اولین درمان برای بلفاریت دمودکس تایید شد
23 مرداد 1402 ساعت: 20:5بلفاریت اختلال التهابی رایجی است که معمولا باعث قرمزی، ضخیم شدن پلک‌ها و پوسته مژه‌ها همراه با خارش، سوزش و آبریزش چشم می‌شود. می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد، از جمله باکتری‌ها یا گرفتگی غدد چربی در پایه مژه‌ها. اما شایع‌ترین علت رشد بیش از حد کنه‌های میکروسکوپی (دمودکس‌ها) است که در داخل فولیکول‌های مژه زندگی می‌کنند.
 محلول چشمی Xdemvy راه‌حل جدید، ایمن و موثر مورد تایید سازمان غذا و داروی ایالات متحده برای بلفاریت دمودکس است. این دارو علائم برخی از شرکت‌کنندگان در پژوهش را در 2 هفته بهبود بخشید.

افراد مبتلا به بلفاریت دمودکس به طور تصادفی به دو گروه Xdemvy یا دارونما تقسیم شدند که دو بار در روز (با فاصله 12 ساعت) در طول شش هفته آن را استفاده می‌کردند. شرکت‌کنندگانی که Xdemvy دریافت می‌کردند در هر بررسی تا پایان شش هفته بهبود چشمگیری در پلک‌ها داشتند.

از آنجایی که Xdemvy کنه‌های ایجادکننده این بیماری را می‌کشد، قرار نیست به‌طور پیشگیرانه مصرف شود و همچنین برای هیچ بیماری دیگری غیر از بلفاریت دمودکس تایید نشده است. بسیار مختص به این بیماری است و بسیار عالی است، زیرا تا کنون هیچ چیزی وجود نداشته است که واقعاً علت اصلی را هدف قرار دهد.

در گذشته اکثر گزینه‌های مدیریت بیماری عمدتاً با هدف بهداشت پلک (مانند دستمال‌های پاک‌کننده، لایه‌برداری، کمپرس گرم و غیره) بوده و بیشتر آنها از جمله آنتی‌بیوتیک‌های سنتی، در هدف قرار دادن علت اصلی بیماری یعنی خود کنه دمودکس بی‌اثر بوده‌اند. بلفاریت دمودکس را می‌توان درمان کرد، اما همیشه احتمال عود یا آلودگی مجدد وجود دارد.

در آزمایشات بالینی این دارو به طور کلی ایمن و به خوبی قابل تحمل بود. شایع‌ترین عوارض جانبی چشمی مشاهده شده در مطالعات، گزش و سوزش در ناحیه‌ای بود که قطره در آن قرار می‌گرفت، که در 10 درصد بیماران گزارش شده بود. 

سایر واکنش‌های نامطلوب گزارش شده در کمتر از 2 درصد از بیماران، شالازیون یا هوردئولوم و کراتیت نقطه‌گذاری بود، وضعیتی که در آن گروه‌های کوچکی از سلول‌های سطح چشم می‌میرند. اگرچه ناراحت‌کننده است، اما معمولاً به راحتی درمان می‌شود و موقتی است.

بلفاریت دمودکس یک بیماری بسیار شایع است که می‌تواند با سایر بیماری‌های چشمی مانند بیماری خشکی چشم یا آلرژی اشتباه گرفته شود. اگر بیمار علائم چشمی مانند قرمزی، تحریک، پوسته پوسته شدن یا خارش را تجربه کرد، باید در اسرع وقت به چشم‌پزشک مراجعه کند. چشم‌پزشکان می‌توانند به راحتی بلفاریت دمودکس را تشخیص دهند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو