استفاده از اسپری مو و تشدید علائم روزاسه
29 خرداد 1402 ساعت: 09:3کسانی که به روزاسه مبتلا هستند، همیشه باید مراقبت عوامل محرک برای این مشکل پوستی باشند: تماس بیش‌ازحد با نور خورشید، استفاده از محصولات غلیظ برای شست‌وشو یا رسیدگی به پوست و حتی بعضی از مواد غذایی. یک عامل محرک دیگر که معمولا از دید افراد مبتلا به روزاسه دور می‌ماند اما مشکلات زیادی به‌وجود می‌آورد، استفاده بدون احتیاط از اسپری مو است. اما این مشکل چگونه اتفاق می‌افتد؟ 

اسپری مو و تشدید علائم روزاسه

 

انواع اسپری مو حاوی ترکیبات شیمیایی گوناگونی هستند و با توجه به این‌که برخلاف کرم‌ها یا سرم‌ها، براساس حالت آئروسل (هواپخش) طراحی می‌شوند، به‌سادگی می‌توانند به پوست صورت منتقل شوند و واکنش‌های پوستی خاصی را به همراه بیاورند. 

 

روزاسه هم اساسا شدیدا نسبت به اسپری مو حساس است و خیلی زود نسبت به ترکیبات اسپری مو واکنش نشان می‌دهد. بنابراین اگر هنگام استفاده از اسپری مو دقت نکنید و ذرات این اسپری به پوست صورت منتقل شوند، معمولا باید منتظر چنین علائمی باشید: قرمزی پوست صورت، جوش‌های ریز روی گونه‌ها، پیشانی و چانه، و حتی احساس سوزش، تورم و خارش در پوست صورت. 

 

البته آکادمی درماتولوژی آمریکا (AAD) می‌گوید که همه مبتلایان به روزاسه نسبت به اسپری مو حساس نیستند، اما افراد مبتلا به این مشکل پوستی درنهایت باید براساس تجربه متوجه شوند که آیا نسبت به اسپری مو حساسیت دارند یا نه. 

 

با این‌حال، آن دسته از مبتلایان به روزاسه می‌توانند از ترفندهای زیر برای مقابله با اثرات منفی استفاده از اسپری مو و تشدید علائم روزاسه کمک بگیرند. 

 

3 راه برای پیشگیری از تشدید علائم روزاسه با اسپری مو 

 

1. بعد از استفاده از اسپری مو حتما پوست صورت را تمیز کنید 

 

وقتی که حالت‌بخشی به موهایتان تمام شد و از اسپری مو هم استفاده کردید، همیشه پوست صورت را با استفاده از محصولات پاک‌کننده یا شوینده سازگار با پوست خودتان تمیز کنید. 

 

با این ترفند ساده، اگر ذرات شیمیایی خاصی به پوست چسبیده باشند، قبل از به‌کارگیری محصولاتی مثل ضدآفتاب و لوازم آرایشی به‌خوبی از بافت پوست جدا خواهند شد.

 

2. هنگام استفاده از اسپری مو، صورت را بپوشانید 

 

اگر نمی‌توانید پوست صورت را بعد از به‌کارگیری اسپری مو بشویید، پس قبل از شروع استفاده از اسپری مو حتما تمام پوست صورت را با استفاده از یک حوله خشک یا چند دستمال کاغذی پهن بپوشانید تا ذرات اسپری مو با پوست صورت تماس پیدا نکنند.

 

3. از اسپری موی سازگار با پوست‌های حساس استفاده کنید 

 

پیروی از راهکارهای اول و دوم معمولا مانع از تشدید علائم روزاسه می‌شوند، اما اگر پوست شما شدیدا حساس است، می‌توانید از اسپری موی سازگار با پوست‌های حساس یا حالت‌دهنده‌های دیگر برای موها مثل پماد یا ژل استفاده کنید. 

 

اسپری مو سازگار با پوست حساس قطعا باید بدون ترکیبات معطر باشد و از ترکیباتی مثل پارابن‌ها یا فرمالدهیدها نیز در ساخت آنها استفاده نشده باشد. وجود لانونین هم معمولا باعث تحریکات پوستی در افراد دارای پوست حساس یا افراد مبتلا به روزاسه می‌شود. بنابراین به عدم وجود لانونین در محصولات انتخاب‌شده هم دقت داشته باشید. 

 

ترجمه: یوسف صالحی 

منبع: wellandgood

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو