چگونه سلامت روان فرزندانمان را روزانه بررسی کنیم؟
2 مرداد 1402 ساعت: 15:5کودکان نیز مانند بزرگسالان ممکن است که با مشکلات روانی مواجه شوند، درحالی که محافظت از سلامت روان کودکان نیز به اندازه محافظت از سلامت بدنی آنها ضروری است. بررسی سلامت روان کودکان براساس برنامه‌ریزی روزانه و منظم، راهی سریع برای ارزیابی وضعیت احساسی آنها نسبت به زندگی روزمره و چالش‌های زندگی است. 

اگر شما هم به‌عنوان پدر یا مادر به سلامت روان فرزندتان اهمیت می‌دهید، باید هرروز نشانه‌های زیر را تحت نظر داشته باشید و در صورت لزوم از متخصصان سلامت روان کمک بگیرید. 

 

1. انزواطلبی 


گاهی اوقات بچه‌ها از موقعیت‌های اجتماعی دوری کرده یا فعالانه از قرارگیری در چنین موقعیت‌هایی خودداری می‌کنند. اگر متوجه شدید که فرزندتان دائما می‌خواهد خودش را از جمع خانواده یا دوستان کنار بکشد، از رفتن به مکان‌های محبوبش خودداری می‌کند، بیشتر اوقات گوشه‌نشین و تنها می‌ماند و...، یعنی باید هرچه زودتر با او صحبت کنید. صحبت شما با بچه‌ها باید با هدف ایجاد حس امنیت و اعتماد در آنها باشد. 

 

2. اضطراب 


اگر به نظر می‌رسد که فرزندتان همیشه نگرانی‌های زیاد یا استرس زیادی دارد، اغلب اوقات در افکار درونی‌اش غرق می‌شود یا همیشه بیش‌ازحد می‌ترسد، یعنی که فرزندتان در کنار آمدن با احساسات خودش به مشکل برخورد کرده است. 

 

3. تحریک‌پذیری عصبی 


تحریک‌پذیری عصبی شدید یا رفتارهای خارج از کنترل باید همیشه به‌عنوان یک نشانه هشداردهنده فرض شوند. بعضی از بچه‌ها همیشه و در همه اوقات عصبانی هستند یا در تعاملات خانوادگی مکررا کنترل خودشان را از دست می‌دهند. در این شرایط، والدین باید برای برقراری ارتباط آرام و ساده با کودکان تلاش کنند و در صورت لزوم از متخصصان سلامت روان کمک بگیرند.

 

5. نوسانات خلقی 


تغییرات اساسی در خلق‌وخو یا شخصیت بچه‌ها می‌تواند یکی از نشانه‌های مهمی باشد که در نحوه برقراری ارتباط بچه‌ها با دیگران هم تاثیرگذاری واضحی دارد. در این شرایط، بچه‌ها یا بیش‌ازحد زیاد یا شدیدا کم حرف می‌زنند. تغییرات اساسی در الگوهای خواب و الگوهای غذایی هم با نوسانات خلقی مرتبط هستند، درحالی که حالت‌های عاطفی آنها نیز در این شرایط شدیدا تغییر می‌کند. 

 

6. عدم تمرکز 


بچه‌هایی که با مشکل عدم تمرکز شدید مواجه هستند، در عملکردهای تحصیلی خودشان به مشکل برمی‌خورند، در تکمیل کارها و تکالیفشان مشکل دارند یا قبل از امتحانات شدیدا مضطرب می‌شوند. بنابراین اگر متوجه شدید که فرزندتان با مشکل عدم تمرکز مواجه شده است، حتما در جهت درمان این مشکل تلاش کنید.

 

7. نشانه‌های بدنی 


اگر متوجه شدید که فرزندتان با مشکل شب‌ادراری مواجه شده است، انگشتان خود را می‌مکد، دائما سردرد یا دل‌درد دارد، یا از مشکلات بدنی مختلف شکایت می‌کند، یعنی این‌که او به مداخله متخصصان سلامت روان نیاز دارد. 

 

همچنین اگر با رفتارهای خودتخریب‌گر یا آسیب‌زای بچه‌ها مواجه شدید، باید هرچه سریع‌تر از متخصصان کمک بگیرید. تمایل بچه‌ها به آسیب‌رسانی به بدن خودشان، شروع دعواهای زیاد با دیگران، رفتارهای تهاجمی و پرخاشگرانه، تمایل به استفاده خودسرانه از داروها و... همگی جزو نشانه‌هایی هستند که نامناسب بودن سلامت روان کودکان را به شما نشان می‌دهند. 

 

8. اختلال در بیان احساسات یا برقراری ارتباط 


بعضی از بچه‌ها پس از آسیب‌های روانی، در مواقعی که درباره احساساتشان از آنها می‌پرسید، شروع می‌کنند به دوری از گفت‌وگوهای اجتماعی، فریاد زدن، گریه کردن یا عصبانی شدن. والدین در این مواقع باید درباره احساسات بچه‌ها با آنها صحبت کنند و به آنها در پیدا کردن کلمات و عبارات مناسب برای بیان احساسات درونی خودشان کمک کنند. 

 

ترجمه: ندا احمدلو

منبع: healthshots

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو