آیا کم‌آبی می‌تواند بر میکروبیوم روده تاثیر بگذارد؟
19 مرداد 1402 ساعت: 07:5هیدراتاسیون خوب برای سلامت کلی ضروری است و نقش مهمی در سلامت روده ایفا می‌کند. نقش کلیدی در ترشحات روده، هضم و جذب مواد مغذی، تحرک روده، حذف مواد زائد و پشتیبانی از میکروبیوم روده دارد.
میکروبیوم روده از باکتری‌ها، ویروس‌ها، انگل‌ها و قارچ‌ها که میکروب نامیده می‌شوند، تشکیل شده است. تعادل میکروب‌ها در روده بر هضم، التهاب و متابولیسم تاثیر می‌گذارد. هیدراتاسیون کافی بخشی از محیط ایده‌آل برای رشد میکروبیوم روده سالم است و مقدار آبی که می‌نوشیم نیز ممکن است به تنوع در میکروبیوم روده کمک کند.

علل شایع کم‌آبی بدن عبارتند از:

کاهش مصرف آب

نوشیدنی‌های سرد و گازدار

نوشیدنی‌های شیرین شده با شکر مانند نوشابه معمولی یا نوشیدنی‌های انرژی‌زا

مصرف زیاد کافئین 

غذاهای پر نمک

تعرق مفرط

محیط‌های گرم و مرطوب و ارتفاعات بالا

مسمومیت غذایی

داروها، از جمله دیورتیک‌ها و ملین‌ها

عدم تعادل الکترولیت

مایعات مصرفی روزانه شما بیشتر از آنچه می‌خورید و می‌نوشید تشکیل می‌شود. 

آب و سایر نوشیدنی‌ها حدود 70 درصد از کل آب دریافتی بدن را تشکیل می‌دهند. غذاها به طور کلی حدود 20 درصد از کل آب دریافتی بدن را تشکیل می‌دهند و حدود 10 درصد از آب موجود در بدن در پایان تنفس هوازی ساخته می‌شود، یک فرآیند تنفس طبیعی که از اکسیژن برای بدن شما انرژی تولید می‌کند.

وقتی صحبت از هیدراتاسیون با کیفیت می‌شود، آب ساده بهترین است.

 اما همانطور که اشاره شد، این تنها راه برای کمک به مصرف کلی مایعات نیست. علاوه بر نوشیدن آب، می‌توانید از انواع میوه‌ها و سبزیجات سرشار از آب لذت ببرید تا هیدراته بمانید. رژیم غذایی غنی از میوه‌ها و سبزیجات علاوه بر هیدراته نگه داشتن، تنوع باکتری‌های روده را در عرض دو هفته بهبود می‌بخشد. به دلیل فیبر موجود در این غذاهای گیاهی است.

دمنوش‌های گیاهی مانند چند فنجان چای یا قهوه ساده و کافئین‌دار در روز گزینه‌ای خوش طعم هستند. مطالعه‌ای نشان داد که چای به ویژه چای سبز و سیاه می‌تواند به میکروبیوم روده کمک کند. و قهوه نیز به دلیل پلی‌فنول‌ها و کافئین، تغییرات مثبتی در میکروبیوتای روده دارد. محصولات لبنی مانند شیر، ماست و کفیر میزان باکتری‌های مفید روده را افزایش می‌دهند.

 نوشیدنی‌های الکترولیتی از جمله مخلوط نوشیدنی‌ها و پودرها، معمولاً برای آبرسانی مجدد پس از، از دست دادن مایعات ناشی از قرار گرفتن در معرض گرما برای مدت طولانی در نظر گرفته می‌شوند. و بدان معناست که برای آبرسانی عمومی توصیه نمی‌شوند، زیرا اگر به صورت روزانه استفاده شوند، می‌توانند شما را بالاتر از میزان سدیم و قند افزوده روزانه خود قرار دهند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو