پیشتازی سویه جدید کرونا همزمان با افزایش مبتلایان؛ پزشکان از آمریکا تا ایران هشدار می‌دهند
19 مرداد 1402 ساعت: 07:5سویه جدیدی از ویروس کرونا به نام EG.5 شناسایی شده که هم‌اکنون صدر جدول موارد ابتلا را در بین سایر گونه‌های کووید-۱۹ به خود اختصاص داده است.
طبق جدیدترین برآورد مرکز کنترل و پیشگیری از بیماری‌های ایالات متحده، EG.5 عامل حدود ۱۷ درصد موارد جدید کووید-۱۹ در این کشور است، و سویه دیگری به نام XBB.1.16 نیز با ۱۶ درصد در جایگاه دوم موارد ابتلا قرار دارد.
 
شاید این گونه به نظر برسد که سویه «ای جی» (EG) دارای ویژگی‌های کاملا جدیدی از ویروس کرونا باشد، اما این گونه نیست. سویه جدید در حقیقت یک انشعاب از سویه نوترکیب XBB از خانواده اومیکرون است و به جای این که همچون سویه اومیکرون، یک جهش بزرگ تکاملی باشد، در حقیقت یک تغییر تدریجی دیگر در ویروس را نشان می‌دهد.
 
البته دانشمندان دقیقا مطمئن نیستند که این سویه این بار چه ترفند جدیدی از خود نشان خواهد داد. EG.5 انشعاب مخصوص به خودش را تحت عنوان EG.5.1 دارد که جهش مضاعفی را به پروتئین اسپایک در کروناویروس اضافه می‌کند.
 
مقاومت بیشتر سویه جدید در برابر آنتی‌بادی‌ها

هو، پروفسور میکروبیولوژی و ایمن‌شناسی به سی‌ان‌ان اعلام کرد: «هر دو سویه در برابر آنتی بادی‌های خنثی‌کننده موجود در سرم افراد آلوده و واکسینه‌شده اندکی مقاوم‌تر هستند.» او گفت که از نظر بالینی، به نظر نمی‌رسد که این گونه‌ها علائم متفاوت یا شدیدتری نسبت به ویروس‌هایی که قبل از آن‌ها آمده‌اند، ایجاد کنند.
 
دکتر اریک توپول، متخصص قلب هم معتقد است که «در مقایسه با سویه‌های سری XBB، اساساً EG.5 از فرار ایمنی بیشتری برخوردار است که همین مزیتی برای آن به وجود آورده که بتواند در سراسر جهان گسترش یابد

به غیر از ایالات متحده، سویه EG.5 در ایرلند، فرانسه، بریتانیا، ژاپن و چین به سرعت در حال سرایت است. سازمان بهداشت جهانی اخیرا آن را به فهرست سویه‌های تحت نظارت خود اضافه کرده است.
 
آیا رفتار انسان‌ها علت پدید آمدن سویه‌های جدید است؟

این سویه هم اکنون در ایالات متحده به شایع‌ترین دلیل ابتلای افراد تبدیل شده است و موارد مراجعه به اورژانس و بستری شدن در بیمارستان هم در حال افزایش است؛ اگرچه این را هم باید گفت که هنوز هیچ دلیلی مبنی بر این که ثابت کند که این سویه خاص عامل این افزایش باشد وجود ندارد.

در عوض، متخصصان بیماری‌های همه‌گیر معتقدند که رفتار انسان موتور محرک این افزایش است. این متخصصان به مواردی مانند افزایش بی‌سابقه دمای هوا و میل افراد به استفاده از کولر و تهویه مطبوع هوا اشاره می‌کنند که به خودی خود به گسترش ویروس کمک می‌کند.

 سفرهای تابستانی نیز که افراد را به خارج از محافل اجتماعی عادی خود هدایت می‌کنند، سبب می‌شود تا ویروس‌ها خود را به قربانیان جدید منتقل کنند. مضافا این که در بسیاری از نقاط ایالات متحده نیز مدرسه‌ها دوباره شروع به کار می‌کنند، و والدین به خوبی می‌دانند که مشق شب تنها چیزی نیست که بچه‌ها با خود از کلاس درس به خانه می‌آورند.
 
واکسن‌های یادآور به روز شده

با این حال، دکتر «آن هان»، دانشیار فوق دکتری بخش اپیدمیولوژی بیماری‌های میکروبی دانشگاه ییل آمریکا باور دارد که دلایلی وجود دارد که می‌توانیم امیدوار باشیم این موج آنقدرها هم بد نیست. وی می‌گوید: «این سویه از پایه بسیار ضعیفی شروع شده و با مصونیت بالای جمعیتی مواجه است که همین امر می‌تواند به وقت شروع عنقریب موج افزایش مبتلایان مفید باشد. با این حال، این که سویه‌های جدید در طول فصل زمستان چه خواهند کرد، هنوز مشخص نیست
 
دکتر «دان باروچ،» ایمن‌شناس و ویروس‌شناس در دانشگاه هاروارد توصیه می‌کند که «بدیهی است که افراد دارای بیماری‌های شدید، همچنان باید به اقدامات احتیاطی خود ادامه دهند
 
دکتر اریک توپول گفت که دوز یادآور واکسن کووید- ۱۹‌ که در پاییز امسال به‌روز خواهد شد، علیه سویه XBB و دیگر سویه‌های در حال شیوع از جمله سویه «ای.جی. ۵ / EG.5» مقاومت خواهد داشت. وی گفت واکسن جدید به‌طور خاص برای افراد مسن و کسانی که دارای سیستم ایمنی ضعیفی هستند مهم است؛ چرا که این افراد دیگر آنتی‌بادی‌های موثر مونوکلونال در مواقع تشدید دوباره کووید-۱۹ را ندارند.
 
هشدار در مورد شیوع مجدد کرونا در ایران

همزمان با گسترش ابتلای افراد به کرونا در بعضی کشورها، در ایران نیز هشدارهایی در مورد افزایش ابتلا به کرونا شنیده می‌شود. از جمله برخی پزشکان با انتشار پیام‌هایی در شبکه‌های اجتماعی نسبت به افزایش مراجعه بیمارانی با علائم شبیه کرونا هشدار می‌دهند.
 
بنا بر گزارش وزارت بهداشت ایران، از دیروز تا امروز ۱۸ مردادماه ۱۴۰۲ و بر اساس معیار‌های قطعی تشخیصی، ۳۷ بیمار جدید مبتلا به کووید۱۹ در کشور شناسایی و ۲۵ نفر آن‌ها بستری شدند. تعداد مبتلایان در روز ۱۷ مرداد، ۲۴ نفر و شمار بستری‌ها ۱۶ نفر اعلام شده بود.

یورونیوز
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو