چگونه می‌توان درد فیبروم رحمی را تسکین داد
14 تیر 1402 ساعت: 21:4اگرچه فیبروم‌ها می‌توانند در هر سنی ایجاد شوند، اما فیبروم رحم در زنان 30 تا 40 ساله شایع‌تر است. زنان سیاه‌پوست بیشتر از زنان سفیدپوست در معرض ابتلا به آن هستند. فیبروم‌ها در سنین پایین‌تر ایجاد می‌شوند و در زنان سیاه‌پوست نیز سریع‌تر رشد می‌کنند.
برخی از زنانی ممکن است هیچ علامتی را تجربه نکنند. با این حال، برخی دیگر ممکن است طیف وسیعی از علائم را تجربه کنند که بر دوره آنها و بعد از آن تاثیر می‌گذارد، مانند:

درد شکم یا کمر

درد و گرفتگی لگن

رابطه جنسی دردناک

خونریزی شدید قاعدگی

پریودهای طولانی و مکرر

خونریزی بین پریودها

کم خونی 

فشار مثانه یا روده

تکرر ادرار

حرکات روده‌ای که مشکل، مکرر یا فوری است

افزایش اندازه شکم

سقط جنین

ناباروری

علائم به طور کلی به محل و تعداد فیبروم‌های رحمی بستگی دارد.

در طول یک دوره طبیعی، بدن هورمون‌هایی به نام پروستاگلاندین ترشح می‌کند. این هورمون‌ها می‌توانند باعث درد و التهاب شوند و شدت انقباضات رحمی را افزایش دهند که ممکن است دردهای قاعدگی را بدتر کند. 

زنانی که سطح پروستاگلاندین‌هایشان بالاست ممکن است درد قاعدگی شدیدتری را تجربه کنند و فیبروم‌ها می‌توانند این درد را شدیدتر کنند.

اگر فیبروم رحمی در شما تشخیص داده شود، گزینه‌های درمانی مختلف می‌توانند به شما در مدیریت علائمی مانند خونریزی شدید قاعدگی، درد لگن و فشار کمک کنند و برخی داروها نیز فیبروم‌های رحمی را درمان می‌کنند.

مسکن‌های ضد درد، از جمله داروهای ضد‌التهابی غیراستروئیدی می‌توانند به کاهش درد پریود و کاهش خونریزی کمک کنند، اما اندازه فیبروم‌ها را کوچک نمی‌کنند.

کنترل بارداری هورمونی، مانند قرص، تزریق و دستگاه‌های داخل رحمی، خونریزی را کاهش می‌دهد و درد و گرفتگی قاعدگی را کاهش می‌دهد، اما اندازه فیبروم‌های رحمی را کوچک نمی‌کند.

داروهای خوراکی، از جمله گزینه‌های هورمونی یا غیرهورمونی، که برای درمان قاعدگی‌های سنگین استفاده می‌شوند، می‌توانند علائم ناراحت‌کننده فیبروم رحم را کاهش دهند.

تزریق هورمون، می‌تواند باعث ایجاد حالت موقت یائسگی شود و به کوچک شدن اندازه فیبروم‌های رحمی در حین مصرف دارو کمک کند، که به نوبه خود می‌تواند علائم شما را بهبود بخشد. اگر مصرف دارو را قطع کنید، فیبروم‌ها معمولاً دوباره رشد می‌کنند و این داروها را نمی‌توان طولانی‌مدت مصرف کرد.

درمان‌های تکمیلی، از پدهای گرم‌کننده گرفته تا ورزش منظم و تغییر رژیم غذایی، تا استراتژی‌هایی مانند طب سوزنی و ماساژ، ممکن است به شما در مدیریت درد و سایر علائم مربوط به فیبروم رحم کمک کند.

اگر به نقطه‌ای ‌رسیدید که کیفیت زندگی‌تان بد شد، پزشک باید به درمان‌های دیگر مانند روش‌های جراحی نگاه کند. هیسترکتومی که کل رحم را برمی‌دارد، روشی قطعی برای درمان فیبروم رحم است. اما امروزه طیف وسیعی از گزینه‌های جراحی نیز وجود دارد که به طور قابل‌توجهی کمتر تهاجمی هستند و زمان بهبودی کوتاه‌تری دارند.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو