وقتی آرایش نمی‌کنیم، چه اتفاقی برای مغز می‌افتد؟
17 اردیبهشت 1399 ساعت: 14:2وقتی هر روز آرایش می‌کنید، این پیام را به ناخودآگاه خودتان می‌فرستید که نقصی در چهره شما وجود دارد و این نقص‌ها را باید از نگاه دیگران پوشاند یا آنها را پنهان کرد. 

بعضی از خانم‌ها اهمیت ویژه‌ای برای آرایش قائل هستند، تا جایی که بدون آرایش حتی حاضر نیستند در آینه به خودشان نگاه کنند. به همین دلیل هم حتی اگر مجبور شوند هر روز در خانه بمانند، باز هم نمی‌توانند از آرایش کردن صرف نظر کنند. شاید بعضی از شما هم جزو کسانی باشید که به همین روال عادت کرده‌اند، اما آیا تا حالا از خودتان پرسیده‌اید که این عادت چه پیامدهایی دارد؟ 

 

وقتی هر روز آرایش می‌کنیم، چه اتفاقی برای مغز می‌افتد؟! 

 

وقتی هر روز آرایش می‌کنید، این پیام را به ناخودآگاه خودتان می‌فرستید که نقصی در چهره شما وجود دارد و این نقص‌ها را باید از نگاه دیگران پوشاند یا آنها را پنهان کرد. البته همه آدم‌ها با تغییر دادن بخش‌هایی از جلوه ظاهریشان شادتر می‌شوند و احساس می‌کنند که هویت بهتری دارند، اما ماجرای هر روز آرایش کردن کاملا متفاوت است. 

 

کسانی که هر روز آرایش می‌کنند، در صورت دیدن صورت بدون آرایش خودشان ناگهان واکنش منفی نشان می‌دهند و به خودشان می‌گویند: «این‌که من نیستم!»، چون تصویری که از چهره خودشان در مغز آنها ذخیره شده است، شدیدا با تصویر دستکاری‌شده و آرایش‌کرده گره خورده است. 

 

از طرف دیگر، اگر آرایش کردن به بخشی از برنامه هرروزه تبدیل شود، انجام ندادن آن می‌تواند احساس عدم تعادل و آشفتگی به افراد بدهد. همین عدم تعادل و آشفتگی می‌تواند کاری کند که فرد بخشی از اعتمادبه‌نفس خودش را از دست بدهد. 

 

وقتی آرایش نمی‌کنیم، چه اتفاقی برای مغز می‌افتد؟!‌

 

فرض کنید که روال همیشگی آرایش کردن را ناگهان متوقف کرده‌اید. در این حالت، ‌مغز سریعا شکسته شدن چرخه الگوها را تشخیص می‌دهد و شما هم دچار آشفتگی می‌شوید اما اگر این روال همیشگی را به‌مرور زمان تغییر دهید، مغز هم خیلی راحت‌تر با چرخه الگویی تازه همگام می‌شود. 

 

البته کمی طول می‌کشد تا مغز تصویری که از خودتان در ذهن دارید را بازسازی کند، اما به‌طور کلی اگر خودتان بدون دخالت دیگران به این تصمیم برسید که کمتر آرایش کنید یا در هر موقعیتی به آرایش وابسته نباشید، درواقع به درک تازه و کامل‌تری از رابطه خودتان با آرایش کردن رسیده‌اید. به‌محض این‌که آگاهی بیشتری از نقش آرایش در زندگی‌تان به‌دست آورید، می‌توانید به مغز در همگام‌سازی با تصویر ذهنی شما از خودتان کمک کنید. 

 

یکی از اصول اساسی روان‌شناسی رفتاری، این است که هرچه بیشتر در معرض چیزی قرار بگیرید که برایتان آزاردهنده است، راحت‌تر با آن کنار می‌آیید. طبق گزارش منتشرشده در American Psychological Association، محققان در یکی از مطالعات اخیر از خانم‌ها خواسته‌اند هر روز بدون آرایش در آینه به خودشان نگاه کنند و این کار را تا 2 هفته ادامه دهند. یافته‌های نهایی نشان دادند که این خانم‌ها به‌مرور زمان به سطح بهتری از اعتمادبه‌نفس رسیدند و حتی سطح ناراحتی و آشفتگی در آنان کاهش یافت. 

 

دنیل شر، روان‌شناس بالینی در این زمینه می‌گوید: «به نظر من، اگر کسی خودش را مکررا بدون آرایش ببیند، به خودش فرصت می‌دهد تا پیامی که از طریق ساختار فرهنگی دریافت می‌کند را به چالش بکشد. این پیام به ما می‌گوید هر کسی فقط زمانی می‌تواند احساس خوبی نسبت به خودش داشته باشد که «قابل عرضه» به نظر برسد، بنابراین ما نه‌تنها باید تصورمان از زیبایی را بازتعریف کنیم، بلکه به بازتعریف تصورات فرهنگی هم نیاز داریم. 

 

ترجمه: راضیه فیضی

منبع: Pure Wow

 تاثیرات آرایش نکردن بر پوست

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو