معاون دفتر مدیریت بیماری‌‌های غیرواگیر وزارت بهداشت:
بیشترین سن ابتلا به دیابت نوع۲ در کشور حدود 40 تا 60 سال است
بیشترین سن ابتلا به دیابت نوع۲ در کشور حدود 40 تا 60 سال است


1 خرداد 1402 ساعت: 12:3معاون دفتر مدیریت بیماری‌‌های غیرواگیر در حاشیه مراسم افتتاح اتوبوس دیابت در شهر تبریز گفت: «هر چقدر سن افراد بالا برود، احتمال ابتلا به دیابت نوع2 نیز افزایش می‌‌یابد اما عمده سن ابتلا به دیابت نوع۲ در کشور حدود 40 تا 60 سال است، از آنجا که جمعیت این گروه سنی در کشور بیشتر است، چنانچه این گروه سنی اقدامات درمانی پایدار لازم را انجام ندهند، بر بهره‌وری و حتی طول زندگی این افراد تاثیر منفی خواهد گذاشت».

به «گزارش سلامت» دکتر علیرضا مهدوی، معاون دفتر مدیریت بیماری‌‌های غیرواگیر گفت: «ما یک برنامه کشوری پیشگیری و کنترل دیابت در وزارت بهداشت داریم. قبلا هر سه ‌سال یک‌‌بار برنامه غربالگری جمعیتی داشتیم که افراد بالای 30 ‌سال و افراد دارای عوامل خطر را شناسایی می‌کردیم و اگر فردی مبتلا به دیابت بود مراقبت‌های ماهانه توسط بهورز‌ها برای او آغاز می‌شد و هر 3 ‌ماه یک‌بار هم توسط پزشک ویزیت می‌شد».

 

دکتر مهدوی افزود: «تاکنون بیش از سه‌میلیون نفر در سامانه پرونده‌‌های الکترونیکی کشور ثبت‌نام شدند و حدود یک‌میلیون نفر هم خدمات مراقبت‌ را دریافت می‌کنند».

 

وی اظهار کرد: «برنامه‌‌ای که ما برای غربالگری داریم مربوط به دیابت نوع2 است که افراد بالای 30 سال را بررسی می‌کنیم و یک دستورالعمل جهانی دارد».

 

دکتر مهدوی متذکر شد: «دیابت نوع2 تا حد زیادی قابل پیشگیری است. به طورکلی آن چیزی که باعث افزایش شیوع دیابت می‌شود کم‌تحرکی، شهرنشینی و زندگی صنعتی است و اغلب این سبک زندگی منجر به افزایش وزن می‌شود که با ابتلا بیماری دیابت ارتباط تنگاتنگی دارد».

 

وی ادامه داد: «یکی از اهداف مهم سازمان جهانی بهداشت جلوگیری از شیوع چاقی است. اگر فرد مبتلا به چاقی یا اضافه وزن 5 تا 7 درصد از وزن خود را کاهش دهد وضعیت متابولیک او به‌وضوح بهبود می‌یابد. افرادی هم که فعالیت بدنی منظم دارند قند خونشان بهتر تنظیم شده و کاهش خواهد یافت و اگر داروی کاهنده قندخون مصرف می‌کنند میزان داروی کمتری احتیاج خواهند داشت». 

 

معاون دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر در پایان تصریح کرد: «کم کردن وزن بدن با اصلاح رژیم غذایی و مصرف میوه و سبزیجات بیشتر و کم کردن میزان مصرف چربی و نمک و قندهای ساده می‌تواند در درمان و کنترل دیابت موثر باشد و از پیشرفت این بیماری جلوگیری کند».

دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو