سرطان ریه در دوران بارداری
19 اردیبهشت 1402 ساعت: 13:2وقتی این اتفاق می‌افتد، معمولاً در مراحل پیشرفته بیماری تشخیص داده می‌شود و به دلیل خطرات برای مادر و نوزاد، درمان آن دشوارتر است. اگرچه سرطان‌های دیگر در دوران بارداری بیشتر دیده می‌شوند، از جمله سرطان سینه، سرطان دهانه رحم، لنفوم و لوسمی، مطالعات نشان می‌دهد که بروز سرطان ریه ممکن است به زودی افزایش یابد، زیرا نرخ سیگار کشیدن در میان زنان رو به افزایش است.
 شایع‌ترین نوع سرطان ریه که در دوران بارداری با آن مواجه می‌شود، آدنوکارسینوم است.

تشخیص سرطان ریه در زنان باردار می‌تواند چالش برانگیز باشد، زیرا آدنوکارسینوم‌های ریه تمایل دارند در حاشیه ریه‌ها ایجاد شوند و تنها زمانی علائم ایجاد می‌کنند که بسیار بزرگ باشند. حتی اگر علائمی مانند تنگی نفس و خستگی ایجاد شود، به راحتی با علائم بارداری اشتباه گرفته می‌شود.

به همین دلیل است که سرطان ریه معمولاً در زنان باردار تا مراحل پیشرفته تشخیص داده نمی‌شود، زمانی که ممکن است خس‌خس سینه، غدد لنفاوی گردن متورم، هموپتیزی (سرفه خونی) و کاهش وزن غیرقابل توضیح وجود داشته باشد.

اگر مشکوک به سرطان ریه باشد، پزشک می‌تواند از آزمایش‌های زیر برای کمک به تشخیص بیماری در دوران بارداری استفاده کند:

اسکن‌های اشعه ایکس قفسه سینه و سی تی اسکن، که هر دو از پرتوهای یونیزان برای ایجاد تصاویر استفاده می‌کنند، می‌توانند با خیال راحت در صورت استفاده از جلیقه سربی برای محافظت از کودک در برابر تشعشع استفاده شوند.

سیتولوژی خلط شامل سرفه کردن خلط است تا بتوان آن را زیر میکروسکوپ از نظر سلول‌های سرطانی بررسی کرد.

اگر هر یک از این آزمایشات اولیه سرطان را نشان دهد، بیوپسی برای جمع‌آوری نمونه‌ای از سلول‌ها برای بررسی در آزمایشگاه انجام می‌شود. که می‌تواند تشخیص قطعی سرطان را ارائه دهد.

برونکوسکوپی که گاهی برای تشخیص سرطان ریه از داخل راه‌های هوایی استفاده می‌شود، در دوران بارداری به دلیل استفاده از بیهوشی منع مصرف دارد. هیچ آزمایش خونی وجود ندارد که بتواند سرطان ریه را تشخیص دهد.

اگر باردار هستید و سرطان ریه تشخیص داده شده است، یافتن یک متخصص انکولوژیست با تجربه در درمان بیماران باردار مهم است. 

متخصص سرطان همچنین باید با یک متخصص زنان و زایمان در بارداری‌های پرخطر همکاری کند. آنها می‌توانند به شما کمک کنند تا خطرات ناشی از ادامه بارداری (از جمله زایمان زودرس) و قرار گرفتن کودک در معرض درمان‌های سرطان را ارزیابی کنید.

گزینه‌های درمانی در دوران بارداری به اندازه زنان غیر باردار گسترده نیست. آنها شامل موارد زیر هستند.

• جراحی: جراحی سرطان ریه بهترین شانس را برای درمان برای زنان مبتلا به سرطان ریه در مراحل اولیه ارائه می‌دهد. نیاز به تصویربرداری گسترده قبل از عمل، مانند اسکن MRI، و یک انکولوژیست جراحی آشنا با تفاوت‌های ظریف فیزیولوژی مادر دارد.

• شیمی‌درمانی و درمان هدفمند: این درمان‌ها می‌توانند خطراتی برای جنین داشته باشند و باید با پزشک خود صحبت کنید تا در مورد خطرات و مزایای بالقوه برای وضعیت خاص خود صحبت کنید.

مترجم: نرگس قاسمی پناه
منبع: verywellhealth
برچسب ها
دیدگاه کاربران

ممکن است این مطالب هم برای شما مفید باشد

طراحی و اجرا توسط: هیاهو