دبیر علمی کنگره ارتقای کیفیت بیان کرد:
تشخیص زودرس؛ ستون مهم درمان در بیماری‌های غیرواگیر
26 اردیبهشت 1402 ساعت: 13:2به گفته دبیر علمی چهاردهمین کنگره بین‌المللی و بیستمین کنگره کشوری ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران یکی از ستون‌های اصلی در بیماری‌های غیرواگیر تشخیص‌های زودرس است. 

به گزارش «سلامت» به نقل از انجمن دکترای علوم آزمایشگاهی ایران، پرفسور امیرحسن زرنانی، دبیر علمی چهاردهمین کنگره بین‌المللی و بیستمین کنگره کشوری ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران در مراسم افتتاحیه این کنگره که در سالن همایش‌های برج میلاد برگزار شد ضمن ابراز خرسندی از برگزاری این کنگره به صورت حضوری و بعد از 3 سال، گفت: «از 3 سال پیش گفته‌ام که هر کنگره یک صحبت خاص داشته باشد و آن صحبت را انعکاس دهد؛ دوسال پیش با توجه به پاندمی کرونا در کنگره درباره این موضوع صحبت کردیم و سال گذشته درباره بیگ دیتا بود و نتایج آن به ثمر رسید».

 

زرنانی افزود: «علت‌های مرگ انسان عمدتا دو دسته بیماری‌های عفونی و غیرعفونی است که بیماری‌های ویروسی از پیدایش انسان‌ها با او بوده‌اند لذا هیچ‌گاه از ویروس‌ها گریز نداریم».

 

دبیر علمی چهاردهمین کنگره بین‌المللی و بیستمین کنگره کشوری ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران گفت: «دوسوم مرگ‌ومیرها در اثر بیماری‌های غیرواگیردار و بیش از ۷۰ درصد مرگ و میرها تنفسی، قلبی و عروقی و روانی هستند و این مرگ‌ومیرها عمدتا در جوامعی است که مرگ‌ومیر زودرس دارند و درآمدشان پایین‌تر از سایر کشورهاست و ایران نیز جز آنهاست».

 

وی عنوان کرد: «نقش بیماری‌های غیرواگیر در این مرگ‌ومیرها بالاست و یکی از مهم‌ترین عوامل آن فقر است. این بیماری‌ها سن و جنس خاصی ندارند و همه را درگیر می‌کنند».

 

زرنانی در ادامه افزود: «یکی از ستون‌های اصلی در درمان بیماری‌های غیرواگیر، تشخیص‌های زودرس است. نگاه به تشخیص بیماری‌ها در حال تغییر است و این تغییر را هوش مصنوعی ایحاد می‌کند به‌طوری که تا ۱۰ سال آینده شاهد پیشرفت چشم‌گیری در حوزه پزشکی آزمایشگاهی هستیم، لذا نقش بیومارکرها در تشخیص‌های زودرس بسیار اهمیت دارد».

 

دبیر علمی چهاردهمین کنگره بین‌المللی و بیستمین کنگره کشوری ارتقای کیفیت خدمات آزمایشگاهی تشخیص پزشکی ایران گفت: «اکنون نتیجه تلاش ۳ ساله انجمن به ثمر رسیده است، از این‌رو کارگاهی برگزار می‌شود تا اطلاعات کافی را در اختیار جامعه آزمایشگاهی ایران قرار دهیم».


زرنانی ادامه داد: «یکی از ویژگی‌های این کنگره این است که در پنل‌های گوناگون پزشکان مختلفی حضور دارند و چالش‌ها و مشکلات خود را مطرح می‌کنند تا علم و آگاهی افراد افزایش پیدا کند».

برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو