آنچه که باید در مورد شالازیون بدانید
18 تیر 1402 ساعت: 10:4شالازیون به عنوان کیست میبومین نیز شناخته می‌شود، یک توده سفت و بدون درد است که در هنگام انسداد غده چربی در داخل پلک ایجاد می‌شود. توجه کنید که گل‌مژه اساساً آبسه پلک است و معمولاً زمانی رخ می‌دهد که غده چربی در لبه پلک با باکتری عفونی می‌شود و در نتیجه یک توده یا جوش پر از چرک ایجاد می‌شود که می‌تواند آسیب ببیند.
علامت اولیه شالازیون وجود توده در داخل پلک فوقانی است. به ندرت ممکن است در داخل پلک پایین ایجاد شود و اگر تا حد التهاب پیش رود، می‌تواند باعث قرمزی، تورم و درد اطراف آن شود.

غدد میبومین در داخل پلک‌ها نزدیک مژه‌ها قرار دارند. آنها یک روان‌کننده نازک و روغنی تولید می‌کنند که از تبخیر لایه اشک جلوگیری می‌کند. اگر روغن داخل شروع به غلیظ شدن کند، واکنشی در پلک ایجاد می‌شود که این برآمدگی را در پلک ایجاد می‌کند.

هم شالازیون و هم گل‌مژه اغلب از عوارض بلفاریت، التهاب مزمن پلک‌ها هستند. شرایطی که باعث غلیظ شدن ترشحات غدد میبومین به طور غیرعادی می‌شود، مانند اختلال عملکرد غدد میبومین و روزاسه چشمی نیز ممکن است باعث ایجاد آن شوند. 

علاوه بر آن، شرایط یا عوامل زیر با افزایش خطر ابتلا به شالازیون مرتبط هستند:

شالازیون قبلی

دمودیکوزیس (آلودگی کنه دمودکس)

سطوح پایین ویتامین A در خون

التهاب دستگاه گوارش

سیگار کشیدن

شالازیون معمولاً خود به خود بهبود می‌یابد و تا زمانی که عفونتی وجود نداشته باشد، معمولاً فقط چند هفته طول می‌کشد، مشروط بر اینکه به‌درستی درمان شود. برای کمک به بهبود کیست، پزشکان توصیه می‌کنند که 3 تا 5 بار در روز کمپرس گرم را به مدت 10 تا 15 دقیقه روی پلک آسیب دیده قرار دهید.

 کمپرس‌های گرم به نوعی آن روغن را ذوب می‌کنند و اجازه می‌دهند تا از آن خارج شود. همچنین می‌توانید با ماساژ ملایم پلک به مدت چند دقیقه در روز به تخلیه شالازیون کمک کنید. اما هرگز سعی نکنید کیست را فشار دهید.

پزشکان معمولاً شالازیون را با داروهای سیستمیک مانند آنتی‌بیوتیک‌های خوراکی درمان نمی‌کنند. اما گاهی اوقات می‌تواند باعث واکنش التهابی یا عفونی شود. 

و بسته به تشخیص، آن را با یک استروئید یا آنتی‌بیوتیک موضعی یا پماد یا قطره ترکیبی آنتی بیوتیک/استروئید درمان می‌کنند. بهترین درمان یک پارچه شستشوی تمیز، گرم و مرطوب است که چند بار در روز روی چشم‌های بسته قرار می‌گیرد.

بهداشت خوب می‌تواند به کاهش شانس ابتلا به این بیماری کمک کند:

دست های خود را اغلب بشویید، به خصوص قبل از دست زدن به صورت و چشم‌ها

اگر از لنزهای تماسی استفاده می‌کنید، دست‌های خود را قبل و بعد از درآوردن آنها بشویید. روش‌های توصیه شده برای تمیز کردن لنزها را دنبال کنید.

هر شب قبل از خواب صورت خود را بشویید.

لوازم آرایش قدیمی را دور بریزید و آنها را با دیگران به اشتراک نگذارید.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو