نشانه‌هایی که به شما می‌گویند در مورد داروهای بیماری انسدادی مزمن ریه (COPD) خود با پزشک صحبت کنید
18 خرداد 1402 ساعت: 14:3بیماری مزمن انسدادی ریه اصطلاحی است که برای گروهی از بیماری‌هایی که باعث انسداد جریان هوا و مشکل در تنفس می‌شوند استفاده می‌شود.
 هیچ درمانی برای آن یا هیچ راهی برای معکوس کردن آسیب ریه وجود ندارد، اما درمان‌هایی وجود دارد که می‌تواند شدت و تعداد تشدید و علائم را کاهش دهد و به بهبود توانایی شما در حرکت و ورزش کمک کند. 

پزشک شما بهترین منبع برای یادگیری داروهای این بیماری است که باید مصرف کنید. اما ممکن است علائمی وجود داشته باشد که نشان می‌دهد داروی مصرفی را برای مناسب بودن و درست استفاده کردن بررسی کنید.

علائم شما بدتر می‌شود

بزرگترین نشانه‌های بدتر شدن COPD افزایش تنگی نفس، فعالیت کمتر، یا توانایی کمتر برای حرکت یا انجام کارهایی مانند بالا رفتن از پله‌ها یا شیب ملایم است.

 بدتر شدن سرفه، خس‌خس سینه یا سفت شدن قفسه سینه، و تغییر در خلط (چه در قوام، حجم یا رنگ) نشانه‌های دیگری هستند که وضعیت شما در حال بدتر شدن است.

ورم یا افزایش وزن را تجربه می‌کنید

بدتر شدن ورم یا تورم مچ پا ممکن است نشان‌دهنده اکسیژن کم مزمن باشد. مایع اضافی که فرد در هنگام ورم در خود نگه می‌دارد می‌تواند باعث افزایش وزن 5، 10 یا حتی 15 پوندی شود.

با سردرد ضربان‌دار از خواب بیدار می‌شوید

وقتی سطح اکسیژن پایین می‌آید، مردم اغلب در خوابیدن مشکل دارند. این وضعیت هیپوکسی نامیده می‌شود و تجمع دی‌اکسید‌کربن اضافی در خون می‌تواند هنگام خواب اتفاق بیفتد و باعث سردرد صبحگاهی شود.

 سردردهای صبحگاهی ممکن است نشانه‌ای از آپنه خواب نیز باشد، وضعیتی که بیشتر در افراد مبتلا به COPD اتفاق می‌افتد.

تغییر در علائم حیاتی شما وجود دارد

گاهی اوقات اگر فردی دوز اشتباهی از داروهای COPD خود را مصرف می‌کند، می‌تواند بر فشار خون، ضربان نبض یا حتی الکترولیت‌های او تاثیر بگذارد. گاهی اوقات یک فرد می‌تواند از طریق انواع خاصی از استنشاق‌ها پتاسیم کم دریافت کند.

دیگر از دارو سود مشابهی نخواهید برد

به‌طور کلی حتی اگر برای مدت طولانی از داروهای COPD استفاده کرده‌اید، نباید دوز مصرفی‌تان را افزایش دهید تا بتوانید همان مزیت را داشته باشید. گاهی اوقات در آسم، اگر افراد بیش از حد از اسپری خود استفاده کنند، می‌تواند اثربخشی کمتری داشته باشد.

در دهانتان برفک یا عفونت کاندیدا دارید

اگر تحریک یا درد بیشتری در دهان دارید یا متوجه لکه‌های سفید رنگ روی زبان یا داخل دهان شدید، می‌تواند نشان‌دهنده وجود برفک یا عفونت کاندیدا در دهان باشد.

مشکلات گوارشی مانند تهوع، اسهال یا کاهش وزن را تجربه می‌کنید

در برخی از داروهای خوراکی تجویز شده برای COPD، شایع‌ترین عوارض جانبی ناراحتی دستگاه گوارش مانند حالت تهوع، اسهال و کاهش وزن است. معمولاً زمانی که شروع به مصرف دارو می‌کنید، این اتفاق می‌افتد. اگر عوارض جانبی بر کیفیت زندگی شما تاثیر منفی می‌گذارد، باید آن را با پزشک خود در میان بگذارید.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو