پتشی یا لکه‌های خونی زیر پوست چیست؟
19 مرداد 1402 ساعت: 07:5شکستگی رگ های خونی ممکن است منجر به پتشی شود. پتشی به لکه‌های کوچک و رنگی روی پوست گفته می‌شود. علل احتمالی این بیماری عبارت است از عفونت‌ها، جراحات، فشارها و بسیاری از داروهای رایج. توصیه می‌شود در صورت بروز علائم پتشی حتما به پزشک مراجعه کنید.
پتشی لکه‌های ریز بنفش، قرمز یا قهوه‌ای روی پوست هستند و معمولاً روی بازوها، پاها، شکم و باسن ظاهر می‌شوند. همچنین ممکن است در داخل دهان یا روی پلک نیز خود را نشان دهند. این لکه‌ها می‌توانند نشانه‌های جزئی و جدی از شرایط مختلف باشد، همچنین می‌تواند به عنوان نوعی واکنش به برخی داروها ظاهر شود.

اگرچه پتشی شبیه بثورات پوستی است اما در واقع در اثر خونریزی زیر پوست ایجاد می‌شود. یکی از راه‌های تشخیص تفاوت آن فشار دادن نقاط است. وقتی روی آن‌ها فشار وارد می‌کنید پتشی سفید نشده ولی راش رنگ پریده خواهد شد.

●علل پتشیپتشی  زمانی تشکیل می‌شود که رگ های خونی کوچکی به نام مویرگ ها باز می‌شوند. وقتی این رگ های خونی شکسته شود، خون به داخل پوست نشت می‌کند. عفونت‌ها و واکنش به داروها دو علت شایع پتشی هستند.

پتشی از عوارض جانبی برخی داروها به شمار می‌رود.چند نمونه از داروهایی که ممکن است باعث ایجاد پتشی به عنوان یک عارضه جانبی شوند، عبارتند از:

○آنتی‌بیوتیک‌ ها

○داروهای ضد افسردگی

○داروهای ضد تشنج

○رقیق کننده‌های خون

○داروهای آریتمی قلب

○داروهای ضد انعقادی غیراستروئیدی

○آرام بخش‌ها 

●گزینه‌های درمانی

اگر عفونت باکتریایی یا ویروسی سبب ایجاد پتشی شده باشد، پس از بهبود عفونت، پوست شخص باید به حالت اولیه خود بازگردد. در شرایط دیگر ، در صورتی که دارویی باعث ایجاد آن شده باشد، پس از قطع مصرف دارو، علائم باید از بین برود.

بهتر است لکه‌ها را اغلب بررسی کرده تا ببینید آیا دجار تغییر می‌شوند یا خیر؟! اگر تعداد لکه‌ها افزایش یابد، ممکن است دچار اختلال خونریزی شده باشید.
قبل از شروع درمان، پزشک علت ایجاد پتشی و سایر علائم را بررسی می‌کند.

●چگونه از پتشی جلوگیری کنیم؟

برای جلوگیری از پتشی، باید از شرایطی که می‌تواند باعث ایجاد آن شود، اجتناب کنید. اما شما نمی‌توانید از همه علل زمینه‌ای احتمالی پتشی جلوگیری کنید.

در صورتی که در گذشته این واکنش را نسبت به یک دارو داشته‌اید، بهتر است به پزشک خود اطلاع دهید. احتمالاً پزشک توصیه می‌کند که در آینده از مصرف دارو خودداری کنید.

مترجم: نگین خالقی منبع: Healthline
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو