پیچ خوردگی بیضه چیست؟
14 تیر 1402 ساعت: 21:4شایع‌ترین علت مراجعه به اورژانس با دستگاه تناسلی ادراری مردان، موردی بسیار دردناک به نام پیچ خوردگی بیضه ارتباط دارد.
مردان دو بیضه داشته که در داخل کیسه بیضه قرار دارند. طناب معروف به طناب اسپرماتیک خون را به بیضه ها می‌برد. در طول پیچ خوردگی بیضه‌ها، این بند ناف پیچیده  شده و در نتیجه، جریان خون تحت تاثیر قرار گرفته و بافت‌های بیضه ممکن است شروع به از بین رفتن کنند.

به گفته انجمن اورولوژی آمریکا، این وضعیت غیرشایع است و از هر 4000 نفر زیر 25 سال تنها 1 نفر را مبتلا می‌کند.

پیچ خوردگی بیشتر در نوجوانان دیده می‌شود. طبق گفته کلینیک کلیولند، افراد بین 12 تا 18 سال 65 درصد از افراد مبتلا به این بیماری را تشکیل می‌دهند. با این حال، نوزادان و افراد مسن نیز ممکن است تحت تاثیر قرار گیرند.

●علت پیچ خوردگی بیضه چیست؟

بسیاری از کسانی که پیچ خوردگی بیضه دارند، از زمان تولد زمینه برای ابتلا به این بیماری را داشته‌اند، اگرچه ممکن است از این موضوع مطلع نباشند.

●عوامل مادرزادی:معمولا بیضه‌ها نمی‌توانند به طور آزادانه در داخل کیسه بیضه حرکت کنند. بافت اطراف آن محکم و حمایت کننده بوده و گاهی اوقات کسانی که به پیچ خوردگی مبتلا می‌شوند، بافت همبند ضعیف تری در بخش کیسه بیضه دارند.

در برخی موارد، این حالت ممکن است به دلیل یک ویژگی مادرزادی به نام ناهنجاری «صدای زنگ» ایجاد شود.

 اگر دچار ناهنجاری زنگی هستید، بیضه‌های شما قادرند آزادانه تر در کیسه بیضه حرکت کنند، که این حرکت خطر پیچ خوردگی طناب اسپرمی را افزایش می‌دهد. این تغییر شکل 90 درصد موارد پیچ خوردگی بیضه را شامل می‌شود.

پیچ خوردگی بیضه می‌تواند در خانواده‌ها ایجاد شده و چندین نسل و همچنین خواهر و برادر را تحت تاثیر قرار دهد. 

عوامل موثر در افزایش خطر شناخته شده نیستند، اگرچه ممکن است تغییر شکل ناهنجاری صدای زنگ، در ایجاد آن نقش داشته باشد. 

اطلاع از اینکه دیگران در خانواده شما پیچ خوردگی بیضه را تجربه کرده اند یا خیر می‌تواند به شما کمک کند تا اگر علائم آن بر شما یا یکی از اعضای خانواده شما تاثیر بگذارد، فوراً درخواست درمان اضطراری کنید.

●علل دیگراین بیماری می‌تواند در هر زمانی حتی قبل از تولد رخ داده یا در هنگام خواب یا فعالیت بدنی اتفاق بیفتد.

پیچ خوردگی بیضه همچنین ممکن است پس از آسیب به کشاله ران، مانند آسیب ورزشی، رخ دهد. به عنوان یک گام پیشگیرانه، می‌توانید برای ورزش‌های تماسی از فنجان استفاده کنید.

رشد سریع بیضه‌ها در دوران بلوغ نیز ممکن است باعث این بیماری شود.

●علائم پیچ خوردگی بیضه چیست؟

درد و تورم کیسه بیضه از علائم اصلی پیچ خوردگی بیضه است.

شروع درد ممکن است کاملاً ناگهانی بروز کرده و درد آن می‌تواند شدید باشد.این امکان وجود دارد که تورم فقط به یک طرف محدود شده یا در کل کیسه بیضه رخ دهد. در این وضعیت ممکن است متوجه شوید که یک بیضه بالاتر از دیگری است.

هم‌چنین ممکن است موارد زیر را نیز تجربه کنید:

○سرگیجه

○حالت تهوع

○استفراغ

توده‌ها در کیسه بیضه
 
وجود خون در مایع منی

علل بالقوه دیگری نیز برای درد شدید بیضه وجود دارد، مانند بیماری التهابی اپیدیدیمیت.

●چه درمان‌هایی برای پیچ خوردگی بیضه وجود دارد؟پیچ خوردگی بیضه نوعی اورژانس پزشکی به شمار می‌آید، اما بسیاری از نوجوانان تردید دارند که بگویند صدمه دیده اند یا  فورا در جریان پیگیری درمان قرار بگیرند. توجه داشته‌باشید که هرگز نباید درد شدید بیضه را نادیده بگیرید.

برای برخی ممکن است چیزی که به عنوان پیچش متناوب شناخته می‌شود، اتفاق بیفتد. این امر باعث پیچ خوردن و باز شدن بیضه می‌شود. از آنجایی که احتمال عود این وضعیت وجود دارد، مهم آن است که به دنبال درمان باشید، حتی اگر درد شدید شده و سپس فروکش کند.

با توجه به گزارش‌های teen health، نود درصد از افرادی که برای درمان پیچ خوردگی بیضه طی 4 تا 6 ساعت پس از شروع درد به مراکز درمانی مراجعه کرده‌اند، پس از بررسی نیازی به برداشتن بیضه نداشته اند.

با این حال، اگر درمان 24 ساعت یا بیشتر پس از شروع درد انجام شود، انتظار می‌رود که در 90 درصد موارد نیاز به برداشتن بیضه با جراحی باشد.

مترجم: نگین خالقی 
منبع: Healthline
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو