از دست دادن شنوایی و وزوز گوش از علائم کمتر شناخته شده کووید19 هستند
11 مرداد 1402 ساعت: 08:5مشخص شده است که کووید19 فقط یک بیماری تنفسی نیست. این بیماری علاوه بر ریه‌ها، قلب، مغز، ماهیچه‌ها، دستگاه گوارش و سایر قسمت‌های بدن را نیز درگیر می‌کند. در موارد نادر، افراد کم شنوایی را به عنوان علامت آن تجربه می‌کنند، در حالی که دیگران ماه‌ها یا سال‌ها بعد به‌عنوان علامت کووید طولانی‌مدت دچار اختلال می‌شوند. مسائلی از اختلال شنوایی تا صداهای غرش یا وزوز در گوش متغیر است.
ابتلا به هر ویروسی، از جمله ویروس کرونا که باعث کووید19 می‌شود، می‌تواند شما را در معرض خطر کم شنوایی قرار دهد. به این دلیل است که هنگامی که یک ویروس وارد بدن می‌شود، شروع به تکثیر می‌کند و می‌تواند این کار را در داخل اعصاب خاصی انجام دهد.

 یکی از این عصب‌ها عصب حلزونی است که از ساقه مغز تا گوش داخلی می‌رود. التهاب ناشی از ویروس می‌تواند مستقیماً به عصب آسیب برساند یا به دلیل اینکه عصب در داخل یک تونل کوچک استخوانی قرار دارد، تورم اطراف عصب می‌تواند باعث آسیب شود.

از دست دادن شنوایی ناشی از کووید19 می‌تواند شامل مشکلات شنوایی خفیف باشد که در آن صداهای ملایم به سختی قابل تشخیص هستند. مشکلات متوسط که در آن حجم عادی گفتار نامحسوس است و کاهش شنوایی شدید یا عمیق در جایی که گفتار و صداها قابل شنیدن نیستند.

خبر خوب این است که کاهش شنوایی ناشی از ویروس در طول دوره اولیه کووید19 میزان بهبودی کامل بالایی دارد. اگر سریعاً به پزشک گوش، حلق و بینی مراجعه کنید، به طور ایده‌آل ظرف دو روز اما قطعاً ظرف یک ماه به احتمال بیش از 60 درصد تمام یا بیشتر شنوایی‌ برگشت می‌کند.

کاهش شنوایی ناگهانی ممکن است در ماه‌ها و سال‌ها پس از بهبودی فردی از مرحله به اصطلاح حاد کووید19 رخ دهد. این امر کم شنوایی را به نشانه کووید طولانی مدت تبدیل می‌کند. در بسیاری از موارد، کووید19 احتمالاً جدول زمانی مشکلات شنوایی را که یک فرد قبلاً در حال ایجاد آن بوده است، تسریع می‌کند. 

از دست دادن شنوایی که فوراً با استروئیدها درمان نمی‌شود یا به این درمان پاسخ نمی‌دهد، احتمالاً دائمی است. در این مورد، پزشکان به طور کلی سمعک را توصیه می‌کنند.

وزوز صدایی ثابت در یک یا هر دو گوش است که می‌تواند شبیه وزوز، فریاد، غرش موتور، باد شدید یا سایر صداهای مخرب باشد و می‌تواند برخی از افراد را ناتوان کند و پس از کووید19 حتی بیشتر از کاهش شنوایی رخ می‌دهد و 4.5 درصد از بیماران را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

 اگرچه دلایل آن نامشخص است، اما احتمالاً با کاهش شنوایی مرتبط است. در برخی موارد، وزوز گوش که پس از واکسیناسیون کووید19 ظاهر می‌شود، خودبه‌خود بهتر می‌شود. اگر اینطور نباشد، درمان مانند بیماری ناشی از خود ویروس است: حواس‌پرتی از طریق صداهای خارجی یا سمعک.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو