اگر مبتلا به تورم لکه زرد شبکیه چشم دیابتی هستید چگونه خانه خود را تنظیم کنید
1 خرداد 1402 ساعت: 21:3ادم ماکولا یا تورم لکه زرد شبکیه چشم در افراد دیابتی ناشی از آسیب به رگ‌های خونی کوچک در پشت چشم است که می‌تواند شما را در معرض خطر افتادن یا حوادث دیگری در خانه قرار دهد. انطباق با تغییرات بینایی ممکن است کمی طول بکشد، اما تغییر فضای زندگی برای حفظ نظم و امنیت به شما کمک می‌کند تا بیشترین استقلال را به دست آورید. در اینجا چند تغییر وجود دارد که می‌توانید در هر اتاق در خانه خود ایجاد کنید.
اتاق نشیمن

چه در حال استراحت، مطالعه یا تماشای تلویزیون باشید، احتمالاً بسیاری از فعالیت‌های مورد علاقه خود را در اتاق نشیمن انجام می‌دهید. سعی کنید آن را تا حد امکان روشن نگه دارید.

نور ایده‌آل خود را پیدا کنید. از پرده‌ها برای تنظیم میزان نور خورشید که وارد اتاق می‌شود استفاده کنید و از چراغ‌های رومیزی و زمینی برای نور هدفمند یا مستقیم استفاده کنید. مهم‌تر از همه، در هر اتاق یک مقدار نور مداوم داشته باشید. برای چشمان شما سخت است که از یک اتاق نشیمن روشن به یک راهرو تاریک بروید و دوباره برگردید. از طرف دیگر، می‌توانید چراغ‌های حسگر حرکتی را نصب کنید، که به‌طور خودکار روشن و خاموش می‌شوند.

با رنگ‌های متضاد تزئین کنید. تشخیص رنگ‌های مشابه برای این افراد ممکن است سخت باشد، می‌تواند باعث شود که با مبلمان برخورد کنند و دچار آسیب‌دیدگی شوند. برای کاهش احتمال سقوط، رنگ مبلمان خود را با رنگ کف یا فرش متضاد کنید و از کوسن‌های رنگارنگ یا طرح‌دار روی مبل و صندلی استفاده کنید.

مینیمالیسم را رعایت کنید. مبلمان کم ارتفاعی که ممکن است باعث زمین خوردن شود را بردارید و مطمئن شوید که سیم‌های برق و سایر وسایل به هم ریخته دور از مکان‌های پرتردد پنهان شده باشند.

راه‌پله خود را علامت‌گذاری کنید. از نوار رنگی با کنتراست بالا برای نشان دادن اولین و آخرین پله‌ها استفاده کنید.

اتاق خواب

یکی از پرکاربردترین فضاهای خانه است. تا جایی که می‌توانید آن را آزاد و منظم نگه دارید.

بالشت‌ها و روکش‌هایی با رنگ متضاد بخرید. روتختی سفید خود را با یک پتوی چهارخانه یا راه راه بپوشانید.

مبلمان خود را مجدداً مرتب کنید. یک مسیر تمیز و بدون مانع از در تا تخت خود داشته باشید. هر مکان پرتردد باید فاقد سیم برق باشد.

لباس‌های خود را مرتب کنید. لباس‌های خود را در چوب لباسی‌های رنگی آویزان کنید و لباس‌های آبی و مشکی را در دو طرف کمد خود قرار دهید.

آشپزخانه

کم بینایی می‌تواند کارکردن با لوازم خانگی و خرد کردن مواد را سخت کند.

بسته به چیزی که خرد می‌کنید، از تخته برش تیره یا روشن استفاده کنید.

قسمت‌هایی از یخچال، انباری و پیشخوان خود را برای غذاهای خاص مشخص کنید.

نقاط برجسته و رنگی را روی وسایل خود اعمال کنید. دکمه‌های مایکروویو، اجاق و ماشین ظرفشویی خود را با برچسب‌های برجسته‌ای که می‌توانید با انگشتان خود احساس کنید علامت‌گذاری کنید.

یک سیستم برچسب‌گذاری ایجاد کنید. خواندن چاپ ریز ممکن است سخت باشد.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو