یک فوق‌تخصص غدد:
زنگ خطر افزایش آمار مبتلایان دیابت به مسئولان
2 خرداد 1402 ساعت: 08:3عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز گفت: «طبق آمار‌های به دست آمده شیوع بیماری دیابت همانطور که در جهان بالاست در شهر‌های ایران نیز رو به افزایش است، طبق آمارهای به دست آمده شیوع بیماری دیابت در ایران، حداقل 10 درصد است و احتمال می‌رود که آمارها بیشتر از این هم باشد».

به «گزارش «سلامت» دکتر اکبرعلی عسگرزاده، فوق‌تخصص غدد در مراسم افتتاح اتوبوس دیابت در شهر تبریز گفت: «افزایش آمار مبتلایان به دیابت زنگ خطری است که باید مسئولان به آن توجه ویژه‌ای کنند‌ و با آگاهی دادن درباره روش‌های پیشگیری از دیابت و روش‌های اصلاح شیوه زندگی به وسیله رسانه‌های جمعی و آموزش‌های همگانی، مردم را به تغییر شیوه زندگی سوق دهند».

 

عسگرزاده افزود: «یکی از اهداف پیشگیری از بیماری، افزایش آگاهی همگانی است. برنامه‌هایی مانند اتوبوس دیابت می‌تواند نمونه‌ای خوب از اقداماتی در جهت افزایش آگاهی مردم باشد. قطعا افتتاح اتوبوس دیابت به تنهایی نمی‌تواند ما را هدف نهایی برساند ولی برای شروع، نماد و نشانه خوبی جهت قدم گذاشتن در این راه خواهد بود».

 

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی تبریز اظهار کرد: «آموزش اصلاح شیوه زندگی در همه ارگان‌ها و سطوح جامعه باید فراگیر باشد و این برنامه‌ها در رسانه‌های جمعی به صورت مکرر بیان شوند تا نتیجه نهایی یعنی تغییر شیوه زندگی نامناسب به سمت شیوه زندگی مناسب و پیشگیری از ابتلا به بیماری‌های غیرواگیر مانند دیابت اتفاق بیفتد».

 

وی متذکر شد: «طبق آمار به دست آمده مشخص شده است که حدود 9 درصد اهالی شهر تبریز به دیابت مبتلا هستند ولی مطمئن هستیم میزان مبتلایان به بیماری دیابت بیشتر از این آمار است زیرا برخی از ابتلای خود به دیابت خبر ندارند و یکی از اهداف افتتاح اتوبوس دیابت، اطلاع افراد از بیماری خویش توسط انجام غربالگری است. افزایش آگاهی آحاد جامعه از بیماری‌ها و راه‌های پیشگیری از آن قطعا با افزایش اطلاع‌رسانی‌های مناسب و رسانه‌های جمعی رقم خواهدخورد».

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو