آزمایش ژنتیک برای سرطان چیست؟
12 مرداد 1402 ساعت: 18:5آزمایش‌های ژنتیکی می‌توانند با شناسایی جهش در ژن‌های فرد، تعیین کنند که آیا شما در معرض خطر ابتلا به سرطان هستید یا خیر. اگر استعداد ژنتیکی داشته باشید یا مستعد ابتلا به سرطان باشید، خطر ابتلا به سرطان افزایش می‌یابد. تقریباً 5 تا 10 درصد از همه سرطان‌ها به یک جهش ژنی ارثی مربوط می‌شوند. پیدا کردن یک جهش ممکن است به تشخیص زودهنگام و آرامش خاطر کمک کند. با این حال، آزمایش ژنتیکی نمی‌تواند تمام جهش‌های ژنی را شناسایی کند، ممکن است نتایج منفی کاذب ارائه دهد و می‌تواند منجر به افزایش اضطراب و هزینه‌های پزشکی بالا شود.
اغلب سرطان‌ها به دلیل جهش‌های ژنی اکتسابی که در طول زندگی فرد اتفاق می‌افتد شروع می‌شوند. گاهی اوقات این تغییرات ژنی یک علت بیرونی مانند قرار گرفتن در معرض نور خورشید یا تنباکو دارند، اما جهش‌های ژنی نیز می‌توانند رویدادهای تصادفی باشند که در داخل یک سلول بدون دلیل روشن اتفاق می‌افتند.

استعداد ژنتیکی افزایش احتمال ابتلا به سرطان به دلیل جهش ژنی در ژن‌های خاص است. این تغییرات اغلب از والدین به ارث می‌رسد. در حالی که به ارث بردن این جهش‌های ژنتیکی خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد، به این معنا نیست که فردی با جهش ژنی ارثی لزوماً به سرطان مبتلا خواهد شد. به عبارت دیگر، سرطان ارثی نیست، اما فردی می‌تواند ژنی را به ارث ببرد که خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

دو نوع آزمایش برای شناسایی استعداد ژنتیکی استفاده می‌شود:

• آزمایش ژرملاین (سلول زایا): زمانی که سلول‌های طبیعی بدن (مانند خون) برای جهش‌های ژنتیکی که ممکن است ارثی باشند و خطر سرطان را افزایش دهند آزمایش می‌شوند.

• آزمایش تومور سوماتیک (بدنی): زمانی که سلول‌های یک سرطان شناخته‌شده برای جهش‌هایی که ممکن است بر پیش‌آگهی یا تعیین درمان تاثیر بگذارد آزمایش می‌شوند.

توجه کنید که آزمایش ژنتیک نمی‌تواند خطر ابتلا به انواع سرطان‌ها را تعیین کند اما اگر یکی از موارد زیر را دارید ممکن است بخواهید آزمایش ژنتیکی را برای استعداد ابتلا به سرطان انجام دهید:

چند نفر از بستگان درجه یک (مادر، پدر، خواهر، برادر، فرزندان) مبتلا به سرطان

بسیاری از اقوام در یک طرف خانواده که به همان نوع سرطان مبتلا بوده‌اند

خوشه‌ای از سرطان‌ها در خانواده شما که با یک جهش ژنی مرتبط شناخته شده‌اند (مانند سرطان سینه، تخمدان و پانکراس)

یکی از اعضای خانواده مبتلا به بیش از یک نوع سرطان

اعضای خانواده‌ای که زیر 50 سال سرطان داشتند

خویشاوندان نزدیک مبتلا به سرطان‌هایی که با سندرم‌های سرطان ارثی نادر مرتبط هستند

یکی از اعضای خانواده مبتلا به سرطان نادر، مانند سرطان سینه در یک مرد

یک یافته فیزیکی که با سرطان ارثی مرتبط است، مانند داشتن پولیپ‌های زیاد روده بزرگ

یک جهش ژنتیکی شناخته شده در یک یا چند عضو خانواده که قبلاً آزمایش ژنتیکی انجام داده‌اند

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو