخه برطرف نشد، به دنبال مراقبت‌های پزشکی باشید. و اگر موارد زیر را تجربه می‌کنید، باید به چشم‌پزشک مراجعه کنید:
آبریزش غیر‌قابل توضیح در یک دوره زمانی طولانی

چشم‌هایی که قرمز هستند و ترشح هم دارند

آبریزش و درد چشم که می‌تواند نشانه بیماری چشمی تیروئید باشد

اشک چشم و سینوس‌های دردناک

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
 
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو