6 میان‌وعده‌ کم‌کربوهیدرات برای افطار تا سحر
16 اردیبهشت 1399 ساعت: 08:2خانه‌نشینی‌های بعد از افطار به‌دلیل شیوع ویروس کرونا، تمایل خیلی از افراد را به خوردن میان‌وعده‌های کربوهیدراتی در فاصله بین افطار تا سحر زیاد کرده است. همین عادت غذایی احتمال شکل‌گیری اضافه‌وزن و چاقی را در بسیاری از افراد روزه‌دار در این ایام افزایش داده است. 

اگر شما هم جزو این افراد هستید، بهتر است بیشتر با میان‌وعده‌های کم‌کربوهیدرات اما بسیار مغذی که برای مصرف در وعده بین افطار تا سحر شدیدا مفید هستند، آشنا شوید. 

 

1. سیب و پنیر 


برخی افراد تمایل دارند که طعم شیرینی و شوری را به‌صورت همزمان بعد از گرسنگی طولانی‌مدت مانند ساعت های روزه‌داری داشته باشند. از این‌ رو، عادت به خوردن خوراکی‌هایی مانند چیزکیک یا گوش‌فیل همراه با دوغ در میان برخی خانواده‌ها بعد از زمان افطار رایج است. به شما توصیه می‌کنیم که به‌جای این خوراکی‌های پُرکالری و سرشار از قند و شکر، از ترکیب مغذی‌تری مانند سیب و پنیر استفاده کنید. این ترکیب می‌تواند پروتئین، چربی، فیبر و ریزمغذی‌های قابل قبولی به بدن‌تان برساند. ضمن این‌که ترکیب سیب و پنیر همراه با یکی از انواع مغزها جزو پُرطرفدارترین ترکیبات شور و شیرین در جهان است. 

 

2. ماست و خیار 


از دیگر ترکیبات کم‌کربوهیدرات اما بسیار مغذی که می‌تواند به‌عنوان میان‌وعده افطار تا سحر مصرف شود و پروتئین، کلسیم، فیبر و انرژی مناسبی به بدن برساند، ترکیب ماست و خیار همراه با یک نوع سبزی تازه مانند برگ پیازچه، جعفری، شوید یا نعناع است. این ترکیب به شرط این‌که حاوی نمک نباشد، میان‌وعده بسیار مطلوبی برای پیشگیری از کم‌آبی بدن نیز هست. 

 

3. رول سینه بوقلمون 


برخی از افراد در ماه رمضان تمایل دارند که در فاصله بین افطار تا سحر، یک میان‌وعده حاوی پروتئین حیوانی مصرف کنند. بهترین میان‌وعده از این نظر برای چنین افرادی، رول سینه بوقلمون است. به این منظور می‌توانید سینه بوقلمون را به‌صورت ورقه‌های نازک برش بزنید و آن را بعد از طعم‌دار کردن کاملا به‌صورت بخارپز یا تنوری بپزید. سپس مقداری کدوی سبز بخارپز، گوجه‌فرنگی، خیار و جعفری داخل آن بگذارید، سینه بوقلمون را رول کنید و بعد از طعم دادن به آن با آب‌لیموی تازه، این رول‌های کم‌کربوهیدرات را به‌عنوان میان‌وعده مصرف کنید. چنین رول‌هایی سرشار از فیبر، پروتئین و ویتامین‌ها و املاح هستند و کربوهیدرات کمی به بدن می‌رسانند. 

 

4. کرفس و کره بادام‌زمینی 


ترکیب ساقه کرفس با کره بادام‌زمینی هم از دیگر ترکیبات بسیار مغذی، کم‌کربوهیدرات و مناسب به‌عنوان میان‌وعده افطار تا سحر است. این ترکیب علاوه بر جبران انرژی ازدست‌رفته بدن فرد روزه‌دار، می‌تواند گزینه مطلوبی برای تامین آب بدن او در این ایام هم باشد. 

 

5. تخم‌مرغ آب‌پز 


از دیگر میان‌وعده‌های بسیار مغذی و کم‌کربوهیدرات برای فاصله بین افطار تا سحر، تخم‌مرغ آب‌پز است. اگر بتوانید تخم‌مرغ آب‌پز را با مقداری سبزیجات تازه و پنیر کم‌نمک مصرف کنید هم پروتئین کافی در این ایام به بدن‌تان می‌رسانید و هم بخش مهمی از آنتی‌اکسیدان‌های بدن را در این ایام که سیستم ایمنی شدیدا به آنتی‌اکسیدان‌ها نیاز دارد، تامین می‌کنید. 

 

6. ترکیب ماست و مغزدانه‌ها 


ترکیب ماست کم‌چرب و انواع مغزدانه‌های خام جزو ارزشمندترین ترکیبات غذایی کم‌کربوهیدرات و مغذی به‌عنوان میان‌وعده افطار تا سحر در ایام ماه رمضان است. این ترکیب می‌تواند انرژی خوبی به روزه‌دار بدهد و باعث بهبودی در عملکرد سیستم دفاعی بدن او شود. به‌طور کلی، ترکیب ماست با انواع سبزی‌ها، مغزها، دانه‌ها و حتی حبوبات می‌تواند جزو بهترین میان‌وعده‌ها برای افراد روزه‌دار باشد. 

 

تهیه: ندا احمدلو


بهترین توصیه ها برای روزه داری در دوران رژیم لاغری​​​
با این خوراکی ها سیر می شوید اما چاق نمی شوید!​​​
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو