مطالعه جدید 12 علامت اصلی کووید طولانی‌مدت را نشان می‌دهد
18 خرداد 1402 ساعت: 14:3اگرچه واکسیناسیون‌ها، درمان‌ها و مصونیت از عفونت قبلی به میزان قابل توجهی تعداد افرادی را که به شدت به کووید19 مبتلا می‌شوند کاهش داده است، اما کووید طولانی‌مدت از بین نمی‌رود. محققان فهرستی از 12 علامت را پیشنهاد کردند که می‌توان از آنها برای شناسایی کووید طولانی مدت استفاده کرد و آن را اولین قدم بزرگ در جستجوی یافتن درمانی برای این بیماری می‌دانند.
این مطالعه نشان داد که موارد زیر 12 تا از شایع‌ترین علامت کووید طولانی‌مدت است:

1. بی‌حالی پس از تمرین

2. خستگی

3. مه مغزی (عدم تمرکز)

4. سرگیجه

5. علائم گوارشی

6. تپش قلب

7. مسائل مربوط به میل یا توانایی جنسی

8. از دست دادن بویایی یا چشایی

9. تشنگی

10. سرفه مزمن

11. درد قفسه سینه

12. حرکات غیر طبیعی

نکته مهم این است که افراد مبتلا به کووید طولانی‌مدت ممکن است علائم اضافی زیادی داشته باشند که با این ۱۲ مورد مرتبط است

این مطالعه هم‌چنین نشان داد افرادی که واکسینه نشده بودند، چندین عفونت داشتند یا اولین عفونت خود را قبل از ورود نوع اومیکرون در اواخر سال 2021 داشتند، احتمال بیشتری داشت که علائم کووید طولانی‌مدت و موارد شدیدتر آن را داشته باشند. 

به عبارت دیگر، از هر 10 نفری که از زمان شروع موج اومیکرون به کووید19 مبتلا شده‌اند، 1 نفر به کووید طولانی‌مدت مبتلا شده است.

محققان همچنین دریافتند که علائم خاصی با هم رخ می‌دهند و چهار زیر گروه یا "خوشه" را با طیف وسیعی از تاثیرات بر سلامتی تعریف می‌کنند. و معتقدند که احتمالاً به دلیل مکانیسم‌های مختلف کووید طولانی‌مدت است. آن‌ها گمان می‌کنند که انواع مختلفی از کووید طولانی‌مدت وجود دارد.

 این یافته مهم است زیرا اگر مکانیسم‌ها یا مسیرهای مختلفی وجود داشته باشد که منجر به کووید طولانی‌مدت شود، اهداف متفاوتی برای درمان‌ها وجود خواهد داشت که باید آنها را پیدا کنیم.

بسیاری از مطالعات اولیه که در مورد کووید طولانی‌مدت انجام شده‌اند، در تلاش برای توصیف این بیماری بسیار مهم بوده‌اند، اما ما به مطالعه‌ای نیاز داشتیم که افراد بدون کووید19 را شامل شود تا علائم آنها را بررسی کرده و گروه‌ها را با هم مقایسه کنیم. 

این مطالعه و سایر مطالعات قبل از آن نشان داده‌اند که حتی افرادی که مبتلا به کووید19 نبوده‌اند ممکن است گاهی اوقات علائمی مشابه علائم افراد مبتلا به کووید طولانی‌مدت داشته باشند.

این یافته‌ها تنها آغاز هستند. هدف نهایی درمان‌های مبتنی بر شواهد یا درمان کووید طولانی‌مدت است. پیگیری طولانی‌مدت افراد مبتلا به کووید طولانی‌مدت برای درک بهتر عوامل موثر در بهبودی لازم است.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو