چگونه علائم کم‌آبی بدن را تشخیص دهیم
19 مرداد 1402 ساعت: 07:5کم‌آبی زمانی اتفاق می‌افتد که مایعات بیشتری نسبت به آنچه دریافت می‌کنید از دست می‌دهید و بدنتان را از آب و املاحی که برای عملکرد درست نیاز دارد محروم می‌کنید. بسیاری از موارد می‌توانند منجر به کم‌آبی بدن شوند، اما زمانی که بیرون از خانه در گرما می‌گذرانید، احتمال آن بیشتر می‌شود. یک قانون کلی خوب این است که هر 20 تا 30 دقیقه یک بار برای آب و سایه استراحت کنید، به خصوص زمانی که دمای هوا بالای 80 درجه فارنهایت است.
علائم خفیف کم‌آبی می‌تواند شامل احساس تشنگی یا خستگی، سردرد خفیف و ادرار تیره‌تر از حد معمول باشد. اگر از کودکان یا بزرگسالانی که پوشک می‌پوشند مراقبت می‌کنید، زمانی که پوشک را تعویض می‌کنید، یادداشت کنید. 

اگر پوشک برای چند ساعت خشک باشد، می‌تواند نشانه کم‌آبی بدن فردی باشد که نمی‌تواند تشنگی خود را بیان کند. بچه‌ها مانند بزرگسالان می‌توانند در گرما شروع به بدخلقی کنند. اگر آنها کلامی نباشد یا نتوانند آنچه را که در حال رخ دادن است بیان کنند، شروع به عصبانی شدن می‌کنند.

علائم شدید کم‌آبی ممکن است شامل موارد زیر باشد:

دهان خشک

پوست خشک

تشنگی شدید

تکرر ادرار کمتر

خستگی یا بی‌حالی

گیجی

سرگیجه یا احساس سبکی سر

غش کردن

ضربان قلب سریع (تپش قلب)

در نوزادان و کودکان خردسال، علائم کم‌آبی شدید ممکن است شامل موارد زیر باشد:

نداشتن پوشک خیس

نداشتن اشک

بی‌حالی

تحریک‌پذیری یا آرام نشدن در هنگام گریه کردن

فونتانل فرورفته (نقطه نرم روی پوست سر) در نوزادان

فرورفتگی شکم، چشم یا گونه در کودکان

پوستی که هنگام نیشگون گرفتن و رها شدن صاف نمی‌شود (این امر برای افراد مسن نیز صدق می‌کند)

در بیشتر موارد، نوشیدن مایعات به کم‌آبی بدن کمک می‌کند. با این حال بهتر است مقدار کمی از آن را به دفعات زیاد بنوشید تا بیمار نشوید. برخی افراد هنگام کم‌آبی احساس تهوع می‌کنند. اما باز هم سعی کنید هر چند دقیقه یک یا دو جرعه بنوشید تا علائم فروکش کند.

بستنی‌ها همچنین می‌توانند به افراد در هر سنی کمک کنند تا آب بدن خود را تامین کنند، به شرطی که همراه با آن آب کافی بنوشید. میوه‌ها و سبزیجات با محتوای آب بالا مانند هندوانه و خیار نیز می‌توانند مقداری آب برای هیدراتاسیون بدن فراهم کنند.

کودکان و نوزادان اندازه بدن کوچک‌تر اما سطح پوست بزرگ‌تری نسبت به اندازه دارند. بدان معنی است که آنها به راحتی مایعات را از طریق تعریق از دست می‌دهند اما مایعات بدن کمتری برای از دست دادن دارند. 

به علاوه در نوزادان نمی‌توان به راحتی تشنگی را تشخیص داد. کودکان و بزرگسالان با تفاوت‌های رشدی خاص ممکن است در ارتباط کلامی نیز دچار مشکل باشند. در این موارد، نظارت بر علائم فیزیکی تشنگی و کم‌آبی حیاتی است.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو