نکاتی برای کمک به فرزندتان در مدیریت آسم
30 اردیبهشت 1402 ساعت: 22:2



آسم یک بیماری مزمن است که می‌تواند باعث مشکلات تنفسی جدی در کودکان شود، اما خبر خوب این است که با مدیریت خوب می‌توان علائم را کنترل کرد.
ویزیت‌های منظم پزشک را برنامه‌ریزی کنید

کودکان اغلب نیاز به مصرف داروهای تجویزی مانند استروئیدها دارند تا آسم خود را تحت کنترل داشته باشند. پزشک فرزندتان یک برنامه درمانی طراحی می‌کند و در هر ویزیت آن را دوباره ارزیابی می‌کند. به این ترتیب، می‌تواند ببیند که چگونه برنامه درمانی کار می‌کند.

مطمئن شوید که یک برنامه اقدام مکتوب برای آسم دارید

با پزشک فرزندتان همکاری کنید تا برنامه‌ای مکتوب برای مدیریت علائم و رسیدگی به شرایط اضطراری ایجاد کنید. 

یک برنامه خوب باید ساده و قابل درک باشد، اما همچنین باید حاوی جزئیاتی در مورد چگونگی نظارت بر آسم کودک، کارهایی که باید انجام داد زمانی که کودک احساس خوبی ندارد یا علائم تشدید می‌شود، نحوه تنظیم داروهای و زمان مصرف آن باشد.

سعی کنید از بحران به کنترل تغییر مسیر دهید

اگر کودک شما دچار بحران‌های زیادی است، ممکن است به یک برنامه اقدام جدید برای آسم نیاز داشته باشید. به عنوان مثال، شعله‌ور شدن علائم مکرر یا مداوم ممکن است نشانه‌ای از نیاز او به تغییر در درمان باشد، مانند افزودن یک داروی کنترل طولانی‌مدت.

به کودک خود کمک کنید از داروها و پیک فلومتر استفاده کند

گاهی اوقات درمان آسم به شکل قرص است. در مواقع دیگر شامل دستگاه‌هایی مانند اسپیسر استنشاقی یا پیک فلومتر است و کودک باید یاد بگیرد که چگونه از آنها به درستی استفاده کند تا اثربخشی آنها را به حداکثر برساند. با پزشک در مورد اینکه کدام گزینه برای کودک بهترین است صحبت کنید.

واکسن آنفولانزا را برای فرزندتان برنامه‌ریزی کنید

حتی در کودکانی که آسم خفیف یا علائم به خوبی کنترل شده دارند، آنفولانزا می‌تواند یک عفونت جدی باشد. به این دلیل که در افراد مبتلا به آسم، راه‌های هوایی متورم و حساس‌تر است و ویروس آنفولانزا می‌تواند باعث التهاب بیشتر راه‌های هوایی و ریه‌ها شود. واکسن آنفولانزا ضروری است زیرا در وهله اول می‌تواند خطر ابتلا به بیماری کودک را کاهش دهد.

قرار گرفتن فرزندتان در معرض محرک‌ها و آلرژن‌ها را محدود کنید

قرار گرفتن فرزندتان در معرض مواد آلرژی‌زا مانند گرده، گرد و غبار، کپک یا شوره حیوانات خانگی را به حداقل برسانید. اگر آلرژی فصلی مشکل‌ساز باشد، ممکن است پزشک در مواقع سخت افزایش دارو را توصیه کند.

داروهای اورژانسی را در دسترس داشته باشید

خانواده خود را به داروهایی که پزشک فرزندتان برای مواقع اضطراری تجویز کرده است مجهز کنید و مطمئن شوید که کادر مدرسه فرزندتان نیز آنها را دارد.

به فرزند خود الگوهای نقش مثبت بدهید

به فرزندتان در مورد افراد موفقی بگویید که اجازه ندادند آسم آنها را پایین بیاورد.

انتظارات خوب را تشویق کنید

انتظار مدیریت خوب داشته باشید و نه فقط کنترل بحران، و به او بیاموزید که برنامه آسم خود را دنبال کند. توانمندسازی فرزندتان برای کنترل آسم می‌تواند بخش مهمی از نحوه مدیریت خوب او باشد.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: everydayhealth
 
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو