علائم بیماری تیروئید در مردان
14 تیر 1402 ساعت: 21:4معمولاً این بیماری در مردان مانند زنان است. با این حال، تفاوت‌هایی در نحوه تاثیر این اختلال هورمونی بر سیستم تناسلی مردانه، عملکرد جنسی مردانه و سایر سیستم‌هایی که توسط هورمون‌ها تنظیم می‌شوند، وجود دارد. برخی از علائم (مانند اختلال نعوظ و بزرگ شدن سینه) در مردان زیر 40 سال غیرمعمول هستند و به راحتی غیر‌طبیعی تشخیص داده می‌شوند.
اگر هر یک از 10 علامت در مردان به ویژه مردان جوان وجود داشته باشد، ممکن است مشکوک به بیماری تیروئید باشند:

افزایش ناگهانی ریزش مو

میل جنسی کم 

کاهش توده عضلانی و قدرت

ژنیکوماستی (بزرگ شدن پستان مردان)

اختلال نعوظ (ناتوانی در ایجاد یا حفظ نعوظ)

تاخیر در انزال 

انزال زودرس 

آتروفی بیضه (کوچک شدن بیضه‌ها)

ناباروری (به دلیل تعداد یا کیفیت کم اسپرم)

شکستگی‌های لگن و ستون فقرات (شایع‌ترین در مردان مسن‌تر مبتلا به پرکاری تیروئید)

در بیماری تیروئید، کاهش یا افزایش غیرطبیعی هورمون‌های تیروئید می‌تواند بر هورمون‌های دیگر از جمله هورمون‌های جنسی مردانه مانند تستوسترون و هورمون‌های جنسی زنانه مانند استروژن تاثیر بگذارد. مردان کمتر از زنان تحت تاثیر این بیماری قرار می‌گیرند، اما معمولاً علائم مشابهی دارند. این علائم به دلیل تغییرات در تولید هورمون‌های تیروئید ناشی از کم‌کاری یا پرکاری است.

تشخیص بیماری بدون توجه به جنسیت فرد یکسان است. از آنجایی که این بیماری معمولاً مردان بالای 40 سال را تحت تاثیر قرار می‌دهد، پزشکان اغلب علائمی مانند اختلال نعوظ، میل جنسی کم، و ژنیکوماستی را به پیری یا شرایطی مانند چاقی، دیابت، سیگار کشیدن، فشار خون بالا یا بیماری قلبی ربط می‌دهند.

 اگر شما مشکوک به بیماری تیروئید باشید، پزشک سابقه پزشکی و علائم شما را بررسی می‌کند، معاینه فیزیکی انجام می‌دهد و آزمایش خون را برای بررسی سطح هورمون تیروئید تجویز می‌کند. آزمایش‌های تصویربرداری معمولاً برای بررسی علائم بیماری تیروئید استفاده می‌شود.

درمان این بیماری بسته به کم‌کاری یا پرکاری تیروئید متفاوت است. درمان معمولاً برای مردان و زنان یکسان است، اما دوزها ممکن است متفاوت باشد.

اگر این بیماری برای شما تشخیص داده شده است و با اختلال عملکرد جنسی مشکل دارید، صبور باشید. درمان می‌تواند عملکرد جنسی را در اکثر افراد به شدت بهبود بخشد، اما ممکن است زمان ببرد.

 اگر بعد از درمان متوجه شدید که هنوز مشکلاتی با اختلال نعوظ، میل جنسی کم، تاخیر در انزال یا انزال زودرس دارید، با پزشک خود در مورد سایر عواملی که می‌تواند در بروز این مشکلات نقش داشته باشد صحبت کنید. اگر همچنان مشکل دارید، این امکان وجود دارد که داروهای شما نیاز به تنظیم داشته باشند.

 پزشک می‌تواند آزمایش‌هایی را انجام دهد تا ببیند داروها چقدر خوب کار می‌کنند و در صورت نیاز دوز یا برنامه درمانی را تنظیم کند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو