سیتومگالوویروس چگونه بر بارداری تاثیر می‌گذارد؟
31 تیر 1402 ساعت: 17:4سیتومگالوویروس ویروسی است که اغلب ما در طول زندگی خود به آن مبتلا می‌شویم، گاهی اوقات حتی بدون اینکه بدانیم. اغلب افراد آلوده هیچ علامتی ندارند یا حتی از ابتلای خود آگاه نیستند.
 از خانواده ویروس‌هایی مانند آبله مرغان و تبخال است. و به راحتی بین افراد منتقل می‌شود و اغلب در افراد سالم از جمله کودکان هیچ علامتی ندارد.

ویروس می‌تواند به روش‌های مختلف، از جمله از طریق تماس مستقیم با بزاق یک فرد یا از طریق تماس با ادرار گسترش یابد. همچنین می‌تواند از طریق تماس جنسی منتقل شود و ممکن است از طریق شیر مادر نیز یا از طریق انتقال خون منتقل شود. 

ویروس‌ها پس از آلوده شدن در بدن شما پنهان می‌ماند و می‌توانند دوباره فعال شوند و باعث عفونت مجدد شوند. همچنین ممکن است در مراحل بعدی زندگی مجدداً با سویه دیگری از آن آلوده شوید.

اکثر نوزادانی که در دوران بارداری به این ویروس مبتلا می‌شوند، علائم جدی ندارند، اما نگرانی این است که برخی از نوزادان این علائم را دارند. ممکن است شامل شرایطی باشد که بر مغز، ریه‌ها، کبد و رشد کودک تاثیر می‌گذارد. مسائل طولانی‌مدت مانند کاهش شنوایی یکی دیگر از نگرانی‌های مربوطه در نوزادان است.

در بزرگسالان با آزمایش خون تشخیص داده می‌شود. در نوزادان، آزمایش بزاق و ادرار ترجیح داده می‌شود. در بیشتر موارد، زمانی که یک بزرگسال یا کودک مبتلا به آن باشد، نیازی به درمان نیست. از سوی دیگر، زمانی که مشخص شود نوزاد در بدو تولد دارای سیتومگالوویروس است، ممکن است داروهای ضد‌ویروسی ارائه شود.


برای اکثر افراد سالم، سیتومگالوویروس غیرفعال است، بنابراین اگر قبلاً به آن آلوده شده‌اید، اما در حال حاضر عفونت فعالی ندارید، احتمالاً در دوران بارداری هیچ نگرانی وجود ندارد. با این حال، ممکن است برای اولین بار در دوران بارداری به آن آلوده شوید، و همچنین ممکن است سیتومگالوویروس در دوران بارداری دوباره در بدن شما فعال شود و باعث عفونت مجدد شود.

 زمانی که شما به طور فعال با آن آلوده می‌شوید، زمانی است که نگران انتقال عفونت به نوزادتان هستید.

بزرگترین خطر در صورتی است که در حال حاضر یک عفونت سیتومگالوویروس جدید و فعال داشته باشید. اگر این یک عفونت اولیه برای مادر باشد، نه عفونت مکرر، خطر ابتلا به نوزاد و شدت احتمالی عفونت مادرزادی سیتومگالوویروس بیشتر است.

هنگامی که نوزاد در دوران بارداری به آن آلوده می‌شود، سیتومگالوویروس مادرزادی نامیده می‌شود و نادر است. حتی زمانی که نوزاد در دوران بارداری سیتومگالوویروس می‌گیرد، همیشه جدی نیست. از هر 200 نوزاد، یک نوزاد به سیتومگالوویروس مادرزادی مبتلا می‌شود. 

حتی در این صورت، از هر پنج نوزاد، تنها یک مورد به یک مورد جدی مبتلا خواهد شد. با این حال موردی است که باید بسیار جدی گرفته شود، زیرا عفونت‌های شدید در نوزادان ممکن است، و می‌تواند تاثیرات قوی داشته باشد.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو