معاینه چشم افراد دیابتی چیست؟
16 مرداد 1402 ساعت: 18:5یک معاینه بینایی معمولی نیست و به آن معاینه چشم دیابتی نیز می‌گویند، به بررسی مشکلاتی مانند رتینوپاتی دیابتی (اختلال شبکیه ناشی از دیابت) که ممکن است قبل از مشاهده تغییر در بینایی ایجاد شود، کمک می‌کند.
هدف از معاینه چشم شناسایی مشکلات در شبکیه یا عصب بینایی است، قبل از اینکه متوجه کاهش بینایی شوید. یا می‌تواند پیشرفت مشکلات چشمی را که چشم‌پزشک قبلاً شناسایی کرده است، کنترل کند.

هنگامی که دیابت دارید، احتمال ابتلا به برخی از مشکلات چشمی از جمله موارد زیر وجود دارد:

رتینوپاتی دیابتی: باعث آسیب به عروق خونی در شبکیه می‌شود

ادم ماکولای (تورم لکه ززد شبکیه چشم) دیابتی: تورم بخشی از شبکیه به نام ماکولا

گلوکوم (اب سیاه)

آب مروارید: کدر شدن عدسی چشم 

نوروپاتی بینایی: آسیب به عصب بینایی

فلج عضله چشمی

مشکلات چشمی مانند رتینوپاتی دیابتی و گلوکوم اغلب تا زمانی که پیشرفت نکنند هیچ علامتی ندارند. به همین دلیل است که چشم‌پزشکان توصیه می‌کنند که افراد دیابتی سالی یک بار معاینه چشم انجام دهند.

بخش عمده‌ای از معاینه چشم دیابتی، معاینه جامع با مردمک‌باز است. 

در این نوع معاینه، چشم‌پزشک از قطره‌های مخصوصی استفاده می‌کند تا مردمک چشم شما گشادتر شود. این قطره‌ها به آنها اجازه می‌دهد تا با استفاده از تجهیزات ویژه پشت چشم شما را ببیند. 

می‌توانند دژنراسیون ماکولا (تحلیل رفتن لکه زرد شبکیه چشم) وابسته به سن، رتینوپاتی دیابتی، ادم ماکولا دیابتی، گلوکوم و سایر مشکلات را با استفاده از معاینه اتساع چشم بررسی کنند.

افراد بدون دیابت نیز باید به طور منظم معاینات جامع چشم را انجام دهند. مشکلاتی مانند دژنراسیون ماکولا و گلوکوم مرتبط با سن ممکن است در هر فردی رخ دهد، نه فقط در افراد مبتلا به دیابت. با این حال، زمانی که دیابت دارید، به دلیل خطر بیشتر مشکلات چشمی، باید این نوع معاینه را بیشتر انجام دهید.

خطرات و موارد منع مصرف

معاینه اتساع چشم، از جمله در دوران بارداری، خطر عمده‌ای ندارد. اگرچه اطلاعات کمی در مورد خطرات داروها برای جنین در طول سه ماه اول بارداری وجود دارد، هر خطری بسیار ناچیز خواهد بود.

قطره‌هایی که برای گشاد کردن چشم استفاده می‌شوند می‌توانند عوارض جانبی موقتی ایجاد کنند، از جمله:

تاری دید

•خیره‌کننده شدن نورها

حساسیت به نور روشن

در قضاوت درباره عمق چیزهای اطرافتان مشکل دارید

این عوارض ممکن است چهار تا شش ساعت طول بکشد. پس از معاینه اتساع چشم از کسی بخواهید که شما را به خانه برساند، زیرا روی بینایی شما تاثیر دارد. در موارد نادر، قطره‌های چشمی گشاد‌کننده می‌توانند باعث موارد زیر شوند:

عکس‌العمل‌های آلرژیک

حمله گلوکوم (آب سیاه) با زاویه بسته

سرگیجه

تهوع و استفراغ

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو